Wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wyżeł węgierski szorstkowłosy

Wyżeł węgierski szorstkowłosy to duży pies myśliwski o rudym umaszczeniu. Szorstkowłosa odmiana tej rasy jest znacznie młodsza od krótkowłosej. Pies o wyjątkowym charakterze. Łączy w sobie talenty doskonałego psa myśliwskiego z czułym charakterem rodzinnego pupila.

Charakter
Wyżeł węgierski szorstkowłosy w pełni szczęśliwy będzie wtedy, gdy zmęczony po polowaniu z panem, po powrocie do domu może przytulić się do pani, a potem podokazywać z dziećmi. Potrzebuje być kochany i akceptowany, uwielbia kontakt fizyczny, głaskanie i przytulanie. Nie jest mały, a potrafi wchodzić właścicielowi na kolana. Chętnie sypia w łóżku.
Wyżły są bardzo łagodne, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych psów, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi i ludźmi starszymi. Z powodzeniem mogą brać udział w dogoterapii. Jako psy o silnie rozbudzonym instynkcie myśliwskim potrzebują jednak dużo ruchu (minimum 1-2 godziny dziennie), a nie każdy właściciel jest im w stanie to zapewnić. Z nudów mogą stać się niszczycielami.

Umiejętności
Wyżłów używa się głównie do polowania na bażanty, kuropatwy i ptactwo wodne, jak również na małe ssaki. Dzięki doskonałemu węchowi, wzrokowi i pasji do pracy świetnie wystawiają i aportują.

Szkolenie i wychowanie
W wieku szczenięcym bardzo ważna jest socjalizacja. Są to psy wrażliwe, dlatego od małego powinno się przyzwyczajać je do różnych sytuacji, zwierząt i ludzi. Z tego samego powodu nie nadają się dla ludzi o „twardej ręce”. Bardzo przywiązują się do rodziny i są wspaniałymi towarzyszami. Potrzebują bliskiego kontaktu z ludźmi i źle znoszą zamknięcie w kojcu. Są bardzo łatwe do szkolenia, inteligentne i chętne do nauki. Uwielbiają ciepło i wylegiwanie się na słońcu.

Dla kogo ta rasa
Wyżeł węgierski szorstkowłosy będzie cudownym towarzyszem dla każdego, kto zapewni mu dużo ruchu i bliskiego kontaktu. Zupełnie nie nadaje się na „pełnoetatowego” kanapowca, ani na psa kojcowego.

Wady
w młodości bywa niesforny
źle znosi samotność
ma silny instynkt łowiecki

Zalety
doskonały pomocnik myśliwego
przemiły pies rodzinny
łagodny wobec ludzi i zwierząt
łatwy w pielęgnacji
zdrowy i odporny

Zdrowie
Vizsla są zdrowe i długowieczne, rzadko trapią je choroby o podłożu genetycznym, czasem tylko pojawią się alergie skórne. Niektóre psy mogą być wrażliwe na narkozę. Na wszelki wypadek właściciel powinien uprzedzić o tym weterynarza przed operacją.

Żywienie
Ilość pokarmu trzeba zawsze dopasować do stylu życia psa, zwłaszcza że wyżeł węgierski cieszy się dość dobrym apetytem. W sezonie łowieckim porcje trzeba zwiększyć, powinny też zawierać więcej tłuszczu, by pies mógł całkowicie pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię.

Pielęgnacja
Wyżła wystarczy regularnie szczotkować. Umorusany po polowaniu wymagał będzie jednak kąpieli, a przy okazji – kontroli stanu oczu i uszu. Trzeba też starannie przeglądać sierść pod kątem kleszczy i zaplątanych gałązek, itp.

Źródło: Psy.pl