Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki jest jedną z dwóch uznanych przez FCI ras pochodzących ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem. Drugą rasą jest wyhodowany w Holandii saarlooswolfhond. Podczas gdy saarloos miał być z założenia psem do towarzystwa, wilczak powstał jako pies służbowy.

Charakter
Wilczak czechosłowacki to wyjątkowo aktywny, czujny i inteligentny pies. Łatwo przywiązuje się do swojego opiekuna i bardzo źle znosi samotność. Najbliższych członków rodziny traktuje z sympatią, a do obcych podchodzi z dużą dawką nieufności. W stosunku do dzieci wilczaki zazwyczaj nie wykazują agresji, ale poirytowane potrafią warknąć, a nawet złapać zębami za rękę. Dlatego nie należy zostawiać ich z dziećmi bez nadzoru.
Wilczak czechosłowacki nie wybiera sobie jednego pana, traktuje całą rodzinę jak swoje stado i oddanie go broni. Ma także silny instynkt terytorialny, nie wpuści więc nieproszonego gościa na teren posesji. Mimo dużej odporności na warunki atmosferyczne, nie nadaje się jednak do mieszkania wyłącznie w ogrodzie – pozbawiony obecności człowieka wilczak czechosłowacki szybko zdziczeje i może stać się niebezpieczny.
Psy tej rasy całkiem dobrze dogadują się z innymi psami, o ile od małego były przyzwyczajane do towarzystwa innych czworonogów. Jednak braki w socjalizacji mogą prowadzić do agresji, a nawet traktowania innych psów jak łowną zwierzynę. Większość czworonogów nie jest w stanie sprostać sile wilczaka, stąd takie ataki bardzo często kończą się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią drugiego psa.
Wiele psów tej rasy cierpi na lęk separacyjny i pod nieobecność człowieka demoluje wszystko, czego jest w stanie dosięgnąć. Przypadłość ta jest u wilczaka bardzo trudna do wyplenienia, stąd rasa nie jest polecana dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem. Wilczaki wymagają także dużej dawki aktywności – najodpowiedniejsze będą dla nich długie, kilkugodzinne wyprawy po lesie, z dala od miejskiego zgiełku i ludzi. Jednak nawet trzygodzinny, aktywny spacer nie będzie w stanie porządnie zmęczyć psa rasy wilczak czechosłowacki. Dlatego warto znaleźć wilczakowi jakąś aktywność umysłową, na przykład tropienie, które wyczerpie jego ogromne pokłady energii.

Umiejętności
Wilczak czechosłowacki w harmonijny sposób łączy cechy psie i wilcze. Samodzielność i niesamowita wytrzymałość w połączeniu z odziedziczonym po owczarku oddaniem opiekunowi i chęcią obrony właściciela oraz terytorium, czynią z niego doskonałego psa obronnego. Wilczak czechosłowacki bardzo dobrze sprawdza się również jako ratownik górski i pies lawinowy.

Szkolenie i wychowanie
Młody wilczak czechosłowacki powinien być wychowywany w bardzo bliskim kontakcie z ludźmi i podlegać intensywnej socjalizacji zarówno z człowiekiem, jak i innymi psami. Brak odpowiedniej socjalizacji skutkować może lękiem i agresją w stosunku do ludzi, a także chęcią polowania na mniejsze czworonogi, co może skończyć się tragicznie dla ofiary.
Jeśli chcemy z naszym wilczakiem mieszkać w mieście, czeka nas ciężka praca z przyzwyczajaniem szczeniaka do ludzkiego otoczenia. Psy rasy wilczak czechosłowacki miewają ogromne trudności w zaadaptowaniu się do miejskiego gwaru, należy je więc bardzo wcześnie, ale z ogromnym wyczuciem i stopniowo eksponować na takie środowisko.
Choć podatny na szkolenie, wilczak czechosłowacki nie będzie nigdy ślepo posłuszny. W jego wychowaniu trzeba być bardzo konsekwentnym, ale przymusem niewiele się osiągnie. Ten pies szybko się nudzi, nie lubi monotonnego treningu, który zniesie np. owczarek niemiecki. Przy odpowiedniej motywacji i dzięki pozytywnym metodom psy te mogą być wspaniałymi towarzyszami w takich sportach jak tropienie użytkowe. Jednak ich wrodzona czujność i szybkie reakcje na środowisko mogą sprawić, że psy rasy wilczak czechosłowacki będą miały trudność w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy.
Jeśli wilczak czechosłowacki jest odpowiednio wychowany, bardzo dobrze ułoży swoje stosunki z dziećmi i różnymi zwierzętami domowymi. Ma silny instynkt stadny, a do swojego stada włącza wszystkich domowników, nie tylko dwunożnych.

Dla kogo ta rasa
Zdecydowanie nie jest to rasa dla każdego. Wilczak czechosłowacki potrzebuje właściciela, który po pierwsze zrozumie jego specyficzne potrzeby i zapewni mu odpowiednią socjalizację; po drugie, jako psu pracującemu, zapewni rozwój psychiczny i fizyczny. Posiadanie takiego psa w miejskich warunkach może okazać się zbyt trudne, wilczak czechosłowacki nie jest też polecany dla osób spędzających dużo czasu poza domem.

Wady
ma wiele wilczych cech, które czynią z niego psa niełatwego w wychowaniu
wymaga wyjątkowo starannej socjalizacji
bywa lękliwy, szczególnie w miejskich warunkach
często cierpi na lęk separacyjny
obficie linieje
ma bardzo silny instynkt łowiecki

Zalety
bardzo przywiązany do przewodnika
zdrowy i wytrzymały
ma fantastyczny węch
łatwy w pielęgnacji
rzadko szczeka

Zdrowie
Rasa ta generalnie jest bardzo zdrowa i odporna, a jej wytrzymałość jest wręcz legendarna. Wilczaki czechosłowackie nie są obciążone żadną chorobą genetyczną, jedynie niewielki procent populacji jest nosicielami dysplazji biodrowej i łokciowej. Psy tej rasy są długowieczne – mimo swoich naprawdę imponujących rozmiarów dożywają nawet 13 lat.

Żywienie
Wilczak czechosłowacki to pies stosunkowo wybredny. Najbardziej odpowiada mu dieta BARF, złożona ze świeżego mięsa i kości z niewielkim dodatkiem roślin. Jednak odpowiednio dobrana, wysokiej jakości karma przeznaczona dla psów dużych ras również będzie dla niego odpowiednia. Należy pamiętać, że przygotowywane w domu posiłki trzeba uzupełniać o podstawowe składniki mineralne, szczególnie jeśli decydujemy się na karmienie psa gotowanym jedzeniem.

Pielęgnacja
Wilczak czechosłowacki nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji. Do głównych zabiegów należy szczotkowanie jego futra, które w okresach linienia potrafi obficie wypadać. Na uwagę zasługują także pazury, oczy i uszy, które należy poddawać częstym kontrolom.
Wilczaki uwielbiają błotne kąpiele, tarzanie się w piachu i aromatycznej padlinie. W większości wypadków przylepiony do sierści brud wymaga jedynie dokładnego wyszczotkowania po wyschnięciu, jednak od czasu do czasu nie unikniemy kąpania tego psa.

Akcesoria
Wilczak czechosłowacki potrzebuje dużego, wygodnego posłania, na którym będzie mógł bez przeszkód rozłożyć się na boku. Psy tej rasy najlepiej wyprowadzać w solidnych szelkach typu guard lub na szerokiej obroży. Smycz przeznaczona dla wilczaka powinna być standardowa, mocna, o solidnych karabińczykach. Psu rasy wilczak czechosłowacki przyda się także wygodny kaganiec fizjologiczny i zestaw szczotek oraz trymerów przeznaczonych do usuwania martwego podszerstka.

Źródło: Psy.pl