Terier walijski

Terier Walijski

Nieduży, o kwadratowej sylwetce, czarno-rudy terier o twardym, „drucianym”, lekko kręconym włosie. Aktywny i pełen życia, doskonały pies myśliwski, nieco uparty, ale niezbyt dominujący, stosunkowo łatwo się z nim dogadać. Z terierem walijskim na pewno nie będziesz się nudzić, ale musisz również zadbać o to, by on nie nudził się z tobą – inaczej zostaniesz sterroryzowany. Jest to pies wesoły, żywiołowy i otwarty. Stosunki z dziećmi i obcymi osobami w dużym stopniu zależą od wychowania.

Charakter
Terier walijski to pies uparty i nieustępliwy, ale bardzo pracowity i energiczny. Lubi towarzystwo człowieka, lecz dąży do tego, by postawić na swoim. Potrzebuje w związku z tym stanowczego, jednak łagodnego prowadzenia.
Jest to pies wesoły, żywiołowy i otwarty. Rzadko bywa lękliwy czy nieśmiały. Oczywiście nie można zaniedbywać socjalizacji, licząc na to, że dobre geny wszystko załatwią. Trzeba też pamiętać, że ma donośny głos i jego szczekanie może być uciążliwe.
Stosunki z dziećmi i obcymi osobami w dużym stopniu zależą od wychowania. Zazwyczaj nie ma problemu w kontaktach z dziećmi, ale walijczyk nie da się tarmosić – bez skrępowania pogoni małego intruza, jeśli ten będzie zbyt napastliwy. Jeśli chodzi o relacje z psami, zazwyczaj jest pokojowo nastawiony, dopóki nie zostanie sprowokowany – wtedy prawdopodobnie już nie odpuści, nawet jeśli przeciwnik będzie pięć razy większy.

Umiejętności
Warto pamiętać, że welsh ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki, jest świetnym dzikarzem, można go spotkać na konkursach myśliwskich i na polowaniach. Jako pies szybki i zwinny nieźle radzi sobie w agility, jeśli przewodnik okiełzna jego specyficzny charakter.

Szkolenie i wychowanie
Szybko i chętnie się uczy, ale wymaga ogromnej konsekwencji i sporego nakładu pracy już od wczesnego szczenięctwa. Nawet przy setnym powtórzeniu jakiejś komendy może nagle stwierdzić, że jednak zrobi to po swojemu, bo akurat ma na to ochotę. Pozostawiony sam sobie, bez szkolenia i możliwości pracy może sterroryzować właściciela. Wybiegany, w domu śpi i zbiera energię do dalszej aktywności. Jeśli nie ma zajęcia, sam je sobie znajduje, czyli np. niszczy mieszkanie.
Trzeba jednak przyznać, że zdarzają się osobniki, którym wystarcza mniejsza dawka zajęć. Można przyjąć, że terier walijski nie musi polować ani uprawiać sportu, ale należy mu zapewnić dłuższe spacery i na przykład zabawę w aportowanie piłki.

Dla kogo ta rasa
Ze względu na dość trudny charakter walijczyki raczej nie nadają się dla osób, które nie miały wcześniej psa. Nie poleca się ich także ludziom starszym – zwykle nie radzą sobie z nimi i zdarza się, że zwracają hodowcom. Najlepiej, żeby terier walijski trafił do młodej, energicznej osoby, która jest gotowa poświęcić mu sporo czasu i jednocześnie sama ma na tyle mocny charakter, żeby nie dać sobie wejść na głowę.

Wady
bywa nerwowy
bardzo, czasem nawet za bardzo samodzielny
może być porywczy

Zalety
pewny siebie
wierny
ciekawski
aktywny i pełen energii
łatwo przystosowujący się do otoczenia
przyjacielski
czujny

Zdrowie
Choć niewielkiego wzrostu, terier walijski zupełnie nie sprawia wrażenia delikatnej miniatury. To czworonóg o krzepkiej i zwartej budowie okryty szorstką, dwuwarstwową szatą. Miękki podszerstek pełni funkcje izolacyjne, a włos okrywowy tworzy warstwę ochronną. Walijczyk nie linieje, choć oczywiście po trochu wymienia włosy – jednak jeśli się go regularnie trymuje, w domu prawie nie znajdziemy sierści.
Teriery walijskie należą do psów odpornych, u których problemy zdrowotne występują sporadycznie. Zazwyczaj dożywają kilkunastu lat i są aktywne do późnej starości, o ile stan zdrowia im na to pozwala. Mentalnie zaś, jak twierdzą ich właściciele, nie starzeją się nigdy.

Żywienie
Jeśli walijczyk nie poluje to należy kontrolować jego wagę, bo bardzo dobrze przyswaja karmę. W takiej sytuacji welsh jest psem bardzo ekonomicznym w żywieniu. Pies przebywający dużo na świeżym powietrzu, biegający, oczywiście potrzebuje więcej energii a aktywny pomocnik myśliwego może wymagać nawet dwukrotnie tyle energii, co kanapowiec.

Pielęgnacja
Pielęgnacja welsha nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy szczotkować go co parę dni, szczególnie jeśli biegał po zaroślach i w sierść wczepiły się listki czy rzepy. Parę razy do roku konieczne jest trymowanie. Strzyżenie pogarsza strukturę i barwę szaty.

Ciekawostki o rasie
Trudno mówić o wielkiej popularności terierów walijskich, lecz wszędzie mają grono swoich miłośników. Należał do nich m.in. prezydent John F. Kennedy, któremu towarzyszył walijczyk o imieniu Charlie.
Co ciekawe, rasa znajduje się na liście zagrożonych wymarciem, sporządzonej przez brytyjski Kennel Club, ponieważ co roku rodzi się tam około 300 szczeniąt, podczas gdy ras popularnych – dziesiątki tysięcy.

× W czym możemy pomóc ?