Terier tybetański

Terier tybetański

Niewielki długowłosy psiak pochodzący z Tybetu. Wbrew nazwie jest to z pochodzenia pies pasterski. Wesoły, bystry, inteligentny, bywa nieco uparty, ale lubi współpracować z człowiekiem. Miły towarzysz rodziny.

Charakter
Nazwa rasy jest myląca – psy te nie mają bowiem nic wspólnego z terierami! Nadali ją Anglicy, którym czworonogi te kojarzyły się z wyglądu z niektórymi przedstawicielami grupy terierów. Tymczasem nigdy nie były to psy myśliwskie.
Umieszczenie teriera tybetańskiego w grupie psów ozdobnych także jest dyskusyjne, choć obecnie rzeczywiście odgrywa on głównie rolę eleganckiego psa do towarzystwa. Równie dobrze można by go jednak zaklasyfikować do grupy psów pasterskich, gdyż ukształtował się jako pies zaganiający i stróżujący.
Terier tybetański to pies z natury wesoły, pełen energii, zawsze gotów do zabawy. Jest inteligentny i chętny do współpracy, źle znosi samotność.

Umiejętności
Terier tybetański jest zwinny i szybki. Te cechy, w połączeniu z podatnością na szkolenie, czynią z niego wymarzony materiał na sportowca. Doskonale da sobie radę w agility czy sportowym posłuszeństwie.

Szkolenie i wychowanie
Uczy się szybko, ale uzyskanie dobrych efektów wymaga wczesnego rozpoczęcia szkolenia. Zdarzają się osobniki niezależne, które mogą sprawiać trudności wychowawcze.
Z natury łagodny, wobec obcych osób zazwyczaj jest nieufny, dlatego trzeba go staranie socjalizować.

Dla kogo ta rasa
To pies wrażliwy i delikatny, wymaga pozytywnego podejścia – dlatego szkolenie powinno się opierać na nagrodach i pochwałach. Pies tej rasy nie nadaje się dla osoby o twardej ręce.
Zamiłowanie do ruchu nie przeszkadza mu w przystosowaniu się do różnych warunków – może być odpowiednim towarzyszem także dla starszej osoby, jeśli tylko zapewni się mu długie spacery. Będzie też dobrym kompanem starszych dzieci.

Wady
wiele osobników jest dosyć niezależnych i upartych
na długiej szacie wnosi sporo błota i śmieci
wymaga pracochłonnej pielęgnacji

Zalety
miły towarzysz rodziny
przyjazny wobec ludzi i zwierząt
przystosowuje się do różnych warunków
nie jest hałaśliwy

Zdrowie
Rasa ta generalnie cieszy się świetnym zdrowiem i nierzadko dożywa sędziwego wieku. Jeden z rekordów długowieczności należy do teriera tybetańskiego – 28 lat, z czego 24 w dobrej kondycji!

Żywienie
Teriery tybetańskie często miewają tendencje do tycia, dlatego należy bacznie nadzorować wielkość i kaloryczność podawanych im porcji.

Pielęgnacja
Długa szata wymaga regularnej pielęgnacji, ale jej ilość zależy od typu włosa. Obecnie sporo osobników wystawowych ma włos bardziej puchaty, który wymaga częstego rozczesywania.
Osobniki o bardziej pierwotnym typie szacie wymagają pielęgnacji wcale nie tak pracochłonnej, jak by się mogło wydawać – wystarczy porządne szczotkowanie raz na tydzień.

Ciekawostki o rasie
W starych anegdotach terier tybetański przedstawiany jest jako w 1/3 pies, 1/3 kot i 1/3 człowiek. Odnaleźć w nim można oddanie i lojalność psa, spryt, giętkość i skoczność kota oraz inteligencję podobną do ludzkiej.

× W czym możemy pomóc ?