Tajski ridgeback

Tajski ridgeback

Aktywny, czujny, nieufny wobec obcych osób tajski ridgeback był wyhodowany jako pies pociągowy i myśliwski. Obecnie spełnia rolę psa towarzyszącego i stróżującego. Ma krótką, gęstą sierść z pręgą odwrotnie rosnącej sierści na grzbiecie i ogonie, maści rudej, czarnej lub błękitnej.

Charakter
Tajski ridgeback to, obok bardziej znanego ridgebacka rodezyjskiego, jedyna zarejestrowana w FCI rasa z pręgą na grzbiecie z odwrotnie układającej się sierści. Między tymi dwoma rasami występuje jednak wiele różnic.
Znacznie mniejszy tajski ridgeback jest, zarówno pod względem wyglądu, jak i psychiki, typowym psem pierwotnym. Rodezjan natomiast powstał przez krzyżowanie ras europejskich z posiadającymi pręgę psami afrykańskimi, które mogły być zresztą potomkami psów azjatyckich.
Podstawową cechą charakteru tajskiego ridgebacka, typową dla psów pierwotnych, jest jego niezależność. Mówi się o nim, że ma kocią naturę. Z drugiej strony bardzo mocno przywiązuje się do swojej ludzkiej rodziny. Nie należy jednak do psów jednego właściciela, jest lojalny wobec wszystkich członków domowego stada.
Tajski ridgeback jest bardzo zwinny i skoczny. Uwielbia ruch, ale dostosuje się również do mniej aktywnego stylu życia pod warunkiem, że zapewnimy mu regularne, długie spacery. W domu zachowuje się spokojnie.
Istnieje bardzo wyraźna różnica pomiędzy psem a suką, zarówno w eksterierze, jak i wyglądzie. Pies jest znacznie większy i bardziej niezależny. Suczki z kolei są dużo delikatniejsze, uwielbiają się przytulać i wchodzić na kolana. Tajskie ridgebacki znane są ponadto ze swojego zamiłowania do spania, zwłaszcza w ciepłym łóżku właściciela.

Umiejętności
Tajski ridgeback, ze względu na silny instynkt pogoni za zwierzyną, wykorzystywany był przede wszystkim jako pies myśliwski, a także jako stróż. Jest czujny, ale nie agresywny. Doskonale spełnia rolę „dzwonka alarmowego”. Doskonale nadaje się na towarzysza rowerzysty lub osoby uprawiającej jogging. Dobrze sprawdza się w agility.

Szkolenie i wychowanie
Jest psem twardym a zarazem wrażliwym. Ostre traktowanie i tradycyjnie pojmowana tresura fatalnie działają na jego psychikę. Wówczas całkowicie zamyka się w sobie i traci kontakt z człowiekiem.
Każdy właściciel powinien pogodzić się z faktem, że jego pies nigdy nie będzie tak posłuszny jak np. owczarek niemiecki. Ridgebacków z reguły nie spuszcza się ze smyczy, gdyż lubią wybierać się na dłuższe wycieczki.

Dla kogo ta rasa
Z towarzystwa tajskiego ridgebacka cieszyć będzie się osoba, która ceni naturalne piękno i nie wymaga od psa ślepego posłuszeństwa. Ze względu na bardzo krótki włos, jak i potrzebę bliskości człowieka, rasa absolutnie nie nadaje się do kojcowego trybu życia.

Wady
uparty i niezależny
niełatwo nauczyć go przychodzenia na wołanie
samce bywają dominujące
ma silny instynkt łowiecki

Zalety
zdrowy i odporny
przywiązany i czuły wobec rodziny
lubi się przytulać
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Psy te cieszą się na ogół bardzo dobrym zdrowiem, choć czasem zapadają na chorobę o podłożu genetycznym, zwaną dermoid sinus. Może ona prowadzić do poważnych infekcji, a nawet śmierci psa.
Ponadto niektóre psy o umaszczeniu rozjaśnionym (błękitnym, izabelowatym) mogą mieć problemy z sierścią i skórą, tzw. Color Dilution Alopecia. Jak i wielu ras, zdarza się także dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

Żywienie
Tajski ridgeback nie jest przesadnie wymagający pod tym względem. Należy pamiętać, aby zimą zwiększyć dawkę energetyczną, ponieważ ten krótkowłosy pies łatwo marznie.

Pielęgnacja
Jest nieskomplikowana, wystarczy psa szczotkować raz na jakiś czas gumowym zgrzebłem.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?