Szpic mały
Szpice występują w kilku wielkościach. Jest szpic miniaturowy, szpic mały, szpic średni i szpic duży. Są to psy bardzo efektowne, bogato owłosione, o spiczastych uszach i bujnym, zawiniętym na grzbiet ogonie. Inteligentne, czujne, nieufne wobec obcych.
Charakter
Szpic mały to piesek żywy, pełen energii i chęci do zabawy, przyjaźnie nastawiony do świata. Poziom instynktu stróżowania u psa tej rasy jest różny w zależności od osobnika – niektóre szpice małe są nieufne, inne zaś cechuje bardziej otwarty charakter. Generalnie są to pieski czujne i szybko reagujące, dlatego mają tendencję do oznajmiania szczekaniem o każdej niepokojącej zmianie w otoczeniu. Szpic mały silnie przywiązuje się do właściciela.
Umiejętności
Szpice małe sprawdzają się w roli dzwonka alarmowego, przede wszystkim jednak są wspaniałymi psami do towarzystwa.
Szkolenie i wychowanie
Szpice małe chętnie i szybko się uczą. Można z nimi uprawiać agility (klasa Small), taniec z psem, rally-o. Szpic mały nie wymaga od swojego właściciela ciągłych i intensywnych ćwiczeń – z dużą ochotą pójdzie na dłuższy spacer, jak i zalegnie obok kochanego pana na kanapie. Należy jednak zaznaczyć, że te małe pieski potrafią być także uparte i samowolne, szczególnie jeśli wyczują słabość przewodnika.
Dla kogo ta rasa
Rasa ta nadaje się dla początkujących właścicieli, gdyż nie jest trudna w wychowaniu. Można ją polecić także rodzinom z dziećmi i seniorom. Oczywiście istotne jest, by dzieci uczone były od małego prawidłowego postępowania z psem, gdyż z jednej strony tak malutki piesek jest narażony na urazy, np. jeśli zostanie upuszczony, a z drugiej – broniąc się, może ugryźć. Nie poleca się natomiast tego pieska ludziom, którzy przebywają długie godziny poza domem.
Wady
bywa szczekliwy
intensywnie linieje i wymaga regularnego szczotkowania
jest nieco uparty
Zalety
doskonały pies rodzinny
świetny stróż
bardzo przywiązany do właściciela
łatwy do wychowania
przystosowuje się do różnych warunków
Zdrowie
Szpic mały to rasa zdrowa i długowieczna. Choroby o podłożu genetycznym zdarzają się u tych psów sporadycznie. Małe szpice najczęściej chorują na zwichnięcie rzepki i choroby oczu (PRA, RD i zaćma).
Żywienie
Pod względem żywienia szpice nie są wymagające. Jedzą niedużo i nie mają skłonności do tycia. Można żywić je dobrej jakości karmą gotową lub przygotowywać posiłki samodzielnie.
Pielęgnacja
Szpice są psami bardzo czystymi i wbrew pozorom łatwymi w pielęgnacji. Ich długi, twardy włos nie trzyma brudu i nawet po jesiennym spacerze można szpica szybko doprowadzić do porządku. Szpice trzeba szczotkować pod włos. Dorosłego szpica wystarczy czesać raz na dwa tygodnie, nieco częściej w okresie linienia. Szczeniaka warto szczotkować częściej, aby przyzwyczaić go do zabiegów pielęgnacyjnych.
Akcesoria
Do pielęgnacji szpica doskonale nada się szczotka pudlówka, a w okresie linienia furminator.
Źródło: psy.pl