Szpic japoński

szpic japoński

Mały potomek europejskich szpiców. Ma typowy dla swojej grupy gęsty, efektowny, odstający włos z gęstym podszerstkiem w barwie czysto białej, czarne oczy i nos. Radosny, żywiołowy, niezbyt uległy. Miły towarzysz dzieci i osób starszych.

Charakter
W obrębie rasy występują odmiany, różniące się wyglądem i charakterem. Psy w typie Hi-Crown są spokojne i zrównoważone, przyjazne i ufne w stosunku do obcych, komunikatywne, wesołe i serdeczne. Podobnie jak ludzi traktują obce psy, nie okazują im wrogości ani nieufności. Są otwarte i chętne do zabawy. Inteligentne, szybko się uczą i łatwo je wychować. Sprawdzają się jako psy do towarzystwa.
Psy w typie Lassie są żywiołowe i czujne. Ostrzegają o zbliżaniu się intruzów oraz informują o powrocie domowników głośnym szczekaniem. Dobrze wywiązują się z roli stróża.
W porównaniu z Hi-Crown są ostrożne i nieufne wobec ludzi i psów, których nie znają. Bywają dominujące w stosunku do innych czworonogów, jednak właścicielowi – podobnie jak psy w typie Hi-Crown – podporządkowują się i są wierne.

Umiejętności
Szpice japońskie lubią konkurować z innymi czworonogami, na przykład w pogoni za piłeczką. Szybkie i zwinne, świetnie sprawdzają się w agility. Zamiłowanie do aktywności nie oznacza jednak, że potrzebny jest im intensywny trening – zazwyczaj wystarczy po prostu zwykły spacer.

Szkolenie i wychowanie
Szpice japońskie to psy generalnie łatwe do wychowania i chętne do współpracy z człowiekiem.

Dla kogo ta rasa
Szpice japońskie mają ogromną potrzebę bycia blisko właściciela. Korzystają z każdej okazji, by się do niego przytulić i upomnieć o pieszczoty. Chętnie bawią się z dziećmi i wykazują przy tym dużą delikatność, są również ulubieńcami starszych osób.

Wady
szczekliwy
bywa zaczepny wobec innych psów
niektóre psy bywają nieufne wobec obcych ludzi i psów, więc wymagają bardzo starannej socjalizacji

Zalety
doskonały pies rodzinny
czujny stróż
łatwy do układania
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
Chociaż sprawiają wrażenie filigranowych, są silne i odporne. Jeśli chodzi o wady genetyczne, najczęściej spotyka się zły zgryz. Generalnie jest to rasa zdrowa, z nielicznymi problemami genetycznymi. Głównym problemem zdrowotnym jest zwichnięcie rzepki.
Japończyki bywają również również podatne na problemy z oczami i alergie. Niektóre osobniki dożywają nawet szesnastu lat, co sprawia, że rasa jest uznawana za długowieczną.

Żywienie
Szpica japońskiego można żywić zarówno gotowymi karmami, jak i pożywieniem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Nie jest skomplikowana. Wystarczy psa co wyczesywać raz na tydzień, częściej w okresie linienia.

Ciekawostki o rasie
Szpic japoński to jedyna z ras japońskich, która ma w pełni europejskie pochodzenie! Również pod względem cech psychicznych psy te nie przypominają szpiców orientalnych.