Szpic duży
Szpic duży to jeden z czterech szpiców, które różnią się głównie wielkością. Wszystkie są bardzo efektownymi, bogato owłosionymi psami o spiczastych uszach i bujnym, zawiniętym na grzbiet ogonie. Inteligentne, czujne, nieufne wobec obcych.
Charakter
Szpic duży to pies inteligentny, o żywym usposobieniu. Duże szpice, w odróżnieniu od swoich mniejszych krewniaków, są spokojne, opanowane i niehałaśliwe. Odznaczają się zrównoważonym charakterem i pewnością siebie. Ich odwaga sprawia, że niekiedy bywają wręcz lekkomyślne. Nie powinny jednak okazywać nerwowości i niepotrzebnej agresji. Szpice mają silny instynkt stróżowania, a ich niewątpliwą zaletą jest brak skłonności do włóczęgostwa.
W otoczeniu domowników szpice duże są wesołe, zabawne, niekiedy przebiegłe, bardzo uczuciowe i łatwe we współżyciu. Lubią się przypodobać człowiekowi, ale cenią sobie również niezależność i wiedzą, jak ją uzyskać. Bardzo lubią towarzystwo dzieci i chętnie się z nimi bawią. Są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się wtedy, gdy cała rodzina jest w komplecie. Wobec obcych psów nie są zaczepne, ale nie dadzą sobie dmuchać w kaszę – sprowokowany szpic duży będzie się bronić.
Umiejętności
Pierwotną rolą szpiców, w której psy tej rasy sprawdzają się znakomicie do dziś, było pilnowanie domu i obejścia, alarmowanie o nadejściu intruza i wszelkich niepokojących zmianach w otoczeniu. Potem szpice stały się przede wszystkim psami do towarzystwa i są nimi po dziś dzień.
Ponadto, szpice występowały kiedyś na arenach cyrkowych, zadziwiając publiczność wymyślnymi sztuczkami. Stając się rozpieszczonymi i hołubionymi pupilami, nie zatraciły pracowitości i pasji do nauki. Są bardzo dokładne i lubią się popisywać, często bez wyraźnej zachęty ze strony człowieka. Ich upodobanie do chodzenia na tylnych łapkach jest charakterystyczne dla wielu szpicowatych.
Szkolenie i wychowanie
Spośród ras pierwotnych, szpice niemieckie należą do jednej z najłatwiejszych do układania ras. Duże szpice są niezwykle pojętne i łatwo się uczą. Z ich wychowaniem powinien sobie poradzić nawet początkujący właściciel.
Dla kogo ta rasa
Dużego szpica można polecić każdemu, kto chciałby mieć czujnego stróża i efektownego, wesołego przyjaciela. Hodowcy uważają, że psy te potrafią zaadoptować się do różnych środowisk i warunków życia. Szpice duże chętnie towarzyszą właścicielowi na kilkudziesięciokilometrowym spacerze, jak i na kanapie.
Wady
bywa szczekliwy
intensywnie linieje i wymaga regularnego szczotkowania
bywa nieco uparty
Zalety
doskonały pies rodzinny
świetny stróż
bardzo przywiązany do właściciela
łatwy do ułożenia
przystosowuje się do różnych warunków
Zdrowie
Szpic duży to jedna z najzdrowszych ras. Choroby zdarzają u nich sporadycznie. Szpice białe są bardziej – niż te o innych umaszczeniach – narażone na alergię.
Żywienie
Pod względem żywienia szpice nie są wymagające. Jedzą niedużo i nie mają skłonności do tycia. Można żywić je dobrej jakości karmą gotową lub przygotowywać posiłki samodzielnie.
Pielęgnacja
Szpice są psami bardzo czystymi i wbrew pozorom łatwymi w pielęgnacji. Ich długi, twardy włos nie trzyma brudu i nawet po jesiennym spacerze można szpica dużego szybko doprowadzić do porządku. Szpice trzeba szczotkować pod włos. Dorosłego szpica dużego wystarczy czesać raz na dwa tygodnie, a w okresie linienia – raz na kilka dni.
Akcesoria
Do pielęgnacji szpica dużego doskonale nada się szczotka pudlówka, a w okresie linienia – furminator.
Źródło: Psy.pl