Sznaucer średni

Sznaucer średni

Średniej wielkości, bardzo żywiołowy i do późnych lat życia „dzieciakowaty” pies. Ma szorstką, wymagającą trymowania lub strzyżenia sierść o maści pieprz z solą lub czarnej. Bardzo bystry, aktywny, ciekawski, nieufny wobec obcych.

Charakter
Wszystkie odmiany sznaucerów cechują silna osobowość, niespożyta energia, inteligencja i wierność. Uważa się, że średniaki mają większy temperament od olbrzymów, ale są za to mniej pobudliwe niż miniatury.
Sznaucer średni to doskonały pies rodzinny, łatwy w kontakcie i mocno przywiązany do właściciela. Źle znosi samotność i wymaga bliskości człowieka. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, ale nie można go izolować w kojcu. Przystosuje się do życia w mieszkaniu, jeśli tylko zapewni mu się regularny ruch i jakieś zajęcie – znudzony może nabrać niszczycielskich skłonności.
Uwielbia aportować, biegać przy rowerze (treningi można jednak rozpocząć dopiero z rocznym psem) i pływać. Jeżeli rozładuje energię na spacerach, w domu jest zwykle spokojny i niekłopotliwy.
Psy tej rasy mają doskonały kontakt z dziećmi. Są wyrozumiałe, spontaniczne i zawsze chętne do psot – ale wspólne zabawy powinny się odbywać pod okiem dorosłych.
Średniaki są na ogół tolerancyjne wobec innych psów i nie wszczynają awantur; czasem tylko mogą się zdarzyć sprzeczki między obcymi samcami. Bez problemu dogadają się też z innymi czworonożnymi domownikami. Zdarza im się za to pobiec za obcym kotem lub ptakami, dlatego trzeba na nie uważać i nie pozwalać im na samodzielne wyprawy.
Sznaucery to dobrzy stróże. Z natury czujne i odważne, zareagują na każdą podejrzaną sytuację czy szmer za drzwiami. Choć są nieufne wobec obcych, nie zachowują się agresywnie i odstraszają ich jedynie głośnym szczekaniem.

Umiejętności
Dziś to przede wszystkim psy rodzinne i stróżujące. Ich wspaniały węch wykorzystuje się też do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych, a nawet nowotworów skóry. Świetnie radzą sobie na kursach posłuszeństwa (PT – pies towarzyszący), tropienia (PTT – pies towarzysząco-tropiący) i w psich sportach – obedience, agility czy flyballu.

Szkolenie i wychowanie
Sznaucer średni to pies inteligentny, ale równocześnie uparty i dość samodzielny. Nauka przychodzi mu łatwo, jeśli przy tym dobrze się bawi. Szkolenie go wymaga konsekwencji, urozmaiconych ćwiczeń i pozytywnych bodźców. Metody siłowe się nie sprawdzą – odmówi współpracy.
Temperament i niezależny charakter sznaucerów mogą być niekiedy trudne do opanowania, szczególnie w wypadku samców. Nie można pozwolić na to, aby rządziły w domu, dlatego od szczeniaka wymagają stanowczego, ale serdecznego traktowania i socjalizacji. Dobre efekty dają zajęcia w psim przedszkolu, zwłaszcza jeśli właściciele są mniej doświadczeni. Źle wychowane średniaki mogą być uciążliwe dla otoczenia.

Dla kogo ta rasa
Sznaucer średni nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób samotnych. Jest odpowiednim towarzyszem dla aktywnego, stanowczego właściciela, gotowego poświęcić psu dużo czasu.

Wady
bywa uparty
szczeniak pozostawiony samemu sobie może wyrosnąć na krnąbrnego psa

Zalety
przywiązany do właściciela
wesoły i spontaniczny
lubi pracować z człowiekiem
cieszy się dobrym zdrowiem
czujny stróż
nadaje się do uprawiania psich sportów
ze względu na rodzaj szaty sprawdzi się jako pies alergika

Zdrowie
Psy tej rasy są bardzo odporne i na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Sporadycznie mogą wystąpić schorzenia oczu – postępujący zanik siatkówki (PRA) oraz zaćma. W starszym wieku zdarzają się nowotwory. Powinno się systematycznie kontrolować im uszy i dbać o higienę zębów.

Żywienie
Sznaucer nie jest wybredny. Zadowoli się dobrą suchą karmą przeznaczoną dla średnich ras. Można żywić go również w sposób tradycyjny, przygotowując posiłki składające się z mięsa, ryżu i warzyw. Trzeba je oczywiście uzupełnić preparatami wapniowo-witaminowymi.

Pielęgnacja
Sierść sznaucera wymaga trymowania (wyskubywania martwego włosa) co 3-4 miesiące.
Kąpiel wykonujemy w miarę potrzeby w szamponie dla psów o twardej sierści, np. dla terierów; na włosy na brodzie, brzuchu i kończynach trzeba nałożyć odżywkę zapobiegającą tworzeniu się kołtunów.
Prawidłowo pielęgnowanego psa wystarczy czesać raz w tygodniu, zwilżając wcześniej sierść wodą lub specjalną odżywką, co zapobiegnie łamaniu się włosa

Ciekawostki o rasie
Z trzech wielkości sznaucerów (miniaturowy, średni i olbrzym), to właśnie sznaucer średni jest pierwowzorem pozostałych, od niego się wywodzi się miniatura i olbrzym.
Średniej wielkości sznaucery były wykorzystywane przez armię niemiecką jako posłańcy w czasie wojny.

× W czym możemy pomóc ?