Springer spaniel angielski

Springer Spaniel Angielski

Elegancki spaniel o długiej sierści (najczęściej biało-brązowej z podpalaniami lub bez, znacznie rzadziej biało-czarnej z podpalaniami lub bez), pełnych wyrazu ciemnych okrągłych oczach i długich zwisających uszach. Silny, mocno zbudowany, sprawny fizycznie. Potrzebuje sporo ruchu. Ogromna pasja aportowania, inteligencja i gotowość do współpracy z człowiekiem czynią z niego doskonałego pomocnika myśliwego i psa służbowego.

Charakter
Springer spaniel angielski to wspaniały, energiczny kompan. Jest wytrzymały, gotów do wypraw w każdą pogodę i niezależnie od pory roku.

Umiejętności
Ogromna pasja aportowania, inteligencja i gotowość do współpracy z człowiekiem czynią z niego doskonałego pomocnika myśliwego i psa służbowego. Dlatego nadal wykorzystuje się go jako płochacza, ale też tropowca.
Często pracuje także w policji czy straży granicznej – jako pies tropiący i specjalny: do wykrywania narkotyków czy materiałów wybuchowych. W pracy jest niezmordowany i pełen entuzjazmu. Z powodzeniem można uprawiać z nim psie sporty – agility czy frisbee. Sprawdzi się także jako dogoterapeuta.

Szkolenie i wychowanie
Oczywiście, jak każdy pies, tak i ten może sprawiać kłopoty. Jego instynkt łowiecki powoduje, że chętnie goni za ptakami. Dlatego od małego należy ćwiczyć z nim przychodzenie na wołanie. Potrzebuje dużo ruchu, a niewybiegany może niszczyć wszystko, co wpadnie mu w zęby. Bywa też niesforny – szczególnie w okresie dojrzewania często sprawdza, na ile może sobie pozwolić. Trzeba wtedy konsekwentnie egzekwować polecenia.
Należy jednak pamiętać, że to pies wrażliwy psychicznie, dlatego wymaga pozytywnych metod szkolenia. A zmotywować go łatwo: piłeczką, smakołykiem (jest łasuchem!) czy radosną zachętą i pochwałą. Springer jest bardzo wrażliwy na nastroje pana i kiedy ten jest na niego zły, czuje się zestresowany i nieszczęśliwy.

Dla kogo ta rasa
To wprost wymarzony towarzysz dla całej rodziny. Szybko i chętnie się uczy oraz przywiązuje do wszystkich domowników – wykonuje nawet polecenia starszych dzieci. Jego wesołe usposobienie sprawia, że rozśmieszy nawet największego ponuraka…
Łagodność psa tej rasy powoduje, że nie nadaje się na obrońcę – wprawdzie alarmująco zaszczeka, gdy coś go zaniepokoi – ale nic poza tym. Co ważne, nie jest jazgotliwy. Może mieszkać zarówno na wsi, jak i w mieście. Dobrze przystosowuje się do różnych warunków, jeśli tylko ma zapewniony ruch, zajęcie i bliski kontakt z człowiekiem.

Wady
wymaga sporo ruchu i zajęcia
bywa niesforny
instynkt łowiecki sprawia, że może ganiać ptactwo

Zalety
łagodny wobec ludzi i zwierząt
łatwy w układaniu
generalnie zdrowy i odporny

Zdrowie
Rasa cieszy się dobrym zdrowiem. Choroby o podłożu genetycznym trapią springery rzadko, wśród nich zdarza się fukozydoza (jest dostępny test genetyczny na jej nosicielstwo), choroby oczu oraz dysplazja. Dlatego najlepiej kupować szczenię po przebadanych rodzicach.

Żywienie
Nie jest wymagający pod względem żywienia, może jeść suchą bądź mokrą karmę dobrej jakości lub jedzenie przygotowywane w domu. Podczas karmienia, zwłaszcza pokarmem wilgotnym, warto zakładać mu tzw. snoods, czyli rodzaj komina zapobiegający brudzeniu się uszu w misce.

Pielęgnacja
Pod względem pielęgnacji springery nie są zbytnio wymagające. Linieją umiarkowanie i potrzebują regularnego szczotkowania. Martwy włos na głowie, uszach i szyi najlepiej trymować. Przed wystawą skraca się go z przodu szyi i na łapach, formując zgrabne „stopki”. Oczywiście jak u wszystkich kłapouchów regularnej kontroli wymagają uszy. Włosy ze środka należy wyrywać dla lepszej wentylacji.

Ciekawostki o rasie
Nazwą „spaniel” opisywane były psy wykorzystywane w polowaniach w Walii już w 948 roku!
Spaniele zostały w XVI wieku podzielone na wodne (cocker spaniel) i lądowe (springer spaniel zwany też starter spaniel) ze względu na środowisko pracy. Cocker spaniele jako mniejsze przeznaczone były do polowań na ptactwo łowione w sieci, natomiast springer spaniele były większe i płoszyły ptactwo z zarośli.
Springer spaniela angielskiego cechuje najwyższy wzrost spośród wszystkich spanieli brytyjskich.

× W czym możemy pomóc ?