Spaniel bretoński

Spaniel bretoński

Najmniejszy z wyżłów, przypominający z wyglądu spaniela. Często rodzi się z krótkim ogonem. Łagodny, wrażliwy, obdarzony silnym instynktem myśliwskim. Doskonały pomocnik myśliwego i przyjaciel rodziny. Nieagresywny.

Charakter
Ten pełen energii pies myśliwski w domu zachowuje się spokojnie. Jak wiele ras pokrewnych, bretończyk nie wykazuje agresji w stosunku do ludzi ani psów. Jest cierpliwy i tolerancyjny wobec dzieci – choć oczywiście zabawy psa z dzieckiem powinny odbywać się pod nadzorem. Ostrożności wymagają kontakty psa tej rasy z małymi zwierzętami domowymi, ze względu na instynkt myśliwski.
Nieduże rozmiary i miły charakter sprawiają, że bretończyk to odpowiedni pies dla myśliwego mieszkającego w bloku. Z tych samych przyczyn dobrze sprawdza się jako towarzysz. Dla psa tej rasy najważniejszy jest kontakt z człowiekiem. Bretończyk to pies wręcz wpatrzony w swojego pana, bardzo wierny.

Umiejętności
Bretończyk nie jest płochaczem, lecz psem wystawiającym – kiedyś wystawiał kładąc się na ziemi, obecnie w trakcie wystawiania nie kładzie się, ale przyjmuje typową „stójkę” – zwykle z uniesioną jedną łapą. Bretończyk do dziś hodowany jest przede wszystkim jako pies myśliwski.
Myśliwi cenią go za pasję, szybkie, wytrwałe i szerokie okładanie pola, doskonały węch i chęć aportowania. Używa się go do polowania na wszelkie ptactwo, a czasem też na inną zwierzynę. Chętnie spędza cały dzień na polowaniu. Nie zniechęcą go nawet trudne warunki atmosferyczne.

Szkolenie i wychowanie
Spaniel bretoński jest podatny na szkolenie, toteż można go polecić nawet początkującym właścicielom.Wprawdzie bywa uparty, ale lepsze rezultaty przynosi stosowanie nagród niż zmuszanie go do posłuszeństwa siłą. Ostro traktując bretończyka, łatwo można go złamać psychicznie.

Dla kogo ta rasa
Pies ten nadaje się na towarzysza rodziny, pod warunkiem, że zapewni mu się ruch i jakieś zajęcie.

Wady
wymaga dużo ruchu i zajęcia
jest wrażliwy i wymaga delikatnego podejścia
ma silny instynkt łowiecki

Zalety
wszechstronny pies myśliwski
miły towarzysz rodziny
przyjazny wobec dzieci
nieagresywny wobec psów
łatwy w układaniu
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Dzięki wieloletniej selekcji pod kątem użytkowości, spaniele bretońskie są z reguły zdrowe, wytrzymałe i odporne, miewają jednak skłonność do tycia.

Żywienie
Spaniel bretoński nie jest pod tym względem specjalnie wymagający, można podawać mu zarówno gotowe karmy, jak i karmić np. BARF-em.

Pielęgnacja
Spaniele bretońskie linieją umiarkowanie, a szata nie wymaga żmudnej pielęgnacji.

Źródło: Psy.pl