Schipperke

Schipperke

Schipperke to mały, czarny owczarek o średniej długości, twardym włosie tworzącym charakterystyczną kryzę, spiczastych uszach i ostro zakończonym pysku. Bardzo inteligentny, z wyjątkowymi zdolnościami do stróżowania. Żywiołowy, ruchliwy, raczej pogodny.

Charakter
Schipperke jest małym, lecz solidnie zbudowanym pieskiem w typie szpica. To wiercipięta, który wszędzie wtyka nos. Źle znosi izolację i pozostawienie samemu sobie. Mocno przywiązuje się do właściciela. Uwielbia przesiadywać na kolanach. Nadaje się na towarzysza starszych dzieci, które nie będą go traktować jak zabawki.
W stosunku do innych psów schipperke jest zwykle przyjazny, ale sprowokowany – bywa nieustępliwy. Ze względu na jego przeszłość tępiciela gryzoni, z innymi domowymi zwierzętami najlepiej zapoznać go, gdy jest jeszcze malutki. Są wtedy duże szanse, że potraktuje je jak domowników, a nie potencjalne ofiary.

Umiejętności
Nieufność do obcych i czujność czyni z niego dobrego stróża. Z racji rozmiarów nie jest oczywiście w stanie skutecznie pełnić roli obrońcy, ale doskonale sprawdza się jako „dzwonek alarmowy”.

Szkolenie i wychowanie
Ten inteligentny pies lubi aportować. Jeśli szkolenie jest oparte na bodźcach pozytywnych, to uczy się bardzo szybko. W USA schipperki robią furorę w agility, flyballu i obedience. Jednak żeby osiągnąć dobre wyniki, zaleca się rozpoczynać pracę już ze szczenięciem.

Dla kogo ta rasa
Schipperke lubi długie spacery. Jest wytrzymały, godzinami może biegać, skakać i pływać. Dzięki zdolnościom przystosowawczym sprawdza się jednak także jako towarzysz ludzi mniej aktywnych i starszych.

Wady
bywa bardzo szczekliwy
potrzebuje sporo ruchu
może polować na drobne zwierzęta
nieufny wobec obcych, wymaga starannej socjalizacji

Zalety
bardzo przywiązany do rodziny
podatny na szkolenie
można z nim uprawiać sporty
dobry stróż
przystosowuje się do różnych warunków
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Długowieczny schipperke rzadko choruje. Niektóre osobniki dożywają nawet 17-18 lat! Trzeba tylko uważać, aby go nie zatuczyć, bo to może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Żywienie
Schipperke jest niewybredny i lubi jeść. Szczenię potrzebuje karmy wysokoenergetycznej, dorosłe psy miewają tendencję do tycia.

Pielęgnacja
Jego szata jest odporna na warunki atmosferyczne, a pielęgnacja łatwa – wystarczy szczotkować raz na dwa tygodnie, częściej w okresie linienia.

Źródło: Psy.pl