Schapendoes

Schapendoes

Dość duży owczarek, o długiej sierści wymagającej starannego rozczesywania. Inteligentny, wrażliwy, łatwy w prowadzeniu. Ten kudłaty pastuszek jest bliskim kuzynem polskiego owczarka nizinnego, od którego odróżniają go lżejsza budowa i ciemniejsze umaszczenie.

Charakter
Schapendoes (wym. schapendus) to holenderski pies pasterski. To średniej wielkości, kudłaty pies już na pierwszy rzut oka przypominający naszego PON-a, choć jest od niego nieco lżejszy i ma dłuższe łapy. Podobnie jak u PON-a wzorzec dopuszcza wszystkie umaszczenia, jednak w praktyce w obu rasach najczęściej spotyka się psy łaciate.
O ile jednak PON zazwyczaj jest biały w czarne lub płowe łaty, to schapendoes ma czarne łaty na dereszowatym tle, czyli takim, w którym czarne włosy wymieszane są z białymi. Poza tym w przeciwieństwie do PON-a zawsze ma długi ogon.
Jako psa pasterskiego schapendoesa ceniono za pracowitość i inteligencję i te cechy zachował do dziś. Jest bystry, wesoły, odważny i ciekawski. Nie boi się nowych wyzwań i nie jest płochliwy ani nerwowy. Żywiołowy i sprytny nad wszystko przedkłada zabawę.
Wobec obcych ludzi niektóre reprezentujące tę rasę psy są bardzo otwarte, wręcz wylewne, inne zaś zachowują obojętność. W stosunku do właścicieli są oddane, czułe i towarzyskie. Lgną do dzieci i są dobrymi towarzyszami ich zabaw, lepiej jednak by były to starsze pociechy. Łatwo nawiązują kontakty z innymi psami i nie są wobec nich agresywne.
Schapendoes wybiegany w domu jest spokojny, ale zawsze chętny do zabawy. Kanapy i fotele to jego ulubione legowiska. Jest czujnym obserwatorem, dlatego też zawsze poinformuje domowników o przybyciu gościa, którego potem przywita radosnymi podskokami.

Umiejętności
Psa tej rasy przepełnia energia, a aktywność fizyczna to jego żywioł. Za możliwość biegania oddałby wszystko, jest bardzo skoczny i zwrotny. Świetnie sprawdza się w agility, pasterstwie i frisbee dzięki swojej dynamice i szybkości.

Szkolenie i wychowanie
Schapendoes uczy się szybko i chętnie, ale ponieważ jako pies pasterski musiał niejednokrotnie podejmować decyzje na własną łapę, bywa bardzo uparty. To połączenie inteligencji i samodzielności wyraźnie wskazuje na jego związki z PON-em.

Dla kogo ta rasa
Rasa ta nie nadaje się dla osób zapracowanych i dla rodzin z małymi dziećmi, choć oczywiście są wyjątki. Jako pies pracujący potrzebuje ruchu, sprawdzi się więc jako podopieczny osób aktywnych.
Będzie szczęśliwy, mogąc towarzyszyć właścicielowi w joggingu, wycieczkach rowerowych czy spacerach. Cieszą go także różne zajęcia angażujące szare komórki.
Ze względu na żywiołowy charakter i przywiązanie do właściciela nie można go zostawiać na długo bez zajęcia – w takiej sytuacji może sam poszukać sobie atrakcji albo stać się szczekliwy. Pies ten nie nadaje się także dla osób lubiących pedantyczny porządek.

Wady
bywa uparty i nieposłuszny
może być szczekliwy
potrzebuje sporo ruchu i zajęcia
na sierści wnosi dużo brudu

Zalety
miły pies rodzinny
nieagresywny
chętny do współpracy
wesoły
niedrogi w utrzymaniu
odporny na warunki atmosferyczne

Zdrowie
Schapendoes generalnie cieszy się dobrym zdrowiem. Z chorób o podłożu genetycznym zdarzają się dysplazja i PRA (postępujący zanik siatkówki).
Od października 2008 r. dostępny jest test genetyczny identyfikujący mutację przyczynową tej ostatniej choroby. Jest ona dziedziczona recesywnie (pies musi odziedziczyć po jednej zmienionej kopii genu od każdego z rodziców), a test pozwala zidentyfikować także jej nosicieli.

Żywienie
Schapendoes nie wymaga jakiegoś szczególnego żywienia. Można podawać mu zarówno pokarm naturalny (BARF, jedzenie gotowane w domu) lub dobrej jakości gotową karmę.

Pielęgnacja
Na swoich długich włosach schapendoes wnosi do domu piasek i błoto. O jego okrywę należy regularnie dbać – często czesać, a kąpać co trzy tygodnie.
Najbardziej kłopotliwa jest pielęgnacja młodego psa, do około 3 lat. Młody włos jest bardziej puchaty, w związku z czym bardzo łatwo się kołtuni. Należy go zatem codziennie czesać. Po wymianie włosa na dorosły, bardziej sztywny, można czynić to nieco rzadziej.
Jeśli wystawiamy naszego psa, nie powinniśmy go przesadnie stylizować ani podstrzygać. Schapendoes ma mieć wygląd wiejskiego pastuszka – oczywiście na wystawie powinien być czysty i wyczesany.

Ciekawostki o rasie
Słowo schapendoes dosłownie oznacza pudla owczego. Tak zresztą kiedyś także po polsku określano kudłate psy pasterskie.
Od 1972 roku schapendoes jest uznany za narodowego psa Holandii.

× W czym możemy pomóc ?