Rosyjski toy

Rosyjski Toy

Maleńki, wysokonożny psiak występujący w dwóch odmianach: długo- oraz krótkowłosej. Jest pieskiem wrażliwym, bystrym, energicznym. Lubi szczekać. Nie jest wylewny w stosunku do obcych osób, ale się ich nie boi. Jak na rasę miniaturową, jest niezłym długodystansowcem. Jego budowa oraz predyspozycje psychiczne – aktywność i chęć do zabawy – czynią z niego również świetnego kandydata na zawodnika agility.

Charakter
Suczki zazwyczaj są delikatniejsze i bardziej wrażliwe, pieski bywają zadziorne. Zdarzają się też jednak zawadiackie suczki i spokojne, łagodne samce. Niezależnie od płci toye to pieski radosne, żywotne, chętne do zabawy. Mocno się przywiązują do opiekuna i chcą ciągle z nim przebywać.

Umiejętności
Długie łapki czynią z toya wytrwałego spacerowicza – nie męczy się tak szybko jak niektóre miniaturowe pieski o krótszych nóżkach.
Toy jest w stanie dotrzymać kroku dorosłej osobie. A jeśli nawet w końcu się zmęczy, bez problemu można wziąć go pod pachę. Jego budowa oraz predyspozycje psychiczne – aktywność i chęć do zabawy – czynią z niego również świetnego kandydata na zawodnika agility w klasie small.
Jest czujny, doskonale sprawdza się w roli „dzwonka alarmowego”, a przy tym zazwyczaj nie bywa jazgotliwy. W stosunku do obcych osób początkowo wykazuje rezerwę, ale dość szybko się zaprzyjaźnia.

Szkolenie i wychowanie
Nie należy jednak na wszystko im pozwalać – mały terrorysta może bowiem wymuszać noszenie na rękach i zajmowanie się nim przez cały czas.
Dobrym sposobem na dyscyplinowanie takiego malucha jest pozbawienie go na chwilę naszej uwagi lub towarzystwa, na którym tak bardzo mu zależy. Zresztą, jak każdy pies, toy powinien się nauczyć przebywania w samotności. Oczywiście przyzwyczajać go do tego należy stopniowo.

Dla kogo ta rasa
Rosyjski toy potrafi się przystosować do różnych warunków. Może być doskonałym towarzyszem zarówno dla osoby samotnej, starszej, jak i dla młodej, aktywnej. Może być dobrym towarzyszem zabaw starszych dzieci.

Wady
dosyć delikatny
jeśli mu się na to pozwoli, może „wejść na głowę”
bywa bardzo zazdrosny o opiekuna
nie nadaje się dla małych dzieci, które mogą mu niechcący zrobić krzywdę

Zalety
dosyć wytrzymały jak na rasę miniaturową
długowieczny
łatwy w pielęgnacji
tani w utrzymaniu

Zdrowie
Rosyjski toy należy do ras długowiecznych, nierzadko dożywa 17-18 lat. Zwykle też cieszy się dobrym zdrowiem. Jedynie duże w stosunku do pyszczka oczy dość często bywają podrażnione kurzem i są narażone na urazy. Miewają też tendencje do zatykania się kanalików łzowych.

Żywienie
Większości toyów dopisuje apetyt. Można je żywić dobrej jakości suchą lub mokrą karmą albo jedzeniem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Toy – jako mały psiak, pozbawiony podszerstka – jest raczej mało odporny na wilgoć i zimno. Pielęgnacja sierści jest nieskomplikowana, a linienie prawie niezauważalne. Jedynie u odmiany długowłosej należy co pewien czas sprawdzać włos na uszach, który może się filcować.
Jak wiele małych psów, toy miewa tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Jeśli nie biega dużo po twardym podłożu, należy przycinać mu pazurki.

Ciekawostki o rasie
Początkowo rasa ta nosiła nazwę moskiewski toy terrier, dopiero później zmieniono ją na rosyjski toy.
Osobniki o dosyć rzadkim umaszczeniu błękitnym podpalanym, tak zwane „gołębie”, są szczególnie cenione i poszukiwane.

× W czym możemy pomóc ?