Pudel toy

Pudel Toy

Występująca w kilku wielkościach rasa psów dawniej wykorzystywanych w myślistwie jako psy dowodne, obecnie głównie do towarzystwa. Bardzo bystre, wesołe, czułe, nieagresywne pudle są dość delikatne psychicznie i błyskawicznie się uczą. Toy to najmniejszy z pudli, bynajmniej nie ustępujący większym kuzynom pod względem inteligencji. Dobrze czują się w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że właściciel uwzględni ich potrzebę ruchu i aktywności – choćby było to aportowanie zabawki czy nauka sztuczek.

Charakter
Niezależnie od wielkości, pudle uważane są za jedne z najbardziej inteligentnych psów. Stanley Coren w swojej książce „Inteligencja psów” wymienia je na drugim miejscu pod względem inteligencji użytkowej (w tym przypadku największe znaczenie przywiązuje się do łatwości szkolenia psa na potrzeby człowieka). Podczas gdy rankingi takie nie powinny być traktowane zbyt dosłownie – trudno przecież zmierzyć dokładnie coś takiego jak inteligencja – niewątpliwie w przypadku pudli jest w tym dużo racji.

Umiejętności
Pomiędzy pudlami różnych wielkości istnieją oczywiście pewne różnice temperamentu. Pudel duży, choć kocha aktywność, jest najbardziej wytworny i dystyngowany. Toy znajduje się na przeciwnym biegunie, jest ruchliwy i bardzo wesoły. Nie jest przy tym tak szczekliwy, jak niektóre inne małe psy.
Pudle miniaturowe i toye, dzięki swojej zwinności i podatności na szkolenie, doskonale sprawdzają się w mini agility. Niektóre z nich tak szybko śmigają po torze, że niemal trudno nadążyć za nimi wzrokiem.
Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nie są to idealne psy dla starszych ludzi. Dobrze czują się w mieszkaniu, pod warunkiem jednak, że właściciel uwzględni ich potrzebę ruchu i aktywności – choćby było to aportowanie zabawki czy nauka sztuczek. Oczywiste jest, że właściciel pudla, zwłaszcza jeśli chce go wystawiać, powinien być przygotowany na dość żmudną pielęgnację szaty lub też oddawanie psa co pewien czas w ręce fachowca.
W Polsce pudle są wciąż niedocenione. Co gorsza, przez wielu ludzi uważane są nawet za psy głupie, co kompletnie mija się z prawdą i jest dla rasy bardzo krzywdzące. Z pewnością przyczynia się do tego sposób strzyżenia preferowany na wystawach, który jednak ma swoje uzasadnienie historyczne – tak strzyżono psy aportujące z wody. Pod wymyślną fryzurą warto dostrzec doskonale zbudowane, inteligentne zwierzę.

Szkolenie i wychowanie
Ze względu na swoją inteligencję i chęć współpracy, pudle są łatwe do szkolenia a z ich ułożeniem powinien sobie poradzić nawet początkujący właściciel.
Może w końcu i u nas pudle zaczną pojawiać się na zawodach posłuszeństwa czy agility, tak jak to się dzieje w wielu innych krajach świata.

Dla kogo ta rasa
Psy te dobrze nadają się dla początkujących właścicieli. Nie są trudne w ułożeniu. Oczywiście, jak żadna z ras, nie nadają się dla każdego. Właściciel pudla powinien zapewnić mu zajęcie umysłowe, bo choć nie jest to pies o tak dużej potrzebie aktywności jak niektóre owczarki czy psy myśliwskie, jest to jednak, wbrew powszechnemu mniemaniu, typ psa sportowego, który nie lubi się nudzić. Pudel z radością będzie uczył się poleceń, aportował piłeczkę czy odbywał długie spacery.

Wady
wymaga czasochłonnej pielęgnacji
może być zazdrosny o właściciela
na długiej szacie może wnosić dużo brudu, zwłaszcza, że lubi wodę
bywa szczekliwy

Zalety
inteligentny i chętny do współpracy
łagodny wobec ludzi i zwierząt
nie linieje
mały rozmiar sprawia, że łatwo go się nosi na ręku a żywienie nie kosztuje drogo
przystosowuje się do różnych warunków

Zdrowie
Pudle to psy generalnie zdrowe, a odmiana toy należy do najbardziej długowiecznych psów.

Żywienie
Należy uznać za zabobonne opinie o wymyślnym sposobie żywienia pudli i szczególnie oszczędnym karmieniu w okresie odchowu pudli toy dla zachowania ich małego wzrostu i wydelikacenia. Mały rozmiar zależy od genów a psów absolutnie nie powinno się głodzić!
Także pudle toy mogą być żywione podobnie jak inne, zarówno dobrej jakości suchą bądź mokrą karmą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu (np. dietą BARF).

Pielęgnacja
Pudle wymagają czasochłonnej pielęgnacji, której podstawą jest regularne czesanie. Włos należy rozczesywać bardzo starannie. Oprócz czesania konieczna jest kąpiel psa, po której następuje suszenie suszarką. Suszenie ma na celu wyprostowanie włosa, bo tylko wyprostowany można w miarę równo przyciąć w trakcie późniejszego strzyżenia. Włos należy dzielić na pasma i od samej skóry kierować strumień powietrza. Włos musi wyschnąć, gdyż nawet minimalna wilgoć skręci go z powrotem.
Oczywiście jeśli nie chcemy poświęcać na to tyle czasu, zawsze można naszego pudla strzyc na krótko.
Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom oczu. U pudli często dochodzi do ich ropienia i łzawienia. Uszy pudli również wymagają częstej pielęgnacji, która polega na wyskubywaniu włosów oraz czyszczeniu uszów okrężnymi ruchami dla usunięcia nadmiaru brązowej wydzieliny.

Ciekawostki o rasie
W Paryżu, szczególnie na moście Pont Neuf, pucybuci trzymali tresowane pudle, które siusiały na buty przechodniów, zwiększając zarobki swoich właścicieli.
Nie każdy wie, że pudle mogą być także utrzymywane i wystawiane w szacie sznurowej, czyli podobnej jak u komondorów i puli, tylko z ogolonym pyskiem. Jest ona jednak bardzo mało popularna ze względu na trudność utrzymania jej w czystości.

× W czym możemy pomóc ?