Pudel średni

Pudel Średni

Występująca w kilku wielkościach rasa psów dawniej wykorzystywanych w myślistwie jako psy dowodne, obecnie głównie do towarzystwa. Bardzo bystre, wesołe, czułe, nieagresywne pudle są dość delikatne psychicznie i błyskawicznie się uczą. Niezbyt poważany z powodu dziwacznej fryzury pudel należy w rzeczywistości do najinteligentniejszych psów! Nie bez powodu przedstawiciele tej rasy występowali w cyrkach…

Charakter
FCI rozróżnia cztery odmiany pudli: duże, średnie, miniaturowe i toye. Pod względem temperamentu pudel średni plasuje się pośrodku: jest bardziej ruchliwy niż duży, lecz spokojniejszy niż mniejsi kuzyni. Psy tej rasy są opanowane, lecz jednocześnie wesołe i skore do zabawy.
Wymagają dużo kontaktu z właścicielem. Pozostawione same sobie mogą próbować zwrócić na siebie uwagę, np. szczekaniem czy przynoszeniem zabawek. Inteligencja i ukierunkowanie na człowieka sprawiają, że bardzo szybko się uczą, ale też równie szybko wychowują sobie właścicieli!
Przyjaźnie nastawione do całego świata, chętnie bawią się z innymi psami; bywają jednak zazdrosne o właściciela.

Umiejętności
Słowo „pudel” pochodzi od niemieckiego czasownika „pudeln” – pluskać się. Natomiast Francuzi określają przedstawicieli tej rasy „caniche”, co oznacza psa na kaczki. Obie nazwy wskazują na pierwotną rolę tych czworonogów – pomoc w polowaniach, zwłaszcza na ptactwo. Związana jest z nią charakterystyczna fryzura pudli – „na lwa”. Aby ułatwić im pływanie, strzyżono zad i tylne łapy, natomiast w celu ochrony przed zimnem pozostawiano długą sierść na klatce piersiowej, na grzbiecie na wysokości nerek i na stawach.
Dziś na wystawach dopuszcza się także kilka innych fryzur. Pudle średnie – podobnie jak miniaturowe – najczęściej wystawia się w fryzurze puppy clip, czyli z dłuższą szatą na przedniej części ciała, ale bez wygalania tyłu i bez pomponów.
Inteligentne pudle wykorzystywano jako psy cyrkowe. Mniejszych używano do poszukiwania trufli. Trafiły także na salony i stały się ulubieńcami arystokracji. Dziś są raczej psami ozdobnymi, a ich zdolności bardziej ceni się w krajach anglosaskich – często startują tam np. w zawodach posłuszeństwa.

Szkolenie i wychowanie
Pudle są inteligentne i chętnie współpracują z człowiekiem. Z ich wychowaniem poradzi sobie nawet początkujący właściciel, o ile tylko postara się przestrzegać pewnych zasad i nie dopuści do wejścia sobie na głowę.

Dla kogo ta rasa
Pudle nadają się generalnie dla większości właścicieli, pod warunkiem, że są oni skłonni zadbać o pielęgnację lub regularnie psa strzyc.
W domu pudel jest spokojny, nie pogardzi jednak zabawą i pieszczotami. Dostosuje się do trybu życia opiekuna – pod warunkiem że ten znajdzie dla niego odpowiednio dużo czasu. Psy te nie nadają się do kojca i nie powinny pozostawać długo same w domu.

Wady
wymaga czasochłonnej pielęgnacji
może być zazdrosny o właściciela
na długiej szacie może wnosić dużo brudu, zwłaszcza, że lubi wodę

Zalety
inteligentny i chętny do współpracy
łagodny wobec ludzi i zwierząt
nie linieje
na tyle mały, aby go łatwo podnieść i na tyle duży, żeby nie być zbyt delikatnym
przystosowuje się do różnych warunków

Zdrowie
Pudle średnie są generalnie zdrowe i długowieczne.

Żywienie
Należy uznać za zabobonne opinie o wymyślnym sposobie żywienia pudli. To normalne psy, które mogą być żywione podobnie jak inne, zarówno dobrej jakości suchą bądź mokrą karmą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu (np. dietą BARF).

Pielęgnacja
Pudle wymagają czasochłonnej pielęgnacji, której podstawą jest regularne czesanie. Włos należy rozczesywać bardzo starannie. Oprócz czesania konieczna jest kąpiel psa, po której następuje suszenie suszarką. Suszenie ma na celu wyprostowanie włosa, bo tylko wyprostowany można w miarę równo przyciąć w trakcie późniejszego strzyżenia. Włos należy dzielić na pasma i od samej skóry kierować strumień powietrza. Włos musi wyschnąć, gdyż nawet minimalna wilgoć skręci go z powrotem.
Oczywiście jeśli nie chcemy poświęcać na to tyle czasu, zawsze można naszego pudla strzyc na krótko.
Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom oczu. U pudli często dochodzi do ich ropienia i łzawienia. Uszy pudli również wymagają częstej pielęgnacji, która polega na wyskubywaniu włosów oraz czyszczeniu uszów okrężnymi ruchami dla usunięcia nadmiaru brązowej wydzieliny.

Ciekawostki o rasie
W Paryżu, szczególnie na moście Pont Neuf, pucybuci trzymali tresowane pudle, które siusiały na buty przechodniów, zwiększając zarobki swoich właścicieli.
Nie każdy wie, że pudle mogą być także utrzymywane i wystawiane w szacie sznurowej, czyli podobnej jak u komondorów i puli, tylko z ogolonym pyskiem. Jest ona jednak bardzo mało popularna ze względu na trudność utrzymania jej w czystości.

× W czym możemy pomóc ?