Pudel duży

Pudel Duży

Pudle to rasa występująca w kilku wielkościach – pudel duży jest największy ze wszystkich. Pod względem charakteru pudel duży przypomina nieco sznaucera. Może być nieufny wobec obcych i pilnować swojego terenu.

Charakter
Najmniejszy z pudli, toy, przypomina zabawkę. Nieco większy jest pudel miniaturowy. Różni je właściwie tylko wielkość. Te żywe, wesołe pieski z racji swoich rozmiarów dobrze czują się nawet w małym mieszkaniu. Niestety, często bywają szczekliwe. Nieco spokojniej zachowuje się pudel średni. Pudel duży jest z całej czwórki najbardziej dystyngowany.

Umiejętności
Przez wieki pudle były przede wszystkim psami myśliwskimi. Aportowały z wody złapane w pułapki lub ustrzelone ptactwo. Aby ułatwić im swobodne pływanie, strzyżono im zad i tylne łapy, natomiast dla ochrony przed zimnem pozostawiano sierść na klatce piersiowej, nerkach i stawach.
Taka fryzura „na lwa” jest jedną z kilku dopuszczanych na wystawach. Jeśli jednak nie podoba nam się taki sposób strzyżenia, a chcemy naszego psa wystawiać, możemy ostrzyc go np. na „federała” lub „szynszylę”. Oczywiście strzyżenie powinien wykonać fachowiec. Gdybyśmy ostrzygli pudla na krótko, wyłoni się harmonijnie zbudowane zwierzę, zgrabne i zwinne.
Pod względem charakteru pudel duży przypomina nieco sznaucera. Może być nieufny wobec obcych i potrafi pilnować swojego terenu. Jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy. Nie bez przyczyny pudle od wieków występowały z wędrownymi kuglarzami i w cyrkach.
Pudel mocno przywiązuje się do właściciela, źle znosi zamknięcie w kojcu. Lubi także towarzystwo innych psów i kotów.

Szkolenie i wychowanie
Pudel łatwo się uczy się i chętnie współpracuje z człowiekiem. Za granicą pudle duże dość często startują w zawodach posłuszeństwa. Nie są tak dynamiczne, jak niektóre owczarki, ale za to bardzo dokładne. Niektóre pudle szkoli się także do IPO.

Dla kogo ta rasa
Z wychowaniem pudla poradzi sobie nawet początkujący właściciel pod warunkiem, że będzie konsekwentny. Niektóre pudle duże bywają nieco samowolne, z kolei inne są bardzo aktywne i wymagają więcej zajęcia, ale przeciętny pies tej rasy nie nastręcza specjalnych problemów w prowadzeniu.

Wady
wymaga czasochłonnej pielęgnacji
na długiej szacie może wnosić dużo brudu, zwłaszcza, że lubi wodę
bywa nieco samowolny

Zalety
inteligentny i chętny do współpracy
łagodny wobec ludzi i zwierząt
zrównoważony
nie linieje

Zdrowie
Pudle duże to psy generalnie zdrowe i dosyć długowieczne. Z racji swoich rozmiarów są narażone na skręt żołądka i dysplazję stawów.

Żywienie
Pudle mogą być żywione podobnie jak inne, zarówno dobrej jakości suchą bądź mokrą karmą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu (np. dietą BARF).

Pielęgnacja
Pudel nie linieje, jednak jego szata wymaga pielęgnacji – trzeba go czesać co kilka dni, w przeciwnym razie szybko się sfilcuje. Strzyc pudla powinno się co dwa-trzy miesiące.

Ciekawostki o rasie
W Paryżu, szczególnie na moście Pont Neuf, pucybuci trzymali tresowane pudle, które siusiały na buty przechodniów, zwiększając zarobki swoich właścicieli.
Nie każdy wie, że pudle mogą być także utrzymywane i wystawiane w szacie sznurowej, czyli podobnej jak u komondorów i puli, tylko z ogolonym pyskiem. Jest ona jednak bardzo mało popularna ze względu na trudność utrzymania jej w czystości.

× W czym możemy pomóc ?