Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski to bliski kuzyn popularnego w Polsce posokowca bawarskiego, znacznie od niego rzadszy. Dość duży, krótkowłosy pies myśliwski, w domu raczej cichy i zrównoważony, w terenie pełen energii i wymagający dużo ruchu.

Charakter
Posokowiec hanowerski to pies cięższej budowy i bardziej zrównoważony niż posokowiec bawarski, lecz również bardzo aktywny, wytrzymały i odporny na różne warunki atmosferyczne. Są to psy łagodne wobec ludzi i innych psów, choć równocześnie czujne, więc sprawdzają się także jako psy stróżujące.

Umiejętności
Posokowce hanowerskie to doskonałe psy do pracy w terenie nizinnym. Są znacznie spokojniejsze i bardziej zrównoważone niż ich popularni kuzyni – posokowce bawarskie. Doskonała kondycja fizyczna i umiejętność gospodarowania siłami pozwalają im pracować przez wiele godzin. Wytrwałość w pracy na śladzie, świetny węch i silny instynkt łowiecki sprawiają, że są wspaniałymi tropicielami. Głoszą zwierzynę (szczekają), a głos mają mocny, o głębokiej barwie.

Szkolenie i wychowanie
Jest to pies chętny do współpracy i bardzo przywiązujący się do człowieka, ale równocześnie uparty i samodzielny. Jego instynkt łowiecki sprawia, że może się chętnie wybierać na samodzielne wycieczki za interesującymi zapachami. Dlatego też nauczenie go bezwzględnego posłuszeństwa nie jest proste.
Szkolenie posokowca do jego typowej pracy jest długie, zajmuje nawet kilka lat. Za to wyszkolony do pracy na sfarbowanym tropie posokowiec nie ma sobie równych – dobry pies potrafi iść wiele kilometrów po starym, kilkudniowym tropie.

Dla kogo ta rasa
Choć posokowce hanowerskie są zwykle łagodne, i to zarówno w stosunku do ludzi, jak i obcych psów, nie poleca się kupowania ich tylko do towarzystwa. Pasja łowiecka może bowiem stanowić duże utrudnienie. Psy tej rasy najlepiej czują się w swojej naturalnej roli pomocnika myśliwego.

Wady
wymaga dużo ruchu
uparty i samodzielny
źle znosi samotność
może wybierać się na samodzielne wyprawy

Zalety
doskonały pies myśliwski
bardzo przywiązany do właściciela
zrównoważony
przyjazny wobec dzieci
niekłopotliwy w pielęgnacji

Zdrowie
Hanowery są zdrowe i odporne. Z chorób o podłożu genetycznym najczęściej zdarza się dysplazja biodrowa, dlatego psy używane do hodowli powinny być prześwietlane. Jednak najczęściej spotykanym problemem zdrowotnym bywają różnego rodzaju urazy spowodowane przez przedzieranie się przez chaszcze itp.

Żywienie
Posokowce hanowerskie mają dobry apetyt i nie są wybredne. Można żywić je gotowymi karmami dobrej jakości albo pokarmem przygotowywanym samodzielnie, odpowiednio zbilansowanym. Psy polujące powinny w okresie polowań otrzymywać bardziej energetyczną porcję.

Pielęgnacja
Pielęgnacja krótkiej szaty nie przysparza kłopotu. Co pewien czas należy kontrolować oklapnięte uszy, które mogą mieć tendencje do stanów zapalnych po zamoczeniu.

Źródło: Psy.pl