Portugalski pies dowodny
Portugalczyk lubi być blisko właściciela, brać udział w jego zajęciach. Najmocniej przywiązuje się do osoby, która go szkoli i którą uzna za przewodnika. W stosunku do innych członków rodziny jest łagodny i przyjazny, ale mniej posłuszny. W towarzystwie dzieci wykazuje cierpliwość i delikatność.
Żyje w przyjaźni ze zwierzętami domowymi. Także wobec innych psów nie jest zadziorny.
Umiejętności
Natura obdarzyła portugalczyka doskonałym węchem i słuchem. Jest zwinny, świetnie pływa i nurkuje. Uwielbia bieganie i długie spacery. Szybko się uczy. Można go z powodzeniem szkolić w zakresie posłuszeństwa, agility czy do konkursów retrieverów. Psy tej rasy pracują jako asystenci osób głuchych i dogoterapeuci.
Przyjazny lub obojętny wobec obcych, na swoim terenie potrafi stróżować. Na co dzień nieszczekliwy, sygnalizuje obecność intruza.
Szkolenie i wychowanie
Portugalski pies dowodny uczy się szybko i chętnie. Z jego wychowaniem powinien sobie poradzić nawet początkujący właściciel.
Dla kogo ta rasa
Choć nietrudny w ułożeniu, nie jest to pies dla każdego – ze względu na duży temperament i wymagania pielęgnacyjne. Znudzony portugalczyk może niszczyć przedmioty. Będzie doskonałym towarzyszem ludzi aktywnych, lubiących długie spacery czy wyprawy rowerowe, a także miłośników żeglarstwa.
Wady
wymaga sporo ruchu i zajęcia
wymaga regularnej pielęgnacji
na długim włosie przynosi sporo śmieci i błota
Zalety
chętny do współpracy
można z nim uprawiać psie sporty
miły towarzysz rodziny
łagodny wobec ludzi i zwierząt
Zdrowie
Portugalskie psy dowodne nie są chorowite, choć zdarzają się problemy zdrowotne o podłożu genetycznym, takie jak dysplazja czy choroby oczu – zaćma i postępujący zanik siatkówki (na tę ostatnią chorobę dostępny jest test genetyczny, dzięki któremu można w hodowli używać jej nosicieli, kojarząc ich z psami zdrowymi). Rzadko zdarza się kardiomiopatia młodzieńcza.
Żywienie
Portugalczyki to łakomczuchy, co stanowi zaletę w szkoleniu, ale oznacza konieczność kontrolowania wagi.
Pielęgnacja
Portugalczyki nie linieją, co nie znaczy, że nie tracą włosa – wymieniają go stopniowo przez cały rok. Niektórzy twierdzą, że dzięki temu należą do ras hipoalergicznych – ale nawet nieliniejący pies może uczulać.
Portugalczyk wymaga sporo pielęgnacji, ponieważ zaniedbana szata szybko się filcuje. Powinno się go czesać przynajmniej raz w tygodniu i kąpać co dwa miesiące. Latem, jeśli pływa w czystej wodzie, kąpiele mogą być rzadsze.
Niestrzyżona szata rośnie na całym ciele i może zasłonić psu oczy, więc powinno się ją podcinać. Tradycyjnie strzyże się portugalczyki „na lwa”, ale nieco prościej niż pudle – goli się na krótko tylną część tułowia wraz z tylnymi nogami i ogonem, pozostawiając tylko kitkę na jego końcu. Wygala się też kufę i podcina grzywkę. Przed wystawą psa należy wykąpać i wyczesać, ale nie tapiruje się go tak jak pudla.
Jeżeli nie jest wystawiany, można go całego ostrzyc, ale szybko odrastający włos trzeba regularnie wyczesywać. Szata falista jest nieco łatwiejsza w pielęgnacji niż kręcona, ale i ona może się filcować.
Portugalskie psy dowodne występują w trzech podstawowych umaszczeniach: czarnym, brązowym w różnych odcieniach (od jasnoczekoladowego do ciemnowątrobianego) i białym. Często mają białe znaczenia na kufie, piersi, łapach i końcu ogona (nie więcej niż 30 proc. powierzchni ciała).
Zdarzają się psy białe w czarne lub brązowe łaty, nieuznawane przez wzorzec FCI, ale cieszące się popularnością w Stanach Zjednoczonych.
Ciekawostki o rasie
Wielkim miłośnikiem rasy był senator Edward Kennedy. Miał trzy portugalczyki o imionach Sunny, Cappy i Splash, które towarzyszyły mu w pracy. W gabinecie na Kapitolu zawsze pod ręką były miski z wodą i tenisowe piłki, a urzędnicy państwowi dyskutowali o sprawach wagi państwowej, głaszcząc kudłate łby.
Splash szczekał, kiedy znudziło go jakieś posiedzenie. Został on narratorem napisanej przez senatora książki dla dzieci pt. „My Senator and Me: A Dog’s-Eye View of Washington, D.C.”. To właśnie senator Kennedy podarował szczeniaka portugalczyka córkom prezydenta Baracka Obamy.