Poitevin

Poitevin

Ten francuski gończy to pies dystyngowany, o atrakcyjnym trójbarwnym lub dwubarwnym umaszczeniu, silny, odważny, obdarzony talentem tropicielskim i melodyjnym głosem. Choć wygląda bardzo szlachetnie, poitevin wcale nie jest „francuskim pieskiem” – ten długouchy, długonosy i długonogi gończy to długodystansowy myśliwy. Wszak nie można zapominać o tym, że w jego żyłach płynie również krew chartów.

Charakter
Pierwsze słowo, które przychodzi na myśl, kiedy się patrzy na poitevina, to „elegancja”: pies ten ma typowe dla francuskich gończych długie, jedwabiste uszy, a smukły pysk i długie kończyny przypominają o tym, że w jego żyłach płynie również krew chartów.

Umiejętności
Dzisiaj ten inteligentny pies o wielkim temperamencie i silnym instynkcie łowieckim nie ma sobie równych w polowaniach na gruba zwierzynę. Podczas pościgu jest wytrwały i bardzo wytrzymały. Silne serce i pojemne płuca pozwalają mu na kilkugodzinny galop bez oznak większego zmęczenia.
W książce „La Vénerie” („Łowiectwo”, 1966 ) Vicomte de Brissac tak pisze o tych nadzwyczajnych możliwościach rasy: „potrafi ścigać zwierzynę przez siedem godzin, a ze względu na swą szybkość bywa nazywany «francuskim greyhoundem»”.
Poitevin słynie z węchu pozwalającego mu nawet po wielu godzinach podjąć trop i uporu, dzięki któremu nie zatrzyma go żadna napotkana w terenie przeszkoda. Dzięki tym zaletom uznawany jest za flagowego psa francuskiego myślistwa.
W ocenie fachowców rasę te wyróżniają podczas polowania szybka praca na tropie, wyraźna różnica pracy na farbie, bezwzględne posłuszeństwo wobec przewodnika, rozwaga w podejmowaniu decyzji (najpierw analizuje, potem działa) i umiejętność pracy zarówno dolnym wiatrem (gdy idzie po tropie), jak i górnym (gdy zwierzyna jest bliżej i ją zwietrzy).

Szkolenie i wychowanie
Jak większość gończych poitevin nie jest psem, który będzie posłuszny w każdej sytuacji. Szybko uczy się rzeczy, w których widzi sens, a pomaga mu w tym możliwość naśladowania innych członków sfory. Nie znosi „twardej reki” ani wielokrotnych powtórzeń ćwiczenia. Płynąca w nim krew chartów sprawia, ze jest niezależny i nie podda się presji.
Nieumiejętne postępowanie z nim powoduje, ze zamyka się w sobie i traci zaufanie do przewodnika. Jeśli wiec chcemy go czegoś nauczyć, odnośmy się do niego serdecznie, stosujmy pozytywną motywację i prowadźmy krótkie lekcje.

Dla kogo ta rasa
Poitevin nie jest typowym zwierzęciem domowym, chociaż jest serdeczny i przyjazny wobec ludzi. Do obcych osób, w tym dzieci, oraz do małych zwierząt domowych jest nastawiony pokojowo, choć zachowuje dystans. Psy tej rasy żyją bezkonfliktowo w dużych grupach, doskonale czują się w sforze.
Nie należy jednak zapominać, że poitevin to urodzony myśliwy, w którym szybki ruch czy intensywny zapach może w mgnieniu oka obudzić instynkt pogoni.
Dla kogo zatem poitevin się nadaje? Zaaklimatyzuje się w różnego typu rodzinach, także tych z dziećmi. Podkreślić jednak trzeba, że nie jest to pies przeznaczony do życia w mieście. Jeżeli nie poluje, powinno mu się zapewnić długie spacery z możliwością swobodnego wybiegania się.
Na pewno nie zadowolą go trzy rundki dziennie na smyczy dookoła bloku – to towarzysz dla aktywnych miłośników przyrody, niezmordowanych wędrowców, fanów konnych wycieczek.

Wady
ma silny instynkt łowiecki – może pobiec za tropem lub uciekającym zwierzęciem
dosyć niezależny
potrzebuje dużo ruchu

Zalety
miły i delikatny towarzysz
cierpliwy wobec dzieci
łagodny wobec ludzi i psów oraz zwierząt domowych, z którymi mieszkami
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
Dzięki temu, że nigdy nie było mody na tę rasę i zawsze była hodowana jako użytkowa, choroby o podłożu genetycznym zazwyczaj ją omijają.

Żywienie
Poitevin nie jest wybredny. Można karmić go zarówno dobrej jakości suchą lub mokrą karmą bądź pokarmem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Jest nieskomplikowana, wystarczy szczotkowanie raz na jakiś czas, częściej w okresie linienia. Trzeba też zwrócić uwagę na uszy, które, jak u wielu ras długouchych, są słabiej wentylowane, a w związku z tym bardziej narażone na infekcje.

Ciekawostki o rasie
Poitevin to także rasa koni zimnokrwistych.
Słowo poitevin pochodzi od Poitou – krainy historycznej w zachodniej Francji.

× W czym możemy pomóc ?