Podengo portugalski miniaturowy

Podengo portugalski miniaturowy

Podengo portugalski miniaturowy to niewielki piesek o gładkiej lub szorstkiej sierści, występującej w wielu odmianach barwnych, o wydłużonym ciele. Jest psem dość lekkiej budowy, ruchliwym, sprawnym fizycznie i inteligentnym.

Charakter
Podengo portugalski miniaturowy występuje w trzech rozmiarach: jako pies miniaturowy, średni lub duży, co więcej każda z tych odmian może mieć włos krótki lub szorstki, co daje w sumie sześć odmian tej rasy.
Mały podengo to piesek radosny, zwinny, bystry i odważny. W przeciwieństwie do wielu innych ras pierwotnych, bez trudu nawiązuje kontakt z człowiekiem i mocno się przywiązuje, jest przyjazny w stosunku do dzieci i innych psów. Bardzo lubi się bawić i łatwo go wychować. Mały, dzielny i wytrzymały podengo często bywa określany jako duży pies w małym opakowaniu.

Umiejętności
Podengo portugalski miniaturowy został wyhodowany do tępienia gryzoni i polowania na inne drobne zwierzęta. Pomimo małych rozmiarów jest dobrym psem myśliwskim. Przede wszystkim jest wykorzystywany do polowania na króliki. Do dziś uboższa ludność portugalska, aby przeżyć, poluje, wykorzystując do tego celu psy.
Podengo małe często polują razem ze średnimi, małe gonią zwierzynę na kamienistych pagórkach, a średnie przejmują pałeczkę na równym terenie. Małe podengo sprawdzają się także w roli norowców. Choć wiele małych podengo wciąż spełnia swoją pierwotną funkcję, w Portugalii od trzech stuleci uważa się je za świetne psy domowe.

Szkolenie i wychowanie
Ze względu na rozmiary, łatwość utrzymania i charakter, małe podengo portugalskie jest doskonałą rasą do towarzystwa. Generalnie łatwo go wychować, choć czasami bywa nieco niezależny i uparty. Jego średniego i dużego kuzyna cechuje większa niezależność.

Dla kogo ta rasa
Podengo można polecić nawet osobom nie mającym doświadczenia w postępowaniu z psami. Trzeba mu jedynie zapewnić trochę ćwiczeń i uwagi. Rasa ta, która w dużym stopniu ukształtowała się w sposób naturalny, doskonale przystosowuje się do środowiska, w którym się rozwija. Doskonale przystosowuje się do życia zarówno na wsi jak i w mieście.

Wady
ma silny instynkt łowiecki
bywa nieco niezależny

Zalety
przywiązany do człowieka, jak na rasę pierwotną łatwy do ułożenia
miły, niekłopotliwy towarzysz rodziny
łatwy w pielęgnacji
tani w utrzymaniu
zdrowy i odporny

Zdrowie
Rasa ta nadal w małym stopniu poddaje się ingerencji człowieka, dlatego jest odporna na choroby, a problemy genetyczne są dużą rzadkością. U małego podengo czasami może wystąpić aseptyczna martwica głowy kości udowej.

Żywienie
Podengo nie jest pod tym względem szczególnie wymagający. Można go żywić zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Nie jest skomplikowana. Pieski krótkowłose wystarczy szczotkować raz na dwa tygodnie. Nieco bardziej wymagająca jest odmiana szorstkowłosa, która wymaga częstszego wyczesywania, szczególnie po buszowaniu w zaroślach. Także dłuższe włosy na pysku wymagają uwagi.

Źródło: Psy.pl