Pinczer średni

Pinczer Średni

Lekkiej budowy, krótkowłosy czarny podpalany albo rudy pies o proporcjonalnej, niemal wpisanej w kwadrat sylwetce. Pełen temperamentu, popędliwy, inteligentny, cięty, ciekawski. Nie przepada za narzucaniem mu swojej woli. Szybko sygnalizuje obecność intruza, ale na co dzień nie jest tak rozszczekany jak jego kuzyni – sznaucer czy pinczer miniaturowy. Pinczer, zgodnie z naturą psa stróżującego, zazwyczaj najpierw pilnie obserwuje otoczenie i dopiero oceniwszy sytuację, przystępuje do działania.

Charakter
Pinczer średni jest psem o klasycznym pięknie – w jego budowie nie ma żadnych udziwnień. To pies czujny i szybko reagujący, przy tym jednak zrównoważony. Brak mody na tę rasę sprawił, że ryzyko trafienia na osobnika niezrównoważonego jest niewielkie, w przeciwieństwie do np. często nieodpowiedzialnie rozmnażanych dobermanów.

Umiejętności
Pinczer, zgodnie z naturą psa stróżującego, zazwyczaj najpierw pilnie obserwuje otoczenie i dopiero oceniwszy sytuację, przystępuje do działania. Ma doskonale wykształcony zmysł obserwacji – co wykorzystuje w odniesieniu do obcych, jest też wyczulony na nastroje swego pana.
Choć z zasady nieufny wobec nieznajomych, potrafi szybko zaakceptować nową osobę, jeśli tylko nie zachowuje się ona w sposób, który by go zaniepokoił, a właściciel swoim postępowaniem sugeruje mu, że wszystko jest w porządku.
W domu jest spokojny. Łatwo nawiązuje kontakt, lubi pieszczoty. Nie wolno jednak przesadzić, bo wejdzie na głowę. Pinczer wymaga dość zdecydowanego prowadzenia, jednak nie powinien to być zimny wychów. Pies ten potrzebuje dużo kontaktu z właścicielem – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.
Jest wylewny w okazywaniu uczuć. Wesoły i żywiołowy, będzie dobrym towarzyszem zabaw starszych dzieci. Natomiast jego kontakty z maluchami powinny się odbywać pod kontrolą – poczuwając się do roli opiekuna, może bowiem próbować skarcić niesforne dziecko, tak jak zrobiłby to ze szczeniakiem.
Rasa ta nie jest tak rozszczekana jak jej miniaturowi kuzyni. Pinczer średni sygnalizuje obecność intruza, ale na co dzień zachowuje się cicho.

Szkolenie i wychowanie
Jest inteligentny i podatny na naukę, w lot łapie komendy. Bywa jednak, że inteligencję wykorzystuje do własnych celów. W porównaniu z dobermanem jest łatwiejszy w prowadzeniu, ale też wymaga stanowczości i konsekwencji, ma bowiem dość silny charakter.
Trzeba pamiętać, że został wyhodowany nie tylko jako pies stróżujący, ale także myśliwski. Silny instynkt łowiecki ukierunkowany na małe zwierzęta może czasem sprawiać kłopoty – bywa, że zainteresowany tropem gryzonia nie reaguje na wołanie.

Dla kogo ta rasa
Brak podszerstka powoduje, że ten uwielbiający ruch psiak absolutnie nie powinien przebywać cały rok na dworze. Doskonale nadaje się dla ludzi aktywnych, może biegać przy rowerze, towarzyszyć w joggingu lub uprawiać agility. Potrafi się też przystosować do spokojniejszego trybu życia, jeśli tylko będzie mógł się wybiegać na spacerach.

Wady
wymaga doświadczonego przewodnika
ma silny instynkt łowiecki
zimą marznie

Zalety
zrównoważony i niezbyt szczekliwy
wierny
dobry stróż
dobry towarzysz starszych dzieci
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
To pies zdrowy i odporny. Choć niezbyt dobrze znosi wilgoć i chłód, zimą nie trzeba rezyg­nować z dłuższych spacerów – zdrowy pinczer lubi zabawy w śniegu. Spośród chorób dziedzicznych zdarza się zaćma.

Żywienie
Nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Może być żywiony suchą bądź mokra karmą albo jedzeniem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Jego sierść nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie linienia należy ją wyczesywać np. gumową szczotką z wypustkami. Zimą przyda się ciepłe ubranko, bo rasa jest pozbawiona podszerstka.

Ciekawostki o rasie
Nieco dziwne jest to, że o ile doberman i pinczer miniaturowy, a także wszystkie trzy odmiany sznaucerów są dobrze znane, o tyle pinczer średni ciągle pozostaje rasą rzadką. Z pewnością zasługuje na większe spopularyzowanie!
Niegdyś jako osobna rasa istniał pinczer arlekin, rasa ta miała nawet wzorzec FCI, ale wymarła.

× W czym możemy pomóc ?