Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to niewielki, zgrabny, proporcjonalnie zbudowany, krótkowłosy psiak o dość długich nogach i prostym grzbiecie, umaszczeniu czarnym podpalanym lub rudym. Pozbawiony cech karłowatości, jest zminiaturyzowaną wersją pinczera średniego. Inteligentny, aktywny i bardzo skoczny. Bywa szczekliwy i zadziorny wobec innych psów.

Charakter
Pinczer miniaturowy jest zwierzakiem ruchliwym, aktywnym, wesołym i skorym do zabaw. Ma duży temperament i miłe usposobienie. Bywa zazdrosny o względy pana i lubi być faworyzowany. Zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, którą obdarza największym uczuciem, ale jest przyjazny także wobec innych domowników. Ciekawski i towarzyski pinczer miniaturowy źle znosi zamknięcie, samotność i ostre traktowanie. Pozostawiony zbyt długo sam może zacząć niszczyć w domu i donośnie szczekać.
Pinczer miniaturowy bywa nieufny w stosunku do nieznanych osób, ale nie powinien reagować w sposób przesadnie agresywny. Jeśli poczuje się niepewnie, potrafi odstraszać obcych głośnym szczekaniem.
Pinczer miniaturowy jest psem inteligentnym, lojalnym, przywiązanym do właściciela i – jak na swoje małe rozmiary – bardzo odważnym, zaciekłym i nieustępliwym. Mimo niepozornej budowy jest doskonałym stróżem, bardzo czujnym, reagującym na najmniejszy podejrzany szmer.
Zadziorny, aktywny i wymagający ogromu uwagi pinczer miniaturowy nie przepada za obecnością innych psów i kotów. Bywa za to dobrym towarzystwem dla nieco starszych dzieci, z którymi chętnie bawi się do upadłego. Ważne jednak, by dzieci nauczone były szacunku do zwierzęcia – osaczony, dręczony pinczer miniaturowy może bronić się przy pomocy zębów.
Wymaga regularnych spacerów i wyzwań umysłowych, w przeciwnym razie może stać się zbyt pobudliwy. Podczas wędrówek często podąża za tropem. Nie obawia się zimowych spacerów, pod warunkiem że są rozsądnie dawkowane.

Umiejętności
Pinczer miniaturowy to pies, którego pierwotnym zadaniem było tępienie myszy i szczurów. W walce z nimi konieczne były takie cechy, jak czujność, upór i odwaga. Dziś psiaki tej rasy pełnią głównie rolę psów do towarzystwa, choć mogą także odnosić sukcesy w niektórych psich sportach (np. agility).

Szkolenie i wychowanie
Nie można wychowywać go w izolacji – pinczer miniaturowy już jako szczeniak musi poznawać swoje otoczenie i zaprzyjaźniać się z innymi psami. Często nadwrażliwi opiekunowie obawiają się, że ich pupilowi stale grozi jakieś niebezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że ten pies nie jest maskotką, ale silnym zwierzęciem o zdecydowanym charakterze. Jeśli ograniczymy mu normalne kontakty, może wyrosnąć na psa niezdolnego do bezkonfliktowego współżycia.
Pinczer miniaturowy jest bardzo inteligentny, łatwo się uczy i jest bardzo dokładny. Odpowiednio zmotywowany będzie chętnie wykonywał polecenia opiekuna. Szkolenie psa tej rasy powinno opierać się wyłącznie na metodach pozytywnych – stosowanie przemocy, karcenie i krzyk sprawią, że pinczer miniaturowy zacznie unikać swojego opiekuna lub wręcz stanie się agresywny.

Dla kogo ta rasa
Pinczer miniaturowy będzie doskonałym psem rodzinnym wszędzie tam, gdzie panuje spokój i stabilizacja. Każdy, kto poświęci mu dużo uwagi, zyska w nim oddanego przyjaciela. W domu, w którym stale się coś dzieje, może być dość uciążliwy. Psiak tej rasy nadaje się na pierwszego psa, pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednią socjalizację i zajęcie umysłowe. Ze względu na małe rozmiary pinczer miniaturowy doskonale odnajdzie się nawet w małej kawalerce.

Wady
pobudliwy, reaktywny na bodźce
ma tendencje do szczekliwości
bywa agresywny wobec innych psów
bywa zaborczy i zazdrosny
marznie zimą

Zalety
dobry, lojalny towarzysz
aktywny, ale nie jest pracoholikiem
lubi długie spacery
można z nim uprawiać sporty
ekonomiczny w utrzymaniu
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Pinczer miniaturowy to jedna z niewielu ras psów, u której małe rozmiary nie wiążą się z przeróżnymi wadami i chorobami. Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem i jest długowieczna. Pinczerki chętnie chodzą nawet na bardzo długie spacery i są stosunkowo odporne na warunki atmosferyczne, ale na zimę warto im sprawić ciepłe ubranko.

Żywienie
Pinczer miniaturowy wymaga niewielkiej ilości pokarmu. W jego żywieniu można stosować zarówno karmy gotowe, jak i przygotowywać posiłki w domu. Wybierając dietę domową lub BARF trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej suplementacji.
Pinczery mają dość dużą skłonność do nadwagi i z reguły są łakomczuchami. Dlatego trzeba kontrolować wielkość jego posiłków i nie przesadzać ze smakołykami.

Pielęgnacja
Utrzymanie pinczera w czystości jest bardzo łatwe – wystarczy pieska wyczesywać miękką szczotką lub zgrzebłem i przecierać irchą lub flanelową szmatką. Kąpiele możemy ograniczyć do minimum. Gęsty włos pinczera rzadko wypada, nie powinniśmy mieć więc kłopotów z linieniem. Należy za to systematycznie sprawdzać długość pazurów i, jeżeli nie ścierają się same, koniecznie je skracać. Należy też dbać o zęby, np. spryskując je specjalnym preparatem zapobiegającym osadzaniu się kamienia nazębnego.

Akcesoria
Pinczer miniaturowy powinien być wyprowadzany w dobrze dopasowanych szelkach i na tradycyjnej, lekkiej smyczy. Na jesienne i zimowe spacery warto zakładać mu ubranko, które nie będzie krępować mu ruchów.
Do szczotkowania pinczera najlepiej posłuży szczotka z włosia o dosyć gęstej, równej szczecinie, lub gumowe zgrzebło z miękkimi wypustkami. Zabawki dla psa tej rasy powinny być solidne i odporne na niszczenie.

Źródło: Psy.pl