Pies faraona

Pies Faraona

Zwinny, szybki, z dobrze rozwiniętym instynktem myśliwskim, niezależny, ma dobry węch oraz dobre predyspozycje do stróżowania. Choć bardzo lubi się przytulać, nad karesy przedkłada wielokilometrowe przebieżki i polowania – leniwy właściciel się przy nim nie sprawdzi.

Charakter
Pies faraona jest bardzo czuły wobec swojej rodziny i potrzebuje kontaktu z człowiekiem oraz pieszczot. W stosunku do obcych zachowuje dystans. Nie lubi samotności, przepada za towarzystwem innych psów ze swojego stada. Wobec obcych czworonogów jest tolerancyjny. Kontakty z mniejszymi zwierzętami, w tym kotami, powinny się odbywać pod kontrolą. Jeśli chodzi o zabawy, preferuje wyścigi i gonitwy.

Umiejętności
Psa faraona cechuje szlachetna, szczupła budowa. Jest przystosowany do ciepłego, suchego klimatu. Został wyhodowany do polowania i ma bardzo silny instynkt łowiecki. W poszukiwaniu zdobyczy w krótkim czasie pokonuje wiele kilometrów. Jest przy tym niezwykle szybki i wytrzymały. Podczas polowania kieruje się zarówno wzrokiem, jak i węchem oraz słuchem. Potrafi złapać zająca w biegu, a gdy wywęszy ukrytą ofiarę, oznajmia to szczekaniem.
W wypadku tej rasy bardzo ważne jest zaspokojenie potrzeby biegania. Najlepszy jest duży, ogrodzony ogród. Na otwartym terenie można psa faraona puszczać wolno, jeśli został nauczony przychodzenia na wołanie. Może biegać przy rowerze, choć nie zastąpi mu to swobodnego ruchu. Doskonałą formą rekreacji są dla niego coursingi.

Szkolenie i wychowanie
Ambitni właściciele mogą się pokusić o szkolenie pupila w zakresie posłuszeństwa. Choć bezwzględnego podporządkowania się trudno od niego wymagać, to wcześnie rozpoczęta praca zwykle procentuje. Naukę opieramy na pozytywnej motywacji i nagradzaniu, bo to pies niezależny – metody siłowe się nie sprawdzą.

Dla kogo ta rasa
Ten ciekawski i wesoły pies będzie miłym towarzyszem dla osoby, która prowadzi aktywny tryb życia i ma już doświadczenie z psami.

Wady
niezależny
ma silny instynkt łowiecki
potrzebuje dużo ruchu

Zalety
czuły przyjaciel rodziny
w domu spokojny
tolerancyjny wobec innych psów
łatwy w pielęgnacji
zdrowy

Zdrowie
Zwykle przedstawiciel tej rasy cieszy się doskonałym zdrowiem. Czasami zdarzają się alergie.

Żywienie
Zdarzają się skręt żołądka, dlatego potrzebuje dobrej karmy podawanej w kontrolowanej ilości, bo ma tendencje do tycia.

Pielęgnacja
Pielęgnacja psa faraona jest łatwa, wystarczy szczotkowanie w okresie linienia – skąpego, bo ten zwierzak nie ma podszerstka. Jeśli chcemy, by jego sierść błyszczała, przetrzyjmy ją irchą. Jest zmarzluchem i zimą przyda mu się ubranko.

Ciekawostki o rasie
Pies faraona posiada pewną nietypową umiejętność – rumieni się. Jeżeli jest podekscytowany albo szczęśliwy, uszy i nos zmieniają barwę z brązowej na różową.
Wiele psów tej rasy ma też umiejętność „uśmiechania się” (tzw. grin) – pies na powitanie człowieka unosi wargi i odsłania zęby, jednak nie ma w tym agresji. Trzeba przyznać, że osoba niezorientowana może się takiego uśmiechu wystraszyć, szczególnie kiedy pies robi to, wyskakując na wysokość jej twarzy!