Pekińczyk
Pekińczyk to niewielki psiak do towarzystwa o bujnym, gęstym futrze, dużych, szeroko rozstawionych oczach i płaskiej kufie. Mało aktywny, dobry towarzysz osób starszych. Pewny siebie, nie jest lękliwy ani histeryczny, ale też niezbyt uległy.
Charakter
Pekińczyk pod względem charakteru przypomina nieco legendarnego lwa, od którego rzekomo pochodzi. Ten mały, lecz masywny piesek jest bardzo zrównoważony, ale też i niezależny, odważny i umiejący postawić na swoim. Pekińczyk jest lojalny wobec właściciela. Potrafi być zadziwiająco waleczny jak na tak małego psa.
Umiejętności
Od tysięcy lat główną rolą pekińczyka było dotrzymywanie towarzystwa człowiekowi, nie musiał więc sobie „kalać łapek” żadną inną „pracą”.
Szkolenie i wychowanie
Pekińczyk posiada osobowość typową dla pieska z Dalekiego Wschodu, którą trzeba starać się zrozumieć, aby psa całkowicie sobie zjednać. Nie można wymagać od niego bezwzględnego posłuszeństwa, co nie oznacza, że należy pozwalać mu na wszystko. Trzeba go traktować z szacunkiem i wyczuciem.
Dla kogo ta rasa
Rasa ta doskonale nadaje się dla każdego, kto szuka pieska niewymagającego dużo ruchu. Jest świetnym wyborem dla seniorów.
Wady
uparty i niezależny
często miewa problemy z układem oddechowym
wymaga regularnej pielęgnacji
obficie linieje
Zalety
nie wymaga dużo ruchu ani zajęcia
pomimo małego wzrostu jest odważny, zrównoważony i pewny siebie
nie jest szczekliwy
nadaje się do małego mieszkania
doskonały towarzysz seniorów
Zdrowie
Pekińczyki nierzadko są długowieczne. Schorzenia typowe dla rasy to: wypadanie gałki ocznej, owrzodzenie rogówki, wodogłowie, problemy z porodem, wady rozwojowe serca i naczyń, kamienie moczowe, zadyszka, rozszczep podniebienia, trudności z oddychaniem (czasami znaczne).
Żywienie
Należy tym pieskom zapewnić odpowiednie, wartościowe pożywienie, które utrzyma je w dobrym zdrowiu i właściwej kondycji do później starości. Nie wolno doprowadzać do nadwagi!
Pielęgnacja
Pekińczyk wymaga starannej pielęgnacji, częstego czesania i szczotkowania. Zważywszy na skrócony układ oddechowy, szczególnie istotne jest regularne sprawdzanie otworów nosowych i płytki nosowej (czy jest wolna od wydzieliny z nosa lub śliny), a w razie potrzeby czyszczenie ich zwykłą chusteczką higieniczną.
Akcesoria
Do czesania najlepiej używać szczotki o twardym i naturalnym włosie (np. ze szczeciny dzika), a do wyczesywania solidnego metalowego grzebienia z zębami pokrytymi teflonem. Szatę przed czesaniem powinno się spryskać odżywką.
Źródło: Psy.pl