Owczarek szwajcarski biały

Biały Owczarek Szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to inteligentny, lubiący wykonywać zadania, których wymaga od niego człowiek, energiczny pies podobny do owczarka niemieckiego. Występuje w dwóch odmianach szaty: krótko- i długowłosej.

Charakter
Biały owczarek szwajcarski wywodzi się od owczarków niemieckich. Tak jak swój kuzyn jest psem inteligentnym, pewnym siebie i chętnym do współpracy z człowiekiem. Bardzo szybko się uczy nawet trudnych komend i zadań, przez co idealnie nadaje się do przeróżnych sportów. Od owczarka niemieckiego biały owczarek szwajcarski jest jednak dużo łagodniejszy i spokojniejszy, gdyż miał być w założeniu psem rodzinnym, a nie obronnym.
Białe owczarki są z reguły przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt, mogą więc mieszkać zarówno ze starszymi dziećmi, jak i innymi psami. Psy tej rasy bardzo przywiązują się do swojej rodziny i w stosunku do jej członków są niezwykle delikatne. Wobec obcych osób biały owczarek szwajcarski bywa nieufny i trzyma się na dystans, jednak nie powinien zachowywać się przesadnie lękowo lub agresywnie.

Umiejętności
Biały owczarek szwajcarski to rasa wszechstronna – psy te bez problemu odnajdą się w takich sportach jak obedience, tropienie użytkowe, pasienie czy dogtrekking. BOS-y nie są jednak wyczynowcami i ze względu na duże gabaryty niezbyt nadają się do agility czy frisbee.
Duża łagodność i inteligencja sprawiają, że biały owczarek szwajcarski to dobry pies do dogoterapii, poszukiwań zaginionych osób lub ofiar lawin i dla osób niewidomych. Dzięki dużej czujności biały owczarek szwajcarski jest także doskonałym stróżem i zaalarmuje domowników o nadchodzącym intruzie.

Szkolenie i wychowanie
Białe owczarki zachowały typową dla owczarka chęć do współpracy z człowiekiem. Traktowane łagodnie, uczą się bardzo szybko. Są wrażliwe i źle reagują na przymus, krzyk czy awersję. Dlatego biały owczarek szwajcarski powinien być szkolony wyłącznie metodami pozytywnymi opartymi na nagrodach i pochwałach.
W rasie biały owczarek szwajcarski zdarzają się osobniki przesadnie nieufne. Dlatego BOS-y wymagają starannej socjalizacji już od szczeniaka. Należy ostrożnie zapoznawać je z różnymi sytuacjami, ludźmi, zwierzętami. W przeciwnym razie biały owczarek szwajcarski może reagować ucieczką lub agresją o podłożu lękowym.

Dla kogo ta rasa
Biały owczarek szwajcarski to pies stworzony dla aktywnych i wymaga dużej dawki ruchu, nie będzie więc dobrym wyborem dla osób zabieganych. Jego opiekun powinien być osobą spokojną, wrażliwą i stanowczą. Psiak tej rasy odnajdzie się zarówno w rodzinie ze starszymi dziećmi, jak i u osoby samotnej.

Wady
dwa razy do roku intensywnie linieje
zdarzają się osobniki lękliwe
wymaga starannej socjalizacji

Zalety
spokojniejszy i mniej pobudliwy niż owczarek niemiecki
łatwy do wychowania
chętny do współpracy
cierpliwy wobec dzieci

Zdrowie
Biały owczarek szwajcarski to rasa silna, odporna i zdrowa. Odziedziczyła po owczarkach niemieckich jednak predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Badania pod kątem tych chorób u białych owczarków nie są wymagane przez FCI, jednak większość hodowców w rasie biały owczarek szwajcarski kontroluje stan zdrowia rodziców swoich miotów. Najbezpieczniej jest kupować szczenię po przebadanych rodzicach. Tak jak owczarki niemieckie, białe owczarki mogą także cierpieć na rozszerzenie przełyku (achalazja), mielopatię degeneracyjną i choroby trzustki. Przypadłości te są jednak dość rzadko spotykane w rasie.

Żywienie
Psy rasy biały owczarek szwajcarski nie należą do wybrednych, nie są jednak też przesadnie łakome. Ich żywienie powinno opierać się na wysokiej jakości karmie mokrej, suchej, lub odpowiednio suplementowanych posiłkach przygotowywanych w domu. Psy tej rasy bez problemu można karmić dietą BARF – biały owczarek szwajcarski poradzi sobie nawet z dużymi kośćmi. Ze względu na predyspozycje do dysplazji, psy te powinny mieć szczupłą sylwetkę. Dorosłe i starsze psy rasy biały owczarek szwajcarski warto okresowo wspomagać suplementami na stawy.

Pielęgnacja
Pielęgnacja szaty białego owczarka szwajcarskiego polega przede wszystkim na usuwaniu martwego podszerstka. Należy robić to minimum raz w tygodniu, a w okresie linienia dokładne wyczesywanie sierści może być konieczne nawet codziennie. U psów długowłosych należy dodatkowo zwrócić uwagę na dłuższe włosy za uszami, bo mają one tendencje do filcowania.
Psy rasy biały owczarek szwajcarski nie wymagają częstych kąpieli i należy robić to wyłącznie w razie konieczności, gdy pies wytarza się w czymś na spacerze lub bardzo ubłoci. Należy stosować do tego szampony przeznaczone do białej sierści.
Jak każda inna rasa, biały owczarek szwajcarski wymaga także regularnych kontroli stanu oczu, uszu i pazurów. Należy je w razie potrzeby odpowiednio czyścić za pomocą przeznaczonych do tego płynów lub przycinać obcinaczkami.

Akcesoria
Biały owczarek szwajcarski powinien wychodzić na spacery w szerokiej obroży lub dobrze dopasowanych szelkach. Smycz musi być tradycyjna i nie krótsza niż 3 metry. Opiekun powinien zaopatrzyć się także w długą linkę, która podczas spacerów w bardziej odludnych miejscach zapewni psu więcej swobody. Najlepszym kagańcem dla białego owczarka będzie fizjologiczny, który pozwoli psu na swobodne dyszenie i picie wody.
Posłanie dla psa rasy biały owczarek szwajcarski musi być na tyle duże, by mógł on się na nim wygodnie rozciągnąć. Opiekun białego owczarka może także zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości klatkę kennelową, która przyda się szczególnie jeśli zamierzamy jeździć z psem na przeróżne zawody lub treningi. Zabawki dla psa rasy biały owczarek szwajcarski powinny być wytrzymałe i umożliwiać psu przeciąganie się nimi z opiekunem i wygodne noszenie ich w pysku.

Ciekawostki o rasie
W latach 20. XX wieku białe owczarki trafiły do USA i Kanady. Rasa została spopularyzowana najpierw właśnie w tych krajach – stąd biały owczarek szwajcarski funkcjonuje często jako biały owczarek amerykańsko-kanadyjski. Dopiero około roku 1970 pierwsze egzemplarze zostały importowane do Szwajcarii.

× W czym możemy pomóc ?