Owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy

Owczarek znany najlepiej z książki „Lassie, wróć!”. Rasa występuje w odmianie długowłosej i mniej znanej – krótkowłosej. Collie to psy bystre, wrażliwe i delikatne psychicznie, lubiące pracować z człowiekiem. Są mało agresywne, raczej przyjazne, choć nie wylewne.

Charakter
Owczarki długowłose i krótkowłose mają taką samą budowę ciała, różnią się jedynie rodzajem szaty. Mają także podobny charakter, chociaż collie krótkowłose są na ogół silniejsze psychicznie i bardziej pewne siebie. Z uwagi na mniej efektowny wygląd były bowiem częściej wybierane do pracy, podczas gdy ich długowłosi kuzyni stali się bywalcami wystaw i psami do towarzystwa.
Collie są spokojne, wrażliwe, o umiarkowanym temperamencie. Wierne, łagodne i oddane rodzinie, najchętniej przebywają w pobliżu swojego pana. Lubią dzieci i obchodzą się z nimi delikatnie. Na ogół odważne i pewne siebie, są powściągliwe wobec obcych, co czyni z nich dobrych stróżów.
Poprawnie układają się ich stosunki z psami i innymi zwierzętami. Choć są dosyć aktywne i lubią przestrzeń, przystosują się do życia w mieście, jeśli tylko będą miały jakieś zajęcie i codzienną porcję ruchu.

Umiejętności
Pierwotnym zadaniem collie była praca przy zaganianiu owiec. Gdy zmalało zapotrzebowanie na psy pasterskie, znalazły zatrudnienie w innych dziedzinach. W czasie I wojny światowej były np. wykorzystywane w armii angielskiej jako psy łącznikowe.
Chociaż obecnie to przede wszystkim towarzysze rodziny, sprawdzą się także w roli przewodników niewidomych, pomocników osób niepełnosprawnych i w dogoterapii, dobrze poradzą sobie też jako psy lawinowe. Nadają się do uprawiania psich sportów (np. agility, obedience). Podołają nawet szkoleniu obronnemu (IPO) pod warunkiem, że będzie ono miało sportowy charakter (z racji silniejszego charakteru lepiej sprawdzą się tu osobniki krótkowłose).

Szkolenie i wychowanie
Collie wyróżniają się dużą inteligencją i podatnością na szkolenie. Mają dobrą pamięć, komendy przyswajają trwale, nie są jednak ślepo posłuszne. Nie lubią monotonnych ćwiczeń i ostrego traktowania. Chętnie współpracują z właścicielem, jeśli ten postępuje z nim delikatnie, lecz stanowczo. Szczenięta wymagają socjalizacji z ludźmi i psami, muszą być też przyzwyczajane do różnych sytuacji. Pozostawione samym sobie i izolowane od świata mogą wyrosnąć na tchórzliwe osobniki.

Dla kogo ta rasa
Odpowiednim właścicielem dla owczarka szkockiego jest spokojna, zrównoważona osoba, lubiąca pracę z czworonogiem i prowadząca aktywny tryb życia. Pies tej rasy doskonale sprawdzi się również w rodzinach z dziećmi.

Wady
wrażliwy, wymaga delikatnego podejścia
w rasie dosyć często zdarza się lękliwość
szata wymaga regularnego szczotkowania
obficie linieje

Zalety
łagodny wobec ludzi i zwierząt
nie wymaga bardzo dużo ruchu i zajęcia
bardzo przywiązany do rodziny
z jego wychowaniem poradzi sobie nawet początkujący właściciel

Zdrowie
Owczarki szkockie mogą być obciążone dysplazją stawów biodrowych. Zdarzają się również schorzenia genetyczne oczu: anomalia oka collie (tzw. CEA), polegająca na niedorozwoju naczyniówki i PRA, czyli postępujący zanik siatkówki.
Collie wykazują także nadwrażliwość na leki, np. ivomec (jest dla nich śmiertelnym zagrożeniem), niektóre antybiotyki oraz narkozę, spowodowaną mutacją w genie MDR1. Należy również systematycznie kontrolować zęby i usuwać odkładający się kamień.

Żywienie
Nie są wybredne. Mogą dostawać zarówno pokarmy naturalne, uzupełnione preparatami wapniowo-witaminowymi, jak i gotowe karmy. Dzienną porcję najlepiej podzielić na dwa posiłki.

Pielęgnacja
Przed wystawą collie wymaga dokładnego wyczesania sierści (w razie potrzeby także kąpieli) i wyrównania włosów na łapach i przy uszach.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?