Owczarek staroangielski bobtail

Owczarek staroangielski bobtail

Owczarek staroangielski bobtail to duży pies o bardzo efektownym wyglądzie, pokryty bujną, gęstą, wymagającą regularnej pielęgnacji sierścią, zawsze jednej maści: łupkowoszary płaszcz i białe znaczenia. Bobtail jest psem bardzo towarzyskim, czułym wobec swojej rodziny, nieagresywnym.

Charakter
Owczarek staroangielski bobtail jest psem wesołym, o pogodnej naturze i przyjaznym nastawieniu do świata. Wrodzona łagodność sprawia, że doskonale nadaje się na towarzysza dzieci. Z tego względu nadano mu nawet miano „niani”. Dla psa tej rasy najważniejszy jest kontakt z człowiekiem. Absolutnie nie powinno się zostawiać go samemu sobie.

Umiejętności
Wielu właścicieli bobtaili zapomina, że kiedyś były one psami pracującymi i nie wykorzystuje ich potencjału umysłowego. Na szczęście większość owczarków staroangielskich potrafi dostosować się również do spokojniejszego trybu życia.

Szkolenie i wychowanie
Owczarek staroangielski bobtail jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie wykonuje postawione przed nim zadania, uwielbia zabawę. Dojrzewa późno, nawet w wieku trzech lat może zachowywać się jak szczeniak.

Dla kogo ta rasa
Łagodne usposobienie i łatwość wychowania sprawiają, że z psem tej rasy poradzi sobie nawet początkujący właściciel. Należy jednak pamiętać, że rasa ta jest wymagająca pod innymi względami.

Wady
szata wymaga bardzo pracochłonnej, kosztownej pielęgnacji
bywa uparty

Zalety
bardzo miły pies rodzinny
łatwy do wychowania
przyjazny wobec ludzi i zwierząt
nie potrzebuje dużo ruchu
nadaje się dla początkującego właściciela

Zdrowie
Ze względu na obfitą szatę owczarek staroangielski bobtail niezbyt dobrze znosi upały. W gorące letnie dni nie powinno się wyprowadzać go na zbyt długie spacery. Psy te cieszą się z reguły dobrym zdrowiem. Podobnie jak u wielu innych ras zdarza się wśród bobtaili dysplazja stawów biodrowych oraz choroby oczu o podłożu genetycznym – PRA i zaćma.

Żywienie
Bobtail nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, może być żywiony zarówno pokarmem przygotowywanym w domu, jak i gotowymi karmami.

Pielęgnacja
Jeśli chciałbyś pokazywać swojego bobtaila na wystawach, musisz być przygotowany na pracochłonną i kosztowną pielęgnację. Aby utrzymać włos psa w dobrym stanie, minimum sześć godzin tygodniowo trzeba poświęcić na czesanie (najlepiej po ok. pół godziny dziennie).
Szata psów tej rasy bardzo łatwo się filcuje, szczególnie pod wpływem wilgoci. Dlatego też owczarek staroangielski bobtail powinien unikać wody.
Do pielęgnacji bobtaila potrzebne są kosmetyki, które nie są tanie, a tak duży i kudłaty pies potrzebuje ich dużo. O odpowiednie uformowanie szaty na wystawę najlepiej poprosić doświadczonego hodowcę lub zaprowadzić pupila do dobrego fryzjera.
Przygotowanie psa do wystawy zajmuje kilkanaście godzin, na co składa się przede wszystkim żmudne suszenie po kąpieli. Dla właściciela, który nie jest zainteresowany wystawianiem pupila, najlepszym rozwiązaniem jest regularne strzyżenie psa na krótko.

Źródło: Psy.pl