Owczarek portugalski

Owczarek portugalski

Średniej wielkości kudłaty owczarek, spokrewniony z owczarkiem katalońskim i pirenejskim. Aktywny, chętny do współpracy, ale też nieco uparty. Bardzo mocno przywiązany do swojego ludzkiego stada, nieufny wobec obcych, czujny stróż. Tolerancyjny wobec obcych psów, o ile nie zostanie sprowokowany.

Charakter
Zwierzak tej rasy jest bardzo aktywny, chętny do pracy i zabawy. Potrzebuje dużo ruchu, jest też chętny do pracy „umysłowej”. Niezbędne są regularne, codzienne ćwiczenia, zapewniające aktywność oraz stymulujące jego szare komórki. Z uporem maniaka będzie przynosić zabawki i prowokować do przeciągania lub aportowania. Uwielbia gonitwy.
Cão jest ciekawski i lubi brać udział we wszystkim, co się dzieje. Bardzo oddany, tworzy silne więzi z domownikami. Uwielbia ich towarzystwo, jednak wobec obcych jest nieufny i ostrożny.
Ze zwierzętami domowymi żyje w zgodzie. Nie jest też zadziorny wobec pobratymców spotykanych na spacerach, jednak zaatakowany potrafi się postawić.

Umiejętności
Rasa ta świetnie nadaje się do uprawiania sportów, takich jak agility, frisbee czy sportowe posłuszeństwo (PT, obedience). Praca i treningi sprawiają temu psu wielką radość. Cão da serra de aires lubią też bardzo wodę i chętnie pływają.
Ze względu na wrodzoną czujność to także doskonały pies stróżujący, który na wszystko, co wyda się mu podejrzane, reaguje ostrzegawczym warczeniem lub szczekaniem.

Szkolenie i wychowanie
Cão da serra de aires to psy bystre, które uczą się chętnie i szybko. Mają doskonałe predyspozycje do pracy z owcami, są zwinne i pełne energii. Bywają jednak uparte, a inteligencja pomaga im manipulować człowiekiem, jeśli tylko wyczują brak konsekwencji.
Dlatego portugalczyk powinien być wychowywany i szkolony już od szczenięctwa. Niekonsekwentnemu właścicielowi z pewnością wejdzie na głowę.

Dla kogo ta rasa
Pies ten jest idealny dla ludzi aktywnych, mogących zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i bodźców stymulujących umysł. Nie nadaje się do spędzania całych godzin w samotności, ponieważ wtedy sam zaczyna wymyślać sobie rozrywki, które niekoniecznie spodobają się właścicielowi.
Najlepiej, by miał do dyspozycji duży dom i ogród. Należy mu też zagwarantować długie spacery. Wtedy dobrze dostosuje się do środowiska miejskiego.

Wady
bywa uparty
wymaga sporo ruchu i zajęcia umysłowego
nieufny wobec obcych, potrzebuje starannej socjalizacji
szata wymaga regularnej pielęgnacji

Zalety
chętny do współpracy
nadaje się do psich sportów
dobry towarzysz rodziny
czujny stróż

Zdrowie
Jak wiele ras do niedawna selekcjonowanych głównie pod kątem użytkowości, owczarki portugalskie cieszą się doskonałym zdrowiem. Sporadycznie zdarza się dysplazja, dlatego odpowiedzialni hodowcy badają pod tym kątem zwierzęta hodowlane.

Żywienie
Owczarek portugalski nie jest wybredny i dobrze wykorzystuje pożywienie. Można żywić go zarówno gotową karmą dobrej jakości, jak i pokarmem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Portugalczyk wymaga regularnego szczotkowania, przynajmniej raz na tydzień. Wskazane jest używanie preparatów ułatwiających rozczesywanie i zapobiegających kołtunom. Jego sierść ma kozią strukturę – nie jest miękka i jedwabista, dzięki czemu nie filcuje się nadmiernie.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?