Owczarek podhalański

Owczarek podhalański to nasza rodzima rasa: duży, bogato owłosiony molos typu górskiego, zawsze czysto biały. Zrównoważony, czujny, jego powołaniem jest stróżowanie na własnym terenie.

Charakter
Owczarek podhalański jest ściśle związany z krajobrazem Tatr. Należy do grupy dużych, biało umaszczonych psów górskich, występujących od setek lat na terenach środkowej i południowo-zachodniej Europy.

Umiejętności
Praca owczarka podhalańskiego nie polegała na prowadzeniu owiec, ale na ich ochronie przed drapieżnikami. Wykorzystywano go również jako stróża gospodarstw, schronisk górskich i prywatnych domów. Obecnie owce mają coraz mniej naturalnych wrogów, rzadko można spotkać niedźwiedzia, a wilki występują głównie w Bieszczadach. Pomimo że nie jest to typowy pies zaganiający, potrafił jednak także przepędzać stado z jednego pastwiska na drugie lub zapędzać na udój. Umiał bezbłędnie odnaleźć zabłąkane i zranione sztuki w najbardziej niedostępnym terenie i sprowadzić je do szałasu.
W Holandii z dobrym skutkiem podejmowano próby układania owczarków podhalańskich do roli przewodników niewidomych. Także w Polsce co najmniej jedna suczka pracowała w tej roli. W czasie wypraw na Spitsbergen polski podhalan towarzyszył naukowcom wśród nieprzebytych śniegów, zawsze odnajdując właściwą drogę.
Podhalan jest doskonałym stróżem, nieufnym wobec obcych, obdarzonym dużą odwagą, czujnym, lecz niehałaśliwym. Reaguje tylko w momencie faktycznego zagrożenia.

Szkolenie i wychowanie
Owczarek podhalański to pies o umiarkowanym temperamencie, spokojny, opanowany, zrównoważony i bardzo zaradny. Mimo niezależnej natury i dużej samodzielności, widocznej już u małych szczeniąt, jest posłuszny i chętny do współpracy. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i miejsca, w którym żyje. Nie ma skłonności do dominacji, jest wierny i bezwarunkowo oddany człowiekowi. Szczególną sympatią obdarza dzieci. Ma silny instynkt opiekuńczy, w jego towarzystwie nikomu nie może stać się krzywda.
Długoletnia planowa hodowla doprowadziła do poprawienia eksterieru i utrwalenia pozytywnych cech psychicznych. Podhalan stał się zwierzęciem bardziej przyjaznym i otwartym. Ma silną osobowość, ale jego wychowanie nie przysparza większych kłopotów. Nie jest konfliktowy ani przesadnie agresywny wobec psów, jednak strzegąc swojego terytorium,może być nieprzyjemny dla intruza.
Owczarek podhalański jest inteligentny i pojętny, można go szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa.

Dla kogo ta rasa
Podhalan potrafi dostosować się do różnych warunków i wymagań właściciela. Jest doskonale przystosowany do życia w trudnych i zmiennych warunkach klimatycznych. Jak każdy pies, do prawidłowego rozwoju potrzebuje ruchu i zajęcia, dzięki któremu będzie czuł się potrzebny. Panuje opinia, że przedstawiciel tej rasy źle się czuje na nizinach. Nie jest to prawda, ale na pewno nie powinien być trzymany w miejskich blokowiskach. Brak przestrzeni odbija się niekorzystnie na jego kondycji psychicznej i fizycznej. W domu poza miastem, mając do dyspozycji ogród, będzie czuł się znakomicie, nawet jeśli od najbliższych gór będzie go dzielić kilkaset kilometrów.

Wady
dosyć niezależny – lubi sam podejmować decyzje
bywa uparty – nie zawsze chce wykonać polecenie, jeśli nie widzi w nim sensu
wymaga przestrzeni – niezbyt nadaje się do miejskiego mieszkania
mocno linieje, a jego sierść wymaga regularnego czesania

Zalety
bardzo przywiązany do właściciela i całej rodziny
opiekuńczy wobec dzieci
doskonały, czujny, lecz nieprzesadnie agresywny stróż
spokojny i zrównoważony na co dzień
stosunkowo łatwy do wychowania i układania
chętnie wykonuje polecenia, jeśli ma dobrą więź z właścicielem
odporny na warunki atmosferyczne

Zdrowie
Generalnie owczarek podhalański to rasa zdrowa i odporna. Z chorób o podłożu genetycznym najczęściej trapią go dysplazja biodrowa i łokciowa oraz wady powiek: entropium i ektropium. Zagrożony jest rozszerzeniem i skrętem żołądka, dlatego należy mu po jedzeniu zapewnić wypoczynek. Jego uszy mogą być narażone na infekcje, dlatego należy je regularnie kontrolować i w razie potrzeby czyścić.

Żywienie
Podhalan nie jest wymagający pod względem żywienia. Ma dobry apetyt i nie jest wybredny. Ponieważ przez lata ciężko pracował i nie był rozpieszczany, jego organizm potrafi optymalnie wykorzystywać podawany pokarm. Karma powinna być dobrej jakości, o średniej zawartości białka i tłuszczu. Dzienną porcję dzielimy na dwa posiłki, miskę ustawiamy na podwyższeniu.

Pielęgnacja
Pielęgnacja podhalana nie jest kłopotliwa. Jego szata jest dwuwarstwowa, złożona z włosa okrywowego i gęstego podszerstka. Dzięki temu nie przemaka, szybko wysycha i nie trzyma brudu. Owczarka podhalańskiego wystarczy dokładnie wyszczotkować, aby wyglądał efektownie. Wybierając się z naszym ulubieńcem na wystawę, pamiętajmy, że powinien być przed nią wykąpany i wyszczotkowany. Kredą lub specjalnym pudrem wybielamy wszelkie zażółcenia. Należy również skorygować włos na łapach, pod ogonem i w okolicach uszu.

Źródło: Psy.pl