Owczarek pirenejski długowłosy

Owczarek pirenejski długowłosy

Średniej wielkości kosmaty piesek, najczęściej w umaszczeniu płowym lub płowym z przesianiem. Czujny, bystry, szybki, energiczny. Wymaga starannej socjalizacji. Doskonale sprawdza się w psich sportach, ale nie każdy wytrzyma z nim na co dzień!

Charakter
Owczarek pirenejski to stara rasa psów pasterskich do dziś wykorzystywanych we Francji do pracy z owcami.

Umiejętności
O ile owczarka belgijskiego malinois przyrównuje się czasem do ferrari, o tyle owczarka pirenejskiego można nazwać ferrari w wersji mini. Psiaki te są obdarzone ogromnym temperamentem, chęcią do pracy i inteligencją – uczą się więc łatwo i szybko.
Ma to jednak i niedobrą stronę – pirenejczyk szybko zapamiętuje także złe rzeczy i nie wybacza błędów ani ostrego traktowania. Dodatkowo szkolenie utrudnia fakt, że jest to rasa późno dojrzewająca.
Energia tego psa również może być przyczyną wielu kłopotów. Szczególnie w młodości nie usiedzi spokojnie, gryzie wszystko, co mu wpadnie w zęby, nie chce zostawać sam i reaguje szczekaniem na każdy szelest. Na szczęście z wiekiem trochę się uspokaja, choć oczywiście nie traci czujności. Jak na owczarka przystało, nie omieszka poinformować szczekaniem o każdej niepokojącej zmianie w otoczeniu.
Ze względu na silny instynkt pasterski i dużą pobudliwość, trudno go polecać na towarzysza małych dzieci – nie znaczy to jednak, że ich wspólna egzystencja w jednym domu jest niemożliwa. Pirenejczyk nie będzie jednak raczej cierpliwie znosił szarpania za uszy czy futro, dlatego kontakt z maluchami powinien odbywać się wyłącznie pod ścisłym nadzorem dorosłych.

Szkolenie i wychowanie
Owczarki pirenejskie doskonale sprawdzają się w psich sportach, szczególnie w agility, ale nie oznacza to, że ich układanie jest proste.
Pirenejczyk wymaga wyjątkowo starannej socjalizacji, w przeciwnym razie może stać się lękliwy lub agresywny ze strachu. Wobec obcych ludzi jest nieufny, za innymi psami nie przepada, ale raczej nie jest konfliktowy. Może wykazywać chęć zaganiania innych zwierząt, choć te domowe akceptuje bez problemów.

Dla kogo ta rasa
Owczarek pirenejski najbardziej nadaje się dla osoby chcącej uprawiać psie sporty lub w inny aktywny sposób spędzać czas z psem. Najlepiej, jeśli właściciel ma już pewne doświadczenie w szkoleniu, zwłaszcza pozytywnym.
Z pewnością rasa ta nie jest odpowiednia dla kogoś, kto nie jest gotowy poświęcić dużo czasu na socjalizację i szkolenie podopiecznego.

Wady
pobudliwy i reaktywny
wymaga bardzo starannej socjalizacji
szczekliwy

Zalety
podatny na szkolenie
nadaje się do psich sportów
doskonały stróż
ekonomiczny w utrzymaniu

Zdrowie
Owczarki pirenejskie są długowieczne i do późnego wieku zachowują sprawność. 9-letnia suczka tej rasy zdobyła 4. miejsce na mistrzostwach świata agility!

Żywienie
Owczarki pirenejskie nie są specjalnie wymagające pod względem żywienia. Można je żywić zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Wbrew pozorom mało kłopotliwa jest pielęgnacja kudłów pirenejczyka. Wystarczy wyszczotkować je raz na 10 dni. Błoto, które przylgnie do sierści, po wyschnięciu wykruszy się samo.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?