Owczarek niemiecki

Owczarek Niemiecki

Owczarek niemiecki jest typem sportowca i niełatwo dotrzymać mu kroku. Poradzi sobie niemal w każdej dziedzinie pracy i sportu, jego właściciel powinien więc być energiczny i chętny do współdziałania. Pies tej rasy jest oddany właścicielowi i lojalny wobec wszystkich członków rodziny.

Charakter
Owczarek niemiecki ma duży temperament, powinien być zrównoważony, pewny siebie, opanowany i łagodny, o ile nie zostanie sprowokowany. Nerwowość, agresję czy tchórzostwo uznaje się za wady charakteru i psy o takich cechach nie powinny być wykorzystywane w hodowli. Przedstawiciel tej rasy chętnie się podporządkowuje właścicielowi, przy czym samce mają z reguły silniejsze charaktery, a suki są bardziej uległe.
Pies rasy owczarek niemiecki jest oddany właścicielowi i lojalny wobec wszystkich członków rodziny. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jest wesołym i tolerancyjnym towarzyszem ich zabaw, ale z uwagi na rozmiary i siłę czworonoga trzeba te kontakty nadzorować. Dzieci nie powinny same wydawać mu poleceń ani wyprowadzać go na spacery. Poza tym należy wiedzieć, że owczarek niemiecki może potraktować obce maluchy jak intruzów, zwłaszcza jeśli pilnuje terenu czy rzeczy właściciela.
Owczarek niemiecki źle znosi samotność – do prawidłowego rozwoju potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Odważny, czujny i nieufny owczarek niemiecki wobec obcych jest świetnym, choć dość hałaśliwym stróżem. Zaakceptuje inne psy i małe zwierzęta w domu, o ile zostanie odpowiednio zsocjalizowany. Owczarek niemiecki jest typem sportowca i niełatwo dotrzymać mu kroku. Aktywny i żywiołowy wymaga dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych. W młodym wieku nie powinien być jednak poddawany forsownym treningom.

Umiejętności
Pierwotnie owczarki niemieckie wykorzystywano do pomocy przy wypasie stad. Potem trafiły do policji i wojska, brały też udział w obu wojnach światowych jako psy meldunkowe i sanitarne. Obecnie owczarek niemiecki to rasa najwszechstronniejsza pod względem użytkowym. Psy te są doskonałymi tropicielami, dlatego sprawdzają się przy wykrywaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, substancji łatwopalnych czy odnajdywaniu zaginionych ludzi. Pracują też jako psy służbowe, lawinowe, gruzowiskowe, ratownicy wodni, przewodnicy niewidomych czy pomocnicy osób niepełnosprawnych.
Świetnie radzą sobie podczas szkolenia PT (pies towarzyszący), IPO (pies obronny), PTT (pies towarzysząco-tropiący). Mogą również uprawiać m.in. obedience, agility, flyball, canicross, dogtrekking, mondioring i tropienie sportowe (IPO-FH).

Szkolenie i wychowanie
Owczarek niemiecki to pies stworzony do pracy. Wyróżnia go duża inteligencja, spostrzegawczość i łatwość uczenia się, dzięki czemu obcowanie z nim jest prawdziwą przyjemnością. Te same cechy sprawiają jednak, że właściciel musi też poświęcić czas na treningi. W Polsce jednym z podstawowych wymogów hodowlanych jest wyszkolenie minimum PT 1 i IPO-V (tylko samce), natomiast licencja wymaga dyplomu użytkowości od obu płci. W ojczyźnie rasy wszystkie psy hodowlane muszą zdać egzamin użytkowy.
Właściciel powinien mieć autorytet, być konsekwentny i pozytywnie motywować psa. Przedstawiciela rasy owczarek niemiecki nie można zostawić samemu sobie ani zawieść jego zaufania. Do prawidłowego rozwoju psychicznego potrzebuje rygoru, którego nie należy jednak mylić z brutalnością. Źle wychowany i traktowany owczarek niemiecki może się stać kłopotliwy dla domowników i otoczenia.
Przed ukończeniem czwartego miesiąca życia szczenięta należy starannie socjalizować. Nauczyć odpowiedniego zachowania w stosunku do ludzi, innych psów, a także przyzwyczaić do różnych dźwięków i sytuacji. Podstawowe komendy szczenię może poznać w psim przedszkolu. Ćwiczymy z psem po kilka minut parę razy w ciągu dnia. Nie wolno narażać szczeniaka na długotrwały, wyczerpujący wysiłek fizyczny (np. bieg przy rowerze). Należy też unikać schodów, śliskich powierzchni i nie pozwalać mu na intensywne zabawy z innymi psami, by owczarek niemiecki nie nabawił się kontuzji.

Dla kogo ta rasa
Owczarek niemiecki ze względu na spore wymagania szkoleniowe i dużą aktywność fizyczną nie nadaje się dla każdego. Jego właściciel musi być konsekwentny, zrównoważony, mieć podstawową wiedzę o psach i żyłkę sportowca. Owczarek niemiecki może zamieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Wady
dość hałaśliwy
obficie linieje
bardzo silny
wymaga zajęcia umysłowego

Zalety
przywiązany do rodziny
szybko się uczy
nadaje się do wszechstronnego szkolenia
można z nim uprawiać psie sporty
świetny stróż i obrońca
podporządkowuje się właścicielowi
dobrze dogaduje się z dziećmi
może dzielić dom z innymi psami i zwierzętami domowymi
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Owczarek niemiecki to pies odporny, doskonale znoszący niskie temperatury, któremu nie przeszkadza ani śnieg, ani deszcz. Nieźle radzi sobie też w czasie upałów, ale nie może przebywać w pełnym słońcu i trzeba mu zapewnić dostęp do wody. Jak większość dużych psów, owczarek niemiecki wykazuje skłonności do dysplazji stawów biodrowych. W Polsce do uzyskania uprawnień hodowlanych wymagane jest prześwietlenie – dopuszczalne wyniki to A (normalne stawy biodrowe) lub B (prawie normalne stawy biodrowe). Choć RTG stawów łokciowych nie jest konieczny, to wielu właścicieli decyduje się także na to badanie.
Przedstawiciele rasy owczarek niemiecki bywają podatni na zapalenia uszu, spojówek i kłopoty żołądkowo-jelitowe. Niekiedy zdarzają się rozszerzenie i skręt żołądka. Sporadycznie przytrafia się OCD (osteochondroza), enostoza (młodzieńcze zapalenie kości), problemy z trzustką i niedoczynność tarczycy. W starszym wieku mogą wystąpić kłopoty z kręgosłupem i choroby nowotworowe.

Żywienie
Dieta owczarka niemieckiego powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Można mu podawać wysokiej jakości suche karmy dla dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, dostosowane do jego wieku i trybu życia lub samodzielnie przygotowywać posiłki uzupełniane suplementami.
Ze względu na wrażliwy przewód pokarmowy tych psów, lepiej się trzymać sprawdzonego sposobu żywienia, a zmiany w menu wprowadzać stopniowo. Trzeba też unikać pokarmów, które mogą się przyczyniać do powstawania gazów w żołądku i jelitach. Warto podawać probiotyki regulujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego.
Szczenięta owczarka niemieckiego powinny być szczupłe i nie można ich przekarmiać, ale należy w pełni zaspokajać ich potrzeby, dlatego najlepiej w ich żywieniu sprawdzi się wysokogatunkowa sucha karma. Dzienną porcję dla dorosłego psa trzeba podzielić na co najmniej dwa posiłki i zapewnić mu odpoczynek po jedzeniu.

Pielęgnacja
Szata owczarka niemieckiego nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W wypadku psów krótkowłosych jest ona gęsta, twarda i przylegająca. Na głowie, uszach, przedniej stronie kończyn i łapach sierść jest krótka. Nieco dłuższy i bardziej obfity włos występuje na szyi, tylnej części przednich nóg powyżej nadgarstka i z tyłu ud, gdzie tworzy portki.
Sierść owczarków długowłosych jest dłuższa, miękka i nie przylega do ciała. Dłuższy włos porasta uszy, ale we wnętrzu małżowiny powinien być krótki. Występują kryza na szyi, pióra na tylnej części przednich kończyn powyżej nadgarstka, obfite portki i ogon z wiszącym włosem. Krótką sierścią pokryte są głowa, przednia strona kończyn i łapy.
Owczarka krótkowłosego wystarczy wyczesać raz na jakiś czas, jedynie w okresie linienia powinno się to robić częściej. Służą do tego metalowe zgrzebło, grzebień typu grabie o dość gęstych zębach i furminator (podczas linienia). Psy długowłose czeszemy dwa razy w tygodniu, najpierw od skóry metalowym grzebieniem o okrągłych, dość szeroko rozstawionych zębach, a następnie szczotką pudlówką. Systematycznie należy sprawdzać oczy i uszy, usuwać odkładający się kamień nazębny i skracać pazury, jeśli same się nie ścierają.
Owczarki niemieckie kąpiemy w miarę potrzeby w szamponach przeznaczonych do ich rodzaju włosa, dokładnie wycieramy ręcznikiem i pozwalamy, aby sierść sama wyschła. Latem można zabrać pupila na przechadzkę, zimą najlepiej wykąpać go po ostatnim spacerze i nie wyprowadzać z domu, dopóki nie będzie całkiem suchy.

Akcesoria
Psa rasy owczarek niemiecki wyprowadzamy na spacery w mocnej obroży i na solidnej smyczy lub w szelkach typu guard. Owczarek niemiecki ze względu na skłonność do problemów ze stawami powinien mieć zapewnione wygodne, najlepiej ortopedyczne legowisko, dostosowane do rozmiarów psa. Owczarka najlepiej zajmą piłki, rzutki, bawełniane sznury i gryzaki. Warto, by zabawki dla tej rasy były solidne i nie niszczyły się nawet przy mocnym przeciąganiu z opiekunem.

Ciekawostki o rasie
Mimo swojej nazwy owczarki niemieckie nie kojarzą się dziś już powszechnie z pasieniem owiec – tymczasem w ojczyźnie rasy jeszcze dość często oddają się temu zajęciu. Podobnie jak owczarki belgijskie lub francuskie, pracują w innym stylu niż border collie i inne psy zaganiające (borderów częściej używa się na farmach i w zagrodach). Głównym zadaniem psów zaganiających jest otoczenie stada na pastwisku i przeprowadzenie go na następne pastwisko lub do owczarni.
Psy do wypasania pracują na terenach nieogrodzonych, często sąsiadujących z obsianymi polami – mają za zadanie trzymać owce z daleka od nich. Owczarki niemieckie robią to instynktownie, patrolując granice pól. Dlatego pracują bliżej stada i poruszają się po liniach prostych, podczas gdy bordery mają tendencję do otaczania owiec po łuku, co jest niezbędne do zawracania wypasanych zwierząt. Do jednego stada potrzebne są dwa psy pracujące niezależnie od siebie po obu stronach. Pasterz porozumiewa się z nimi komendami głosowymi, sygnałami dłoni i kijem pasterskim.
Nie wszystkie owczarki niemieckie są jednak dobrymi psami pasterskimi. Zwykle dobrze się sprawdzają konkretne linie. Owczarek niemiecki w niedoświadczonych rękach może nawet skrzywdzić owce. Jeśli natomiast trafi się na dobrego w wypasaniu przedstawiciela tej rasy, to nie da się go porównać z żadną inną rasą psów pasterskich.

× W czym możemy pomóc ?