Owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski to olbrzymi, pokryty gęstym, grubym futrem pies, którego zadaniem jest ochrona terenu. Nie przejawia zbyt dużego zainteresowania współpracą z ludźmi, jest samodzielny i niezależny. Bywa agresywny, wskazana jest więc wczesna, intensywna socjalizacja. Nie nadaje się do mieszkania w bloku ani domku z małym ogródkiem.
Charakter
Owczarek kaukaski to imponujący, masywny pies o mocnej budowie i silnym umięśnieniu. Zwłaszcza rosły, kudłaty samiec przywodzi na myśl niedźwiedzia. Owczarki kaukaskie są wierne i przywiązane do właściciela, przyjaźnie nastawione do wszystkich domowników. Mają silnie rozwinięty instynkt posiadania i każdy intruz, jaki pojawi się na ich terenie, zostanie zaatakowany i przepędzony.
W obcym miejscu powinny zachowywać się spokojnie i z dużą rezerwą, ale nigdy bojaźliwie. Nadmierna agresja wcale nie świadczy o odwadze, a raczej o braku pewności siebie.
Kaukazy to psy niehałaśliwe. Są bardzo czujne i reagują na najmniejszy szmer. Opanowane i spokojne, trudno wyprowadzić je z równowagi. Równocześnie są to psy bardzo dumne, mają silny, niezależny charakter z dużym poczuciem własnej godności. Przez wieki pracowały samodzielnie, strzegąc stad owiec lub bydła przed wilkami i niedźwiedziami. Taka praca ukształtowała ich osobowość i nie można wymagać, aby całkowicie podporządkowały się woli człowieka. Z tymi psami trzeba się zaprzyjaźnić i traktować je po partnersku, tylko wtedy pozwolą właścicielowi na objęcie przywództwa w stadzie.
Umiejętności
Zarówno na Kaukazie, jak i na Uralu od dawna używa się psów do pilnowania wypasanych zwierząt. Te predyspozycje do stróżowania u owczarków kaukaskich nie zanikły z czasem. Nadal są to psy, których powołaniem jest stróżowanie, jeśli nie stad, to dużego terenu. W tym się najlepiej czują i sprawdzają.
Szkolenie i wychowanie
Kaukazy od chwili urodzenia powinny mieć bliską więź z człowiekiem i czuć, że są kochane. Muszą mieć swój kojec, który będzie dla nich azylem, ale nie mogą być izolowane od rodziny. Traktowanie psa jedynie jak „alarmu na złodzieja” spowoduje, że stracimy z nim kontakt, doprowadzimy do zniekształcenia naturalnych cech i nad takim psem będzie nam niesłychanie trudno zapanować.
Panuje powszechny i krzywdzący pogląd, że kaukazy są mało inteligentne i nie można ich szkolić. Nie jest to prawda. Mają doskonały węch i dlatego w Rosji używa się ich do wykrywania narkotyków. Trzeba tylko pamiętać, aby naukę rozpoczynać jeszcze ze szczeniakiem. Szczenięta powinny być przyzwyczajone do ruchu miejskiego i przebywania między ludźmi. Nie powinno się rozbudzać nadmiernej agresji, odpowiednią jej porcję mają zakodowaną i pogłębioną przez setki lat specyficznej pracy.
Dla kogo ta rasa
Owczarki kaukaskie nie są psami dla laików. Mają opinie trudnych w prowadzeniu i wymagają doświadczonego przewodnika. Kaukazy nie wymagają ogromnych przestrzeni do biegania, potrzebują jedynie tyle ruchu, ile jest konieczne do utrzymania dobrej kondycji. Nie powinny być trzymane w miejskich blokowiskach – są rasy, które naprawdę lepiej się do tego nadają. Mają obfitą szatę, bo przystosowały się do życia w niższych temperaturach i najlepiej czują się na wybiegu.
Wady
ma duże skłonności do agresji
niezależny i uparty
wymaga doświadczonego przewodnika
Zalety
właściwie wychowany jest niezwykle oddany swojej rodzinie
doskonały, nieprzekupny stróż
zdrowy i odporny
ekonomiczny w utrzymaniu (jak na tak dużego psa)
Zdrowie
Owczarki kaukaskie odznaczają się dobrym zdrowiem i odpornością na choroby. Jak wiele większych ras mogą być narażone na dysplazję stawów, jak również na rozszerzenie i skręt żołądka.
Żywienie
Nie są kosztowne w utrzymaniu. Żyjąc wysoko w górach, często same musiały zdobywać pożywienie, nauczyły się więc oszczędzać energię i wystarczają im stosunkowo niewielkie ilości karmy. Dzienna porcja powinna być rozłożona na dwa posiłki, gdyż zmniejsza to ryzyko niebezpiecznego dla życia psa skrętu żołądka.
Pielęgnacja
Kaukazy w większości mają włos niezbyt długi, bardzo obfity w gęsty, jaśniejszy podszerstek. Owczarka kaukaskiego należy przynajmniej raz w tygodniu przeczesać, a będzie wyglądał czysto i schludnie. Jedynie w okresie linienia szczotkowanie powinno być codziennym zabiegiem pielęgnacyjnym. Pielęgnowanie okrywy psa nie tylko oczyszcza jego skórę z brudu, kurzu i wypadającej sierści, lecz pobudza także krążenie krwi i wzmacnia więź między właścicielem a psem.
Owczarka kaukaskiego kąpiemy tylko sporadycznie, w razie potrzeby. Do kąpieli używajmy wyłącznie szamponów przeznaczonych dla psów. Kaukaza najlepiej kąpać w ciepły dzień, tak aby można było umyć go na dworze, gdyż kąpiel w wannie takiego olbrzyma może nastręczyć problemów. Po kąpieli należy pamiętać, aby wytrzeć psa ręcznikiem i pozwolić mu się otrzepać. Dobrze jest psa wyszczotkować – mokry włos jest bardziej elastyczny i mniej się łamie.
Bardzo istotne jest, aby kaukaza przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych od szczeniaka, ponieważ jeśli to zaniedbamy, możemy potem mieć poważny problem, aby nakłonić psa do poddania się takim zabiegom!
Do szczotkowania owczarka kaukaskiego najlepiej używać szczotki o twardym włosiu. Najpierw szczotkujemy psa pod włos – najlepiej, jeśli leży on przy tym na boku – potem czeszemy grzebieniem. Najlepszy do tego celu jest duży grzebień z rzadkimi (rozstawionymi mniej więcej co pół centymetra), długimi zębami.
Poza okresami linienia, grzebienia należy używać dość ostrożnie. Rozczesujemy nim tylko miękki, łatwo spilśniający się włos za uszami, kryzę, pióra na łapach i ogonie oraz portki. Tułów czeszemy tylko szczotką, aby nie wyrywać podszerstka. W okresie linienia do wyczesywania całego psa przyda się, oprócz grzebienia, szczotka typu pudlówka (większa, o dłuższych drutach i większym ich rozstawie), ewentualnie furminator dla dużych psów.
Źródło: Psy.pl