Owczarek kataloński

Owczarek kataloński

Kudłaty pies pasterski średniej wielkości o płowym, szarym lub czarnym przesianym umaszczeniu. Bliski kuzyn owczarka portugalskiego. Umiarkowanie aktywny, bardzo przywiązany do rodziny, czujny stróż. Wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Charakter
Owczarek kataloński zarówno pod względem wyglądu, jak i psychiki jest typowym psem pasterskim. W stosunku do obcych zachowuje rezerwę. Nie okazuje lęku, ale nie przejawia też zainteresowania kontaktami z nieznajomymi.
Prawidłowo socjalizowany będzie jednak tolerował głaskanie przez obcą osobę. Ma temperament typowy dla wielu ras pasterskich, także dla naszego PON-a.
Lubi ruch i zajęcia, ale może się także przystosować do mniej aktywnego trybu życia. Nie będzie cierpiał, zostając sam w domu, jeśli potem pójdzie na dłuższy spacer. Każdą propozycję wspólnych zajęć powita z radością, o wiele ważniejszy jest jednak dla niego kontakt z rodziną. Nie jest to pies, który dobrze się czuje w kojcu, odizolowany od ludzkiego stada.

Umiejętności
Pierwotnym zajęciem katalończyka było zaganianie owiec – prowadzenie stada i dbanie o to, by się nie rozpierzchło. Nie polegało to jednak tylko na wykonywaniu komend pasterza, często pies musiał wykazywać inicjatywę. Dlatego, choć wierny, nie jest ślepo posłuszny. Jest czujny i dobrze się sprawdza w roli stróża. Dobrze radzi sobie w agility i innych psich sportach.

Szkolenie i wychowanie
To czworonóg inteligentny, szybko i chętnie się uczy. Źle jednak znosi szkolenie oparte na przymusie. Choć potrafi poradzić sobie nawet z bykiem, nie jest bardzo twardy.

Dla kogo ta rasa
Owczarka katalońskiego można polecić jako towarzysza dla osób średnio aktywnych. Z jego wychowaniem powinien poradzić sobie także początkujący właściciel.

Wady
wymaga sporo ruchu i zajęcia
potrzebuje sporo socjalizacji
na długiej szacie znosi sporo śmieci i błota
wymaga regularnej pielęgnacji

Zalety
miły towarzysz rodziny
czujny stróż
nadaje się do psich sportów
zdrowy i odporny

Zdrowie
Jako typowy pastuch pies tej rasy jest zdrowy i odporny. Zdarza się jednak, że cierpi na dysplazję biodrową.

Żywienie
Katalończyk nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Można podawać mu gotowe karmy, jak i pokarm przygotowywany w domu.

Pielęgnacja
Pielęgnacja katalończyka nie sprawia specjalnych problemów. Jego włos jest dość szorstki i średnio długi, więc nawet po kąpieli się nie filcuje. Wystarczy wyszczotkować go raz na kilka dni.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?