Owczarek holenderski krótkowłosy

owczarek holenderski krótkowłosy

Pracujący owczarek o pręgowanym umaszczeniu, bliski kuzyn owczarków belgijskich. Chętny do współpracy, aktywny, jednak nieco spokojniejszy niż belgijscy kuzyni. Wymaga sporo ruchu i zajęcia umysłowego, dobrze sprawdza się jako pies służbowy.

Charakter
Owczarek holenderski, podobnie jak inne psy pasterskie, ma silne poczucie przynależności do stada. Jest oddany całej rodzinie, ale najbardziej lojalny wobec jednej osoby, którą sobie wybierze. Dobrze dogaduje się z dziećmi, jeśli tylko nie są wobec niego zbyt nachalne. Żyje też w zgodzie ze zwierzętami domowymi.
Podobnie jak jego belgijscy kuzyni szybko reaguje na zmiany w otoczeniu. Może ugryźć osobę, która według niego stanowi zagrożenie. Choć aktywny, owczarek holenderski nie bywa tak żywiołowy jak belgijski. Może żyć w mieście – pod warunkiem że zapewni mu się ruch i zajęcia umysłowe.

Umiejętności
Owczarek holenderski był, jak wielu jego kuzynów, wykorzystywany do różnego rodzaju prac. Pilnował i zaganiał stada owiec oraz bydła, strzegł dobytku swojego pana, często pracował w ciężkich warunkach. W efekcie stał się wszechstronnym i odpornym psem pracującym.
Jego czujność i odwaga sprawiają, że jest dobrym stróżem. Nie wpuści na teren obcej osoby, a ludzi zaprzyjaźnionych powita radośnie.

Szkolenie i wychowanie
Holender nadaje się do różnych typów szkolenia. W wielu krajach wykorzystuje się go w policji i sportach obronnych, takich jak IPO czy Ring. Sprawdzi się także w agility czy posłuszeństwie sportowym.

Dla kogo ta rasa
Owczarek holenderski wymaga doświadczonego przewodnika, gdyż jako pies pastersko-stróżujący bywa dość twardy i niezależny. Nieco łagodniejszy charakter mają przedstawiciele odmiany długowłosej, ale te psy bywają bardziej nieśmiałe i wymagają szczególnie starannej socjalizacji.

Wady
wymaga dużo ruchu i zajęcia umysłowego
ma dosyć mocny charakter i potrzebuje doświadczonego przewodnika
wymaga starannej socjalizacji

Zalety
podatny na szkolenie
nadaje się do psich sportów
spokojniejszy niż owczarki belgijskie
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Owczarki holenderskie są zdrowe, wytrzymałe i odporne. Zwierzęta hodowlane powinno się badać pod kątem dysplazji biodrowej i łokciowej oraz chorób oczu.

Żywienie
Owczarek holenderski nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Można go żywić gotowymi karmami albo pożywieniem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Pielęgnacja nie jest skomplikowana – sierść wystarczy szczotkować raz na jakiś czas, aby usunąć martwy włos.

Ciekawostki o rasie
Pierwszy raz owczarek holenderski został zaprezentowany na wystawie psów odbywającej się w Amsterdamie w roku 1874.
Pierwszy klub owczarka holenderskiego – Nederlanse Herdershonden Club – powstał 13.05.1898 roku, natomiast sama rasa została uznana przez FCI dopiero w 1960 roku.
Księga wstępna (dla psów w typie rasy o nieznanym pochodzeniu) dla owczarków holenderskich w Holandii została zamknięta 1.02.1971 roku.

× W czym możemy pomóc ?