Owczarek grecki

Owczarek Grecki

Niezależna natura owczarka greckiego sprawia, że jego właściciel powinien być asertywny i zasłużyć na jego szacunek. Owczarek grecki to pies z wysokim poczuciem obowiązku i o silnym instynkcie stróżowania.

Charakter
Owczarek grecki jest spokojny, pewny siebie i zrównoważony. Ten dumny i odważny pies jednego pana z oddaniem będzie jednak bronić całej rodziny. W stosunku do dzieci bardzo opiekuńczy, podobnie jak wobec zwierząt w domu. Wobec obcych jest nieufny i podejrzliwy, ale w obecności właściciela potrafi ich tolerować, choć zachowuje dystans.
W stosunku do innych psów szczególnie samce wykazują silną dominację. W stadzie, dopóki nie zostanie ustalona hierarchia, psy będą z sobą walczyły. Dlatego nie zaleca się trzymania razem samców.

Umiejętności
Owczarka greckiego cechuje wysokie poczucie obowiązku i silny instynkt stróżowania. Czworonogi pracujące przy stadzie łączy silna więź psychiczna ze zwierzętami oddanymi im pod opiekę. Na co dzień to pies spokojny, nie można jednak zapominać, że zawsze jest gotowy do interwencji w obronie stada, właściciela lub dobytku.
Pies tej rasy jest odporny i wytrzymały, potrafi pracować przy stadzie przez cały dzień w trudnych warunkach, nawet w niedostępnych górach. Nocą śpi z owcami czy kozami w zagrodzie, chroniąc je przed wilkami i niedźwiedziami.
Zazwyczaj porusza się kłusem, ale zdolny jest także do galopu, podczas którego wykazuje dużą zwrotność. Kiedy idzie, głowę trzyma nisko, sprawiając wrażenie rozluźnionego. Pies pilnujący stada spaceruje wokół niego spokojnym krokiem, patrolując granice, albo kładzie się w jednym miejscu, z którego obserwuje okolicę.
Gdy dostrzeże intruza, nie atakuje od razu, lecz najpierw próbuje go odstraszyć groźnym szczekaniem. Jeżeli to nie zadziała, wykonuje pozorowane szarże. Dopiero w ostateczności przechodzi do bezpośredniej konfrontacji. Psy te potrafią pracować zarówno w pojedynkę, jak i w grupie.

Szkolenie i wychowanie
Jeśli owczarek grecki mieszka w bardziej zaludnionej okolicy, wymaga intensywnej socjalizacji, by nieco złagodzić jego wrodzoną nieufność. To pies inteligentny i pojętny, który daje się układać, lecz nie można wymagać od niego ślepego posłuszeństwa. Jest dosyć niezależny i samodzielny, gdyż jako pies pasterski musiał polegać na własnej ocenie sytuacji. Nie działa jednak pochopnie, najpierw analizuje i dopiero potem przechodzi do działania.

Dla kogo ta rasa
Choć szkolenie owczarka greckiego nie jest trudne, to powinna się nim zajmować osoba spokojna, lecz zdecydowana. Psy te doskonale wyczuwają charakter człowieka i nie podporządkują się komuś, kto nie jest asertywny. Przewodnik musi zasłużyć na szacunek tego psa. Nie znaczy to, że należy go prowadzić ostro. To czworonóg wrażliwy na pochwały i karcenie, nie lubi brutalnego traktowania.
Pomimo dosyć spokojnego usposobienia owczarki greckie potrzebują raczej aktywnych opiekunów, gdyż znudzone mają skłonności niszczycielskie i dużo szczekają.

Wady
niełatwy w ułożeniu
trudny w socjalizacji
może wchodzić w konfrontację z innymi samcami

Zalety
inteligentny
przywiązany do rodziny
odporny na choroby

Zdrowie
Ta stara grecka rasa jest odporna na choroby. Psy pracujące przy stadach podlegają surowej naturalnej selekcji, poza tym zachowują szczupłą, muskularną sylwetkę. Ze względu na to, że są to zwierzęta duże i dosyć masywne, warto je jednak badać przed użyciem do hodowli pod kątem dysplazji.
Owczarek grecki jest uznany tylko w kraju pochodzenia, ale grecki związek kynologiczny dąży do tego, by rasa została zaakceptowana przez FCI. W Grecji rasa jest obecnie bardzo poszukiwana i nawet szczenię bez rodowodu kosztuje 500-700 euro.
Większość czworonogów nadal hodowana jest i selekcjonowana w tradycyjny sposób przez pasterzy, dlatego nie mają one dokumentów potwierdzających przynależność do rasy, a jedyne kryterium selekcji stanowi użytkowość. Psy te żyją w rejonach górskich i na wsiach, ale występują także na peryferiach dużych miast, gdzie pilnują domostw.
Poza granicami Grecji rasa jest mało znana, choć jej przedstawicieli można spotkać na przykład w Niemczech. W Polsce prawdopodobnie nie ma żadnego owczarka greckiego.

Ciekawostki o rasie
W latach 90. XX wieku owczarkom greckim groziło wyginięcie i stworzono program ochrony tej rasy.

× W czym możemy pomóc ?