Owczarek belgijski malinois

Owczarek belgijski malinois

Kto lubi wyzwania, ten pokocha owczarki belgijskie. Krótkowłosy owczarek belgijski malinois jest spośród belgów najbardziej nastawiony na współpracę z człowiekiem. Jeśli jednak nie zapewnimy mu odpowiedniej pracy, będzie nam sprawiać ogromne kłopoty!

Charakter
Owczarek belgijski malinois nie jest typowym ulubieńcem rodziny. To pies stworzony do pracy. Ma duży temperament i silną osobowość. Potrzebuje dużo ruchu, najlepiej połączonego z wysiłkiem umysłowym. Wesoły, ruchliwy i zawsze gotowy do działania owczarek belgijski potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem, któremu lubi nieustannie towarzyszyć. Bezczynność jest dla niego dotkliwą karą, dlatego jeśli nie planujemy szkolenia i treningów, lepiej zdecydujmy się na inną rasę.
Choć owczarek belgijski malinois jest tolerancyjny wobec dzieci, z którymi mieszka, to z uwagi na swoją żywiołowość i szybkie reakcje nie jest polecany jako towarzysz zabaw. Zaakceptuje domowe zwierzęta, ale może być agresywny wobec obcych psów tej samej płci.
Owczarek belgijski malinois to doskonały stróż, spostrzegawczy, nieufny wobec nieznajomych, o silnym instynkcie obrony terytorium. Osacza intruza i oszczekuje go zajadle, ale atakuje dopiero w ostateczności. Utrzymywany w ogrodzie owczarek belgijski malinois powinien być zabezpieczony ponad dwumetrowym płotem – niższy nie stanowi dla niego większego problemu.
Nieodpowiednio wychowany, pozbawiony zajęcia lub żyjący w stresie owczarek belgijski może stać się prawdziwie niebezpieczny. Brak właściwej opieki może skutkować reaktywnością, szczekliwością, agresją wobec psów i ludzi, nadpobudliwością lub bojaźliwością. Malinois pozostawione na zbyt długo same mogą frustrować się i demolować mieszkanie.

Umiejętności
Początkowo zadaniem owczarków belgijskich była pomoc przy wypasie stad – miały przepędzać zwierzęta i szukać zagubionych. Wykorzystywano je także do stróżowania. Obecnie psy rasy owczarek belgijski malinois pracują w oddziałach antyterrorystycznych, w straży granicznej, policji i wojsku. Nieocenione usługi oddały m.in. w Afganistanie, gdzie były używane do wykrywania min.
Malinois sprawdzają się jako psy lawinowe, gruzowe i pomocnicy niepełnosprawnych. Na zawodach psów obronnych (IPO) i konkursach posłuszeństwa zajmują zawsze czołowe lokaty. Są doskonałymi sportowcami, mogą uprawiać agility, flyball, obedience, frisbee.

Szkolenie i wychowanie
Psy rasy owczarek belgijski malinois są niezwykle inteligentne, jednak nie można od nich wymagać tego, że same nauczą się dobrych manier. Malinois potrzebuje pewnego siebie i konsekwentnego opiekuna, który już od małego zapewni mu odpowiednią socjalizację z psami i ludźmi. Podczas szkolenia owczarek belgijski malinois wymaga od człowieka niezwykłej czujności – jego reakcje są wyjątkowo szybkie, co często prowadzi do błędów. Dlatego warto zapisać się na szkolenie pod okiem fachowca, który ma duże doświadczenie z tą rasą.
Owczarek belgijski malinois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie. Polecenia wykonuje bezbłędnie, utrzymując stały kontakt wzrokowy z przewodnikiem. Ze względu na wrażliwość psów tej rasy nie należy stosować wobec nich przymusu, a szkolenie należy oprzeć na nagrodach i pozytywnej relacji.

Dla kogo ta rasa
Owczarek belgijski malinois nie jest psem dla każdego i nie nadaje się na rodzinnego pupila czy kanapowego przytulaka. To bardzo wymagający przyjaciel, któremu trzeba zapewnić dużo ruchu i zajęć. Właściciel powinien prowadzić aktywny tryb życia, być człowiekiem konsekwentnym, a jednocześnie cierpliwym i zrównoważonym.

Wady
wymaga bardzo konsekwentnego i doświadczonego właściciela
potrzebuje dużo zajęć, i to zarówno ruchowych, jak i psychicznych
ma bardzo wrażliwą psychikę
wśród psów tej rasy zdarzają się często przypadki agresji i reaktywności
ogromna pobudliwość i energia mogą być przyczyną urazów (np. naderwanych ścięgien)
ma silny instynkt terytorialny
wymaga uważnej socjalizacji
niezwykle trudno go zmęczyć

Zalety
energiczny, żywiołowy i sprawny
nadaje się do uprawiania psich sportów
przywiązany do właściciela
prosty w pielęgnacji

Zdrowie
Krótkowłosy owczarek belgijski malinois to pies odporny. Może mieć skłonności do postępującego zaniku siatkówki (tzw. PRA), niedoczynności tarczycy i padaczki. Wszystkie owczarki belgijskie wykazują również nadwrażliwość na narkozę. Owczarki belgijskie miewają kłopoty z aparatem ruchu, lecz w dobrych hodowlach są poddawane prześwietleniom pod kątem dysplazji. Przy zakupie szczeniaka tej rasy należy poprosić hodowcę o przedstawienie badań dotyczących dysplazji u rodziców psa.
Znacznie większym problemem w rasie owczarek belgijski jest jednak epilepsja. Dlatego koniecznie należy uzyskać informacje, czy i jak często wśród psów spokrewnionych z rodzicami ewentualnego szczeniaka ona występowała i, co oczywiste, kupować tylko zwierzaka o udokumentowanym pochodzeniu.

Żywienie
Pracujące owczarki belgijskie wymagają wysokiej jakości diety o podwyższonej kaloryczności i zawartości białka, która pozwoli im na prawidłowy rozwój masy mięśniowej. Psy rasy owczarek belgijski malinois nie bywają wybredne, można je bez problemów karmić gotową karmą, suchą lub mokrą, albo posiłkami przygotowywanymi w domu. W tym drugim wypadku trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią suplementację.

Pielęgnacja
Krótka sierść belga nie wymaga wymyślnych zabiegów – wystarczy raz na tydzień porządnie ją wyczesać przy użyciu gumowej rękawicy lub zgrzebła. W okresie linienia trzeba to robić codziennie, gdyż psy rasy owczarek belgijski malinois potrafią obficie gubić podszerstek. Nie wymagają za to częstych kąpieli. Ich sierść nie zbiera brudu, nawet po intensywniejszym spacerze podczas gorszej pogody wystarczy poczekać, aż pies obeschnie i za pomocą szczotki usunąć piach.
Porządne szorowanie można zafundować im raz na kilka miesięcy lub gdy wytarzają się w aromatycznym znalezisku. Na uwagę zasługują też uszy, oczy i pazury belgów, które należy regularnie kontrolować i w razie konieczności czyścić lub przycinać.

Akcesoria
Owczarek belgijski malinois to psiak bardzo żywiołowy, przez co narażony na różne kontuzje. Powinien być więc wyprowadzany w wygodnych, dobrze dopasowanych szelkach typu guard, które będą chronić jego szyję przed ewentualnymi szarpnięciami. Na spacerach owczarek belgijski powinien być prowadzony na klasycznej smyczy zaopatrzonej w solidne karabińczyki. Przyda się także kaganiec fizjologiczny, który umożliwi psu swobodne dyszenie.
Jeśli zdecydujemy się na uprawianie psich sportów z belgiem, musimy liczyć się z niemałymi wydatkami. Specjalne szelki do IPO i rękawy do gryzienia, tory do agility czy nawet pachołki do obedience mogą nieraz sporo kosztować! Psiaka warto także zaopatrzyć w metalową klatkę kennelową, która nie tylko zapewni mu bezpieczne schronienie w domu, ale także pozwoli poczekać na swoją kolej podczas zawodów czy treningów.

Źródło: Psy.pl