Owczarek belgijski laekenois

Owczarek belgijski laekenois

Rasa owczarek belgijski występuje w czterech odmianach: malinois, tervueren, lakenois i groendael. Belgi są psami nieco ponad średniej wielkości, wyjątkowo inteligentnymi, z doskonale rozwiniętym zmysłem obserwacji, wrażliwymi, niekiedy lekko nerwowymi. Odmianę laekenois powinna wyróżniać tylko szorstka szata – w praktyce jednak tych różnic bywa więcej. Laekenois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie.

Charakter
Tak jak jego kuzyni, wzorcowy laekenois powinien być psem o dużym temperamencie, szybko się pobudzającym i reagującym. Wysoka inteligencja sprawia, że uczy się bardzo szybko.
Te cechy – w połączeniu z instynktami stróżująco-obrończymi – czynią z niego psa nie dla każdego. Musi być prowadzony z dużym wyczuciem i bardzo potrzebuje socjalizacji. Jak każdy pracujący owczarek jest też niezwykle mocno ukierunkowany na człowieka – wymaga bliskiego kontaktu i nowych wyzwań. Nie nadaje się ani na kanapowca, ani do życia w kojcu.

Umiejętności
Owczarki belgijskie sprawdzają się jako psy lawinowe, gruzowe i pomocnicy niepełnosprawnych. Startują w zawodach psów obronnych. Są doskonałymi sportowcami, mogą uprawiać agility, flyball, obedience, frisbee. Laekenois sprawdzają się także w pasieniu w stylu tradycyjnym.

Szkolenie i wychowanie
Laekenois uczy się wyjątkowo szybko i jest gotów podjąć każde wyzwanie. Polecenia wykonuje bezbłędnie, utrzymując stały kontakt wzrokowy z przewodnikiem.
Ćwiczenia powinny być urozmaicone, bo pies tej rasy nie lubi monotonii. Wymaga od szczeniaka konsekwentnego i stanowczego wychowania oraz socjalizacji.

Dla kogo ta rasa
Owczarek belgijski laekenois nie jest psem dla każdego. To bardzo wymagający przyjaciel, któremu trzeba zapewnić dużo ruchu i zajęć. Właściciel powinien prowadzić aktywny tryb życia, być człowiekiem konsekwentnym, a jednocześnie cierpliwym i zrównoważonym.

Wady
wymaga bardzo konsekwentnego właściciela
potrzebuje dużo zajęć, zarówno ruchowych, jak i psychicznych
ma bardzo wrażliwą psychikę

Zalety
energiczny i żywiołowy
nadaje się do uprawiania psich sportów
przywiązany do właściciela

Zdrowie
Podobnie jak jego kuzyni, laekenois dobrze znosi różne warunki atmosferyczne. Jest jednak bardziej narażony na dysplazję stawów biodrowych i hemofilię. Rzadko za to cierpi na padaczkę, stosunkowo częstą u odmian długowłosych.

Żywienie
Belg nie jest wybredny, ale z powodu szybkiej przemiany materii je dosyć dużo. Jego zapotrzebowanie na energię jest spore, dlatego wskazane jest stosowanie karm o wyższej zawartości białka i tłuszczu.
Najlepiej podawać gotowe produkty (tylko wysokiej jakości), ale można także przygotowywać posiłki samodzielnie, nie zapominając o dodawaniu preparatów wapniowo-witaminowych.

Pielęgnacja
Pielęgnacja laekenois nie jest skomplikowana. Raz na jakiś czas powinno się go przeczesać. Jako jedyny z belgów wymaga trymowania – dwa do czterech razy w roku. Częstotliwość zależy od obfitości szaty i preferencji właściciela.
Trymowany laekenois nie linieje, bo martwy włos zostaje usunięty w trakcie zabiegu. Niektórzy nie trymują tej odmiany, jednak takie psy są mocno zarośnięte, gubią włos, a poza tym ich szata mięknie, a jej kolor traci intensywność.

Źródło: Psy.pl