Owczarek australijski – kelpie

Owczarek Australijski – Kelpie

Australijski kelpie to obok border collie jedna z dwóch ras pracujących okiem, choć u kelpie cecha ta jest słabiej wyrażona. Ten aktywny, inteligentny, obdarzony wielką pasją do pracy owczarek doskonale sprawdza się w rozmaitych psich sportach. Zdecydowanie nie nadaje się dla leniuchów!

Charakter
Kelpie wyhodowano w Australii do zaganiania i przepędzania owiec. Obecnie – głównie w Stanach Zjednoczonych, ale i w swojej ojczyźnie – wykorzystywany jest także do pracy z bydłem. To druga po border collie rasa, która podczas pasienia intensywnie wpatruje się w zwierzęta, by wywrzeć na nie nacisk.
Obdarzone dużym, wręcz wybujałym temperamentem, potrzebują jakiegoś zajęcia. Znudzony kelpie może niszczyć otoczenie, szczekać i stać się nie do wytrzymania. Jednak dla kogoś, kto lubi pracę z psami, to fascynujący towarzysz, zawsze gotów podjąć nowe wyzwanie. Psy z linii wystawowej bywają nieco spokojniejsze, ale też potrzebują sporo zajęcia. Mogą mieć osłabiony instynkt pasterski, lecz doskonale sprawdzają się w agility czy posłuszeństwie sportowym.
Łagodne kelpie nie nadają się do obrony, choć szczekają, gdy dzieje się coś niepokojącego. Napotkane obce osoby traktują przyjaźnie lub obojętnie.

Umiejętności
Kelpie z linii użytkowych jest przede wszystkim doskonałym psem pasterskim, natomiast niezależnie od linii kelpie doskonale sprawdzają się w większości psich sportów.

Szkolenie i wychowanie
Kelpie jako zwierzaki bardzo inteligentne i chętne do współpracy szybko się uczą. Ich właściciele podkreślają, że są obdarzone sporą – jak na owczarka – dozą niezależności, dlatego uważa się je za trudniejsze w prowadzeniu niż border collie.
Oprócz wspólnej dla obu ras energii i potrzeby pracy kelpie cechuje większa samodzielność. Często miewają własne pomysły, które niekoniecznie idą w parze z intencjami właściciela. Dzieje się tak nie bez przyczyny – by odnaleźć zwierzęta w australijskim buszu, psy te często muszą pracować same, podejmując decyzje na własną łapę.

Dla kogo ta rasa
Kelpie nadaje się wyłącznie dla osoby aktywnej, która zapewni mu dużo ruchu i zajęcia. Jest to dobry wybór dla miłośnika psich sportów.

Wady
wymaga bardzo dużo ruchu i zajęcia
pomimo chęci współpracy bywa uparty i cwany
znudzony może być niszczycielem

Zalety
bardzo podatny na szkolenie
nadaje się do psich sportów
zdrowy i odporny
nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji

Zdrowie
Problemy zdrowotne dotykają kelpie rzadko. Sporadycznie zdarza się dysplazja biodrowa, kłopoty z rzepkami czy choroby oczu, np. postępujący zanik siatkówki. Przytrafić się może także abiotrofia móżdżkowa – choroba neurologiczna o podłożu genetycznym.

Żywienie
Kelpie nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Można go karmić zarówno gotową karmą dobrej jakości, jak i pożywieniem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Pielęgnacja sierści jest nieskomplikowana – w okresie linienia należy psa częściej wyczesywać.

Ciekawostki o rasie
Suczka kelpie o imieniu Maggie była jednym z najstarszych psów na świecie. Zmarła w 2016 roku w wieku 30 lat!

× W czym możemy pomóc ?