Niemiecki terier myśliwski

Niemiecki Terier Myśliwski

Niezmordowany niewielki terier pokryty szorstką lub gładką sierścią, czarny podpalany lub czekoladowy podpalany. Wyjątkowo inteligentny, bardzo cięty, aktywny, ruchliwy i bystry. Doskonały pomocnik myśliwego. Nie przepada za innymi psami.

Charakter
Polowanie jest żywiołem jagdterriera. Jego gotowość do pogoni za kotami może być kłopotliwa, bywa także agresywny wobec pobratymców – dlatego raczej nie poleca się go jako psa do towarzystwa.

Umiejętności
Jagdterrier bywa określany jako „maszyna do polowania”. Można z nim polować na lisy, dziki, borsuki, ptactwo i zwierzynę płową. Zgodnie z oczekiwaniami europejskich myśliwych jest wszechstronny (na Wyspach Brytyjskich preferuje się specjalizację ras). Sprawdza się w roli norowca, dzikarza, tropowca, dobrze aportuje.

Szkolenie i wychowanie
Jagdterrier doskonale stróżuje. Nie brata się z się z obcymi, nawet w rodzinie najchętniej słucha jednej osoby. Wymaga zdecydowanego prowadzenia, ale kiedy już się go ułoży, jest posłuszny i nie sprawia większych kłopotów.

Dla kogo ta rasa
Silna pasja łowiecka i wysoki poziom aktywności powodują, że nie poleca się go jako psa do towarzystwa.

Wady
ma bardzo silny instynkt łowiecki
jest uparty i samodzielny, o mocnym charakterze
może wykazywać agresję wobec zwierząt

Zalety
doskonały pies myśliwski
dobry stróż
kiedy już się go ułoży, nie sprawia większych kłopotów
tani w utrzymaniu

Zdrowie
Rasa ta, selekcjonowana głównie pod kątem użytkowości, jest bardzo zdrowa i odporna na warunki atmosferyczne.

Żywienie
Jagdterrier nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Oczywiście pies aktywnie pracujący powinien otrzymywać bardziej energetyczne pożywienie.

Pielęgnacja
Rasa występuje w dwóch typach szaty: szorstkiej i krótkiej, ale można krzyżować psy o różnych rodzajach włosa. Pielęgnacja jagdterriera nie jest skomplikowana – nawet odmiana szorstkowłosa ma sierść dosyć krótką i przylegającą do ciała. Wystarczy szczotkować psa raz na jakiś czas. Tylko niektóre osobniki wymagają trymowania. Jednak nawet jagdterriery szorstkowłose linieją.

Ciekawostki o rasie
Jagdterrier znalazł się, jako najmniejsza rasa, obok welsh terriera na ogłoszonej w 2006 roku w Rosji propozycji listy ras… agresywnych. Lista wywołała bardzo gorącą dyskusję i ostatecznie ustawa, która miała ją wprowadzić, nie weszła w życie.

× W czym możemy pomóc ?