Nagi pies peruwiański

Nagi pies peruwiański

Nagie psy peruwiańskie to psy dość spokojne, o średnim temperamencie, zwinne. Na ogół nieufne wobec obcych osób. Ich ciało jest albo zupełnie pozbawione owłosienia, albo występują rzadko rozsiane włosy, na głowie tworzące czuprynkę. Występuje też odmiana owłosiona.

Charakter
Nagi pies peruwiański jest psem uczuciowym i przywiązanym do rodziny. Nie jest tak niezależny jak inne rasy pierwotne, bo przez kilkuset lat był hodowany jako pies do towarzystwa. W tej roli doskonale sprawdza się do dziś i dobrze czuje się w mieszkaniu.
Zręczny i zwinny, lubi żywiołowe zabawy, ale nie potrzebuje dużo ruchu. Na co dzień jest cichym, niekłopotliwym towarzyszem. W stosunku do obcych nieufny, potrzebuje czasu na zapoznanie się z nieznajomymi, choć generalnie lubi ludzi. Nie jest konfliktowy w stosunku do innych psów.

Umiejętności
Zarówno pod względem psychiki jak i wyglądu peruwiańczyk przypomina charta. Jego zamiłowaniem jest pogoń za zdobyczą, dlatego doskonale radzi sobie na coursingach (gonitwa za sztuczną przynętą).

Szkolenie i wychowanie
Jest to pies dosyć niezależny, ale nie tak bardzo niektóre inne rasy pierwotne. Rasa ta jest dosyć wrażliwa i wymaga łagodnego traktowania.

Dla kogo ta rasa
Nagi pies peruwiański dobrze sprawdza się jako pies rodzinny i do towarzystwa. Choć każdy pies może uczulać (alergeny znajdują się w naskórku i ślinie), to nagus jest jedną z najlepszych opcji dla alergików, ponieważ nie gubi sierści, więc nie rozsiewa tak naskórka, a ponadto łatwo go często kąpać, gdyż nie wymaga czasochłonnego suszenia.

Wady
zmarźluch, w zimne dni wymaga ubranka i krótszych spacerów
nagusy o jasnej skórze podatne są na poparzenia słoneczne
dosyć niezależny

Zalety
w domu spokojny i niekłopotliwy
miły pies rodzinny
nie wymaga dużo ruchu
zdrowy i odporny

Zdrowie
„Golasa” nie powinno się traktować jako rasę wynaturzoną. W końcu psy te istnieją od setek lat i dobrze sobie radzą. Poza brakiem sierści i zębów nie występują u nich inne problemy genetyczne. Pod wieloma względami są dużo zdrowsze od pozostałych ras.

Żywienie
Gen powodujący brak owłosienia powoduje też znaczne braki w uzębieniu. Pomimo tego psy dobrze sobie radzą z gryzieniem twardego pokarmu.

Pielęgnacja
Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, nagie psy nie mają wyższej temperatury ciała niż inne psy. Ich ciało wydaje się cieplejsze, ponieważ nie chroni go okrywa włosowa, która normalnie pełni rolę izolatora i zatrzymuje ciepło przy skórze.
Nagusy oddają ciepło szybciej niż normalne psy. Dlatego w naszym klimacie w zimne dni powinny nosić ubranko. Pielęgnacja jest bardzo prosta – skórę psa powinno się smarować kremem nawilżającym.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?