Nagi pies meksykański

Nagi pies meksykański

Nagi pies meksykański występuje w trzech wielkościach. Jego skóra miewa wiele umaszczeń: czarne, szare, czekoladowe, płowe, łaciate. Jest to pies miły, przyjazny, choć z dystansem wobec obcych, za to bardzo czuły dla właścicieli. Występuje też w odmianie owłosionej.

Charakter
Nagie psy meksykańskie (xolo) są inteligentne i ciekawskie. Mocno przywiązują się do ludzi, zwłaszcza do wybranej osoby w rodzinie. Wszystkim domownikom okazują czułość. Są natomiast nieufne w stosunku do obcych. Nie szczekają bez powodu, sygnalizują jednak obecność intruzów. W domu spokojne, dużą aktywność wykazują na spacerach.

Umiejętności
Duży i średni xolo może służyć jako dzwonek alarmowy, oczywiście pod warunkiem, że mieszka w domu, gdyż w naszym klimacie pies ten nie może mieszkać na zewnątrz. Poza tym xolo wszystkich trzech odmian pełni przede wszystkim rolę psa do towarzystwa.

Szkolenie i wychowanie
To pies dosyć uparty i niezależny, dlatego nie należy od niego oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa. Wymaga starannej socjalizacji.

Dla kogo ta rasa
To miłe psy rodzinne. Nagie psy poleca się dla alergików, gdyż można je często kąpać, a kąpiel wypłukuje naskórek, który jest źródłem uczuleń.

Wady
niezależny i uparty
wrażliwy na zimno i upał

Zalety
miły pies do towarzystwa
czujny stróż
łatwy w pielęgnacji
dobry dla alergików

Zdrowie
Wbrew pozorom, nagusy są bardzo zdrowe i odporne. Trzeba tylko chronić je przed zimnem i upałem. Uwielbiają wylegiwać się na słońcu, ale trzeba dawkować im tę przyjemność ze względu na ryzyko oparzenia.

Żywienie
Xolo nie jest specjalnie wymagający pod tym względem. Oczywiście w zimnych porach roku psy te powinny otrzymywać bardziej energetyczny pokarm.

Pielęgnacja
Hodowcy zalecają, aby kąpać xolo w delikatnym żelu raz na 3 tygodnie. Po kąpieli można zastosować balsam nawilżający, a latem – krem z filtrem UV.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?