Mops

Mops

Mops jest psem wesołym i towarzyskim. Nie wymaga od właściciela wielkiego doświadczenia ani poświęcania dużej ilości czasu na spacery. Mops szczególnymi względami obdarza wybraną osobę w rodzinie i towarzyszy jej na każdym kroku.

Charakter
Od swego pojawienia się mops wzbudzał skrajne uczucia – jedni go podziwiali, inni uważali za wybryk natury. Choć ma zatroskany wyraz pyska, mops jest psem pogodnym i pełnym życia. Niech nas też nie zwiedzie jego przysadzista sylwetka – mops to zwierzak obdarzony sporym temperamentem.
Mops szczególnymi względami obdarza wybraną osobę w rodzinie i towarzyszy jej na każdym kroku. Nie przeszkadza to jednak w tym, by był serdeczny również wobec pozostałych domowników. Nie lubi samotności i braku zainteresowania – potrafi okazać, że nie poświęca mu się wystarczająco dużo uwagi. Łagodny i cierpliwy, chętny do zabawy mops będzie doskonałym przyjacielem nawet dla kilkuletnich dzieci. Muszą się one jednak nauczyć odpowiednio z nim obchodzić. Czworonóg tej rasy nie jest kłopotliwym domownikiem. Mops nie niszczy sprzętów, a podczas nieobecności właściciela zwykle śpi, choć niektóre mopsy mogą wykazywać lęk separacyjny.
Mopsy doskonale się czują w większej grupie psów – najlepiej własnej rasy. Bez strachu nawiązują kontakty z każdym obcym czworonogiem na spacerze. Wiele mopsów żyje także w zgodzie z kotami i innymi zwierzętami domowymi. Chociaż pies tej rasy to nie typ sportowca, nie jest również leniwy. Mops chętnie wychodzi na spacery, ale nie może być zmuszany do nadmiernego wysiłku. Rozsądna dawka ruchu jest bardzo ważna – pozwala zachować dobrą kondycję i zapobiega otyłości. Wiele mopsów lubi wodę i dobrze pływa.
Jak wiele psów wyhodowanych do towarzystwa, mops nie przejawia instynktu łowieckiego. Większość psów tej rasy nie oddala się zbytnio podczas spacerów, nawet jeśli nie były nauczone przywołania. Mops nie ma też skłonności do stróżowania ani uporczywego szczekania.

Umiejętności
Mops został wyhodowany po to, aby umilać czas właścicielowi. Z czasem ten chiński skarb stał się ulubieńcem europejskich władców, arystokracji i bogatego mieszczaństwa. Nie wymagano od niego spełniania żadnej konkretnej funkcji poza towarzyszeniem człowiekowi. Dziś mops jest przede wszystkim cenionym psem rodzinnym, choć można z nim również pracować – mamy w Polsce kilka mopsów, które zdały egzaminy PT (pies towarzyszący).

Szkolenie i wychowanie
Pies tej rasy jest inteligentny. Uczy się chętnie, pod warunkiem że ćwiczenia nie są monotonne i że ma odpowiednią motywację, np. ulubiony smakołyk. Naukę podstawowych poleceń najlepiej rozpocząć już ze szczeniakiem. O sukcesach szkoleniowych w dużym stopniu decyduje więź łącząca psa i właściciela – im jest większa, tym łatwiej wyegzekwować pożądane zachowanie. Mops to pies wrażliwy – nawet podniesiony ton jest dla niego karą.
Mops to czworonóg z charakterem. Czasami próbuje postawić na swoim, dlatego wychowując go, trzeba być konsekwentnym, choć nie rygorystycznym. Szczenięta szybko się uczą czystości i zasad panujących w rodzinie. Należy je zabierać w nowe miejsca i umożliwić kontakty z innymi psami.

Dla kogo ta rasa
Mops nadaje się dla każdego. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia ani czasu na długie spacery. Ten pies nie zajmuje wiele miejsca i z łatwością dostosuje się do każdych warunków. Mops odnajdzie się zarówno u osoby samotnej, która większość czasu przebywa w domu, u zapracowanej osoby mogącej zabierać małego psa do pracy, jak i w dużej rodzinie z dziećmi.

Wady
linieje przez cały rok
jest mało odporny na upały
bywa uparty
chrapie
często miewa alergie

Zalety
inteligentny i wesoły
łagodny i towarzyski
przywiązany do rodziny
dobry przyjaciel dzieci
tolerancyjny wobec psów i innych zwierząt
nadaje się do małego mieszkania
nie potrzebuje dużo ruchu

Zdrowie
W tej rasie nie występują większe problemy zdrowotne, jeśli właściciele odpowiednio dbają o psy. Czasami zdarzają się choroby serca i problemy z układem oddechowym. Przypadłością są też płytko osadzone siekacze i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego mopsom powinno się podawać specjalne gryzaki lub od szczeniaka przyzwyczajać do mycia zębów pastą i szczoteczką. Z rzadka mogą wystąpić problemy z wypadającą rzepką i dysplazją stawów biodrowych. Trzeba też zwracać uwagę na duże oczy, które łatwo uszkodzić lub podrażnić.
Mops jest średnio odporny na warunki atmosferyczne. Ze względu na silnie skrócony pysk może źle znosić upały – latem lepiej więc ograniczyć spacery w pełnym słońcu oraz zapewnić mu zacienione miejsce do odpoczynku i dostęp do wody. Mopsowi nie szkodzą natomiast niskie temperatury, choć nie przepada on za deszczem i wilgocią. Zimą starszym psom można zakładać ubranka.

Żywienie
Pies tej rasy ma zwykle doskonały apetyt, ale jest wybredny i nie zadowoli się pożywieniem kiepskiej jakości. Mops miewa skłonności do tycia, dlatego karma powinna być dostosowana do jego wieku i aktywności. Można stosować gotowe produkty przeznaczone dla małych ras lub samodzielnie przygotowywać posiłki z dodatkiem odpowiednich preparatów wapniowo-witaminowych.
Mocno zbudowanym samcom w okresie wzrostu zaleca się podawanie preparatów zawierających glukozaminę i chondroitynę. W okresie intensywnego linienia warto uzupełnić dietę o specyfiki przyspieszające regenerację szaty.

Pielęgnacja
Mopsy gubią sierść właściwie przez cały rok – szczególnie intensywnie na wiosnę. Psy z bardzo krótką szatą linieją rzadziej, a te z trochę dłuższą – częściej. Wypadający włos nie ma jednak tendencji do wbijania się w podłoże i łatwo można go sprzątnąć.
Psa tej rasy należy czesać kilka razy w tygodniu. Do pielęgnacji sierści po zimie używamy metalowego gęstego grzebienia lub zgrzebła. Na co dzień wystarczy twarda szczotka z końskiego włosia lub gumowa rękawica. Można też przecierać podopiecznego bawełnianym ręcznikiem lub kawałkiem irchy. Kąpiemy go w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych o jasnej lub białej maści.
Fałdę przy nosie trzeba przecierać co drugi dzień specjalnym płynem, by nie rozwinął się w tym miejscu stan zapalny. Również uszy należy systematycznie kontrolować. Mops nie wymaga pracochłonnego przygotowania do wystawy – powinien być wykąpany oraz mieć przycięte wystające włoski na ogonie i na portkach.

Akcesoria
Na spacery mopsy powinny chodzić w lekkiej obroży lub w dobrze dopasowanych szelkach i na tradycyjnej smyczy. Jedzenie podajemy w ceramicznych miskach – plastikowe mogą być przyczyną alergii kontaktowej.
Dorosłego psa można przyzwyczaić do podróżowania w metalowych klatkach transportowych (są bardziej przewiewne od plastikowych). Mops lubi się bawić piłkami (muszą być jednak odpowiednio duże, aby ich nie połknął!), piszczącymi i pluszowymi zabawkami i gryzakami. Pies tej rasy ceni sobie także wygodę i potrzebuje miękkiego, przytulnego posłania. Psiakom, które chcemy zaprosić do łóżka, powinniśmy kupić schodki lub podest ułatwiający im wchodzenie na łóżko.

Ciekawostki o rasie
W XVIII wieku mops został symbolem masońskiego zakonu, uchodził bowiem za usposobienie zaufania i wierności. Wielbicielem mopsów jest Hugh Laurie, serialowy doktor House.
Mops należy do ras wielkogłowych, dlatego regulamin hodowlany Związku Kynologicznego w Polsce zezwala na pierwszy miot suki już po ukończeniu przez nią roku. W miocie może przyjść na świat od jednego do dziesięciu szczeniąt. Mimo specyficznej budowy mopsa porody zwykle przebiegają bez komplikacji. Szczeniaki rodzą się ciemnobrązowe, rozjaśniają się z czasem. Najbardziej popularne są mopsy beżowe, czarne umaszczenie występuje znacznie rzadziej.

× W czym możemy pomóc ?