Mastif pirenejski

Mastif pirenejski

Mastif pirenejski to bardzo duży, masywny pies o dobrych zdolnościach do stróżowania, pokryty gęstą, grubą, średniej długości sierścią. Stosunkowo przyjazny wobec ludzi i innych zwierząt, choć samce potrafią być dominujące. Pies o średnim temperamencie.

Charakter
Mastif pirenejski robi wrażenie już samym wyglądem. Ten imponujący stróż doskonale pilnuje dobytku swojego pana. Jednocześnie ma poczucie własnej siły i nigdy nie bywa niepotrzebnie agresywny. Zaproszonych gości przyjaźnie wita, wachlując puszystą kitą.

Umiejętności
Mastif pirenejski jest psem potężnym i odważnym. Ma poczucie własnej siły, dlatego zwykle z pobłażaniem traktuje mniejsze psy. Jest cierpliwy i spokojny. Jeśli jednak zostanie poważnie sprowokowany, potrafi zaciekle walczyć, tak jak kiedyś jego przodkowie walczyli z wilkami.

Szkolenie i wychowanie
To bystry i inteligentny pies, który łatwo się uczy i szybko zapamiętuje. Stróżowanie i obronę ma we krwi, więc nie wymaga szkolenia w tym zakresie. Jednak z uwagi na to, iż mastif pirenejski jest potężnym psem z charakterem, warto poddać go chociaż podstawowemu szkoleniu z zakresu posłuszeństwa.

Dla kogo ta rasa
Mastif pirenejski doskonale nadaje się dla posiadaczy domu z ogrodem. Świetnie sprawdza się w roli stróża, przy czym nie można zapominać, że potrzebuje dużo kontaktu z rodziną. Jest wdzięcznym towarzyszem. Najlepiej czuje się na zewnątrz, natomiast nie nadaje się do mieszkania.

Wady
to silny pies, który wymaga konsekwentnego prowadzenia
należy go regularnie szczotkować

Zalety
dobry towarzysz rodziny
opiekuńczy wobec słabszych – dzieci i zwierząt domowych
doskonały stróż
nie wykazuje nadmiernej agresji – bez problemu akceptuje gości wpuszczonych przez właściciela

Zdrowie
Rasa jest generalnie zdrowa. Do typowych schorzeń zalicza się dysplazja stawów biodrowych oraz skręt żołądka.

Żywienie
Dzienną porcję należy podzielić na przynajmniej dwa posiłki i zadbać o to, aby przed jedzeniem – a szczególnie po jedzeniu – pies miał dłuższy wypoczynek.

Pielęgnacja
Rasa wymaga regularnego czesania, aby sierść się nie skołtuniła. Poza tym jednak nie jest przesadnie wymagająca pod tym względem.

Źródło: Psy.pl