Manchester terrier
Gładkowłosy, czarny podpalany pies średniej wielkości, lekkiej budowy ciała, o wpółzałamanych uszach i długim ogonie. Aktywny, żywy, z predyspozycjami do stróżowania, średnio dominujący. Bardzo silnie przywiązuje się do właścicieli.
Charakter
Manchestery mocno przywiązują się do właścicieli, bywa, że nie chcą odstępować swojego pana na krok. Są czułe i przyjazne wobec całej rodziny. Do obcych podchodzą z pewną dozą nieufności, ale dość szybko akceptują przyjaciół domu.
Są inteligentne, wrażliwe i mają dobrą pamięć. Dobrze się czują w psim stadzie. Inaczej niż wiele terierów nie popadają w konflikty z obcymi czworonogami. Jednak w pewnych sytuacjach potrafią wykazać się dużą odwagą, na przykład broniąc stada.
Manchestery mogą mieszkać z kotami, jednak nie należy im ufać w kontaktach z małymi zwierzętami, takimi jak gryzonie czy króliki. Większość tych psów dobrze dogaduje się ze starszymi dziećmi, lecz nie poleca się ich na towarzyszy maluchów.
Manchester terriery alarmują szczekaniem o obecności intruza, ale nie robią tego zbyt natarczywie. W domu są spokojne i dużo śpią. Trzeba jednak pamiętać, że uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Dla zdrowia fizycznego i psychicznego przedstawiciel tej rasy powinien mieć możliwość swobodnego wybiegania się przez przynajmniej pół godziny dziennie.
Umiejętności
Manchestery dobrze sprawdzają się w agility. W Belgii szkolone są nawet jako psy ratownicze. Dobrze zsocjalizowany manchester może nawet pracować jako dogoterapeuta.
Szkolenie i wychowanie
Są podatne na szkolenie, ale ważne jest, aby szkolić je już od szczeniaka. Większość z nich jest łakoma, co ułatwia pracę, ale niestety łączy się z predyspozycjami do tycia i zbierania śmieci. Przedstawiciele tej rasy miewają też zaborczy stosunek do jedzenia czy zabawek.
Inteligencja, nastawienie na człowieka, instynkt łowiecki, który można przekierować na zabawki, i typ budowy czynią z manchestera doskonały materiał na sportowca w takich konkurencjach jak agility, flyball czy frisbee.
Dla kogo ta rasa
Manchestera można polecić większości osób. To terier stosunkowy łatwy do wychowania i ułożenia.
Wady
ma silny instynkt łowiecki
niektóre osobniki mogą wykazywać agresję wobec innych psów
zmarźluch, zimą wymaga ubranka
Zalety
łatwy do wychowania (jak na teriera)
przywiązany do właściciela
łatwy w pielęgnacji
nadaje się do psich sportów
Zdrowie
Rasa ta jest raczej zdrowa, a problemy genetyczne występują bardzo rzadko. Zdarzają się choroba von Willebranda (pseudohemofilia), aseptyczna martwica głowy kości udowej, problemy z tarczycą i alergie.
Żywienie
Manchester terier może być żywiony zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym w domu.
Pielęgnacja
Pielęgnacja manchestera nie sprawia kłopotów. Linieje umiarkowanie dwa razy w roku. Wystarczy szczotkowanie gumową szczotką lub rękawicą z wypustkami przeznaczoną dla psów krótkowłosych.
Manchester lubi ciepło, toteż na mrozy warto mu sprawić ubranko, zwłaszcza jeśli planujemy dłuższe spacery. Brak podszerstka wyklucza trzymanie go na zewnątrz.
Źródło: Psy.pl