Mały münsterländer

mały münsterländer

Niewielki pies o dość długiej sierści, wykorzystywany podczas polowań na ptactwo, obecnie również pies do towarzystwa, w której to roli sprawdza się dobrze z uwagi na zrównoważenie, brak agresji w stosunku do ludzi i pogodę ducha. Potrzebuje dużo ruchu.

Charakter
W domu mały münsterländer jest spokojny i niekłopotliwy. Przywiązuje się mocno do jednej osoby – zwykle tej, która go układa i z którą pracuje – lecz ma dobry kontakt z całą rodziną.
Cechuje go duża cierpliwość w stosunku do dzieci, szczególnie suczki bywają bardzo opiekuńcze. Jest przyjazny wobec obcych, ale pilnuje swego terenu i alarmuje, jeśli pojawią się intruzi. Gości wpuszczonych przez gospodarzy powita przyjaźnie.
Niekonfliktowy, łagodny wobec obcych psów, dobrze się dogaduje także z innymi zwierzętami w domu, lecz na dworze chętnie pogoni za kotem. Psy polujące wykazują także dużą ciętość wobec drapieżników.

Umiejętności
Wzorzec kładzie nacisk na zachowanie cech użytkowych tego wszechstronnego psa myśliwskiego. Ma on nieco słabsze skłonności do stójki niż inne wyżły, dlatego należy tę cechę wzmacniać przez odpowiednie szkolenie. Płynąca w żyłach münsterländera krew płochaczy sprawia, że chętnie pracuje on dolnym wiatrem i bardzo dobrze tropi postrzałki.
Jako pies niewielki i zwinny nadaje się do pracy w lesie. Doskonale dostosowuje się do różnych warunków rewiru łowieckiego i metod polowania swego pana. W pracy jest wytrzymały i niezmordowany. Słynie jako zapalony aporter – bardzo lubi wodę i chętnie z niej aportuje.

Szkolenie i wychowanie
Mały münsterländer jest podatny na układanie. Oczywiście jako pies myśliwski ma w sobie pewien rys niezależności, ale jest chętny do współpracy z człowiekiem.

Dla kogo ta rasa
Małego münsterländera doceniają na razie głównie myśliwi, lecz nadaje się on także na psa rodzinnego. Z jego wychowaniem poradzi sobie także początkujący przewodnik.

Wady
wymaga sporo ruchu
może mieć tendencje do lęku separacyjnego

Zalety
miły pies rodzinny
podatny na szkolenie
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Mały münsterländer należy do ras zdrowych. Spośród problemów o podłożu genetycznym zdarza się – niezbyt często – dysplazja.

Żywienie
Warto zainwestować w dobre mieszanki karm przeznaczone dla psów polujących, pracujących i długowłosych. Dieta musi być zbilansowana, dość białkowa, ale pilnować trzeba, by psa nie przebiałkować i nie utuczyć.

Pielęgnacja
Regularnej troski wymagają oczy (zwłaszcza u psów buszujących w zaroślach, trawach i krzakach) oraz zwisające uszy (jak u każdej obwisłouchej rasy). Regularna higiena oraz troska ochronią psa przed zapaleniem oka czy ucha.
Większym problemem okazać się może utrzymywanie dobrego włosa u psa wystawowego. W tym wypadku wskazane są regularne kąpiele, systematyczna pielęgnacja polegająca na szczotkowaniu włosa, zabezpieczaniu go przed filcowaniem, kołtunieniem, wyrywaniem. Warto używać dobrych kosmetyków do kąpieli, odżywiania i rozczesywania włosów.

Ciekawostki o rasie
Mały münsterländer to nie tylko najmniejsza z ras psów należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów kontynentalnych, ale to wręcz doskonała kopia średniowiecznych psów polujących przy zamczyskach królów i książąt na ptactwo.

× W czym możemy pomóc ?