Maltańczyk

Maltańczyk

Maltańczyk to nieduży, czysto biały piesek do towarzystwa o długiej, jedwabistej, wymagającej systematycznej pielęgnacji sierści. Wrażliwy i dość delikatny psychicznie, jest jednocześnie wesołym i przyjaznym psiakiem. To prawdopodobnie jedna z najstarszych ras na świecie!

Charakter
Mimo wyglądu uroczej maskotki, maltańczyk to psiak o dużej osobowości. Z natury jest spokojny i uwielbia pieszczoty, jednak pod białym futerkiem skrywa się nieprzeciętna inteligencja, wrażliwość i duża potrzeba aktywności. Znudzone maltańczyki bywają wyjątkowo kreatywne, co może skończyć się prawdziwą katastrofą. Psiak rasy maltańczyk bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna i chce towarzyszyć mu praktycznie wszędzie. Pozostawiony na długie godziny w samotności będzie więc bardzo cierpiał.
Maltańczyk słabo znosi także pobyt w hotelu dla psów czy nawet u znajomej ciotki. Dłuższa rozłąka z ukochanym człowiekiem to dla tego psa zawsze ogromna przykrość. Jego niewielkie rozmiary i spokojny charakter pozwalają jednak zabierać maltańczyka ze sobą w niemal każdą podróż. Maltańczyki to psiaki bardzo żywiołowe, lubią ruch i długie spacery. Uwielbiają także pieszczoty i wszystkie aktywności, przy których mogą towarzyszyć swojemu opiekunowi. W stosunku do obcych osób bywają początkowo nieufne, jednak nie wykazują przy tym agresji. Wolą trzymać się na dystans i samodzielnie zdecydować, czy chcą zawrzeć bliższą znajomość z odwiedzającym dom gościem.
Psiaki rasy maltańczyk są stosunkowo ciche. Nie mają w zwyczaju wyć ani przesadnie szczekać. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zostają same w domu. Nienauczone zostawania samemu mogą godzinami piszczeć i szczekać pod drzwiami, oczekując na powrót swojego opiekuna.
Maltańczyki z reguły dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, w tym z kotami. Nie wykazują agresji do obcych psów mijanych na spacerach, ale potrafią być natarczywe. Są delikatne, mogą więc z powodzeniem stać się towarzyszem zabaw dla starszych, wrażliwych dzieci. Maltańczyki nie są jednak polecane dla młodszych dzieci ze względu na swą kruchą budowę.

Umiejętności
Maltańczyki chętnie uczą się nowych komend i sztuczek. Są szybkie i zwinne, nadają się więc do takich sportów, jak agility czy taniec z psem.

Szkolenie i wychowanie
Maltańczyk to pies bystry i uważny, a także z natury nieagresywny. Wychowanie go nie powinno więc nastręczać trudności nawet początkującemu psiarzowi. Idealnie sprawdzi się w charakterze pierwszego psa. Wychowując i szkoląc maltańczyka, trzeba jednak pamiętać, że jest to zwierzak wrażliwy. Stosowanie wobec niego kar i krzyku może sprawić, że maltańczyk zacznie bać się swojego opiekuna i stanie się wycofany. Kary fizyczne są absolutnie zakazane – nie tylko robią maltańczykowi krzywdę psychiczną, ale także mogą być przyczyną urazów i złamań!
Psiaki tej rasy bywają też wyjątkowo sprytne i, jak przystało na bacznych obserwatorów, doskonale wyczuwają słabości swojego człowieka. Niekonsekwentnie prowadzone maltańczyki szybko owiną sobie opiekuna wokół pazurka i mogą stać się prawdziwymi łobuzami nie do opanowania. Przedstawiciele rasy maltańczyk bywają nieśmiali wobec obcych osób i nieznanych psów. Od małego więc należy zapoznawać szczenięta z różnymi sytuacjami. Najlepszym sposobem na socjalizację psiaka będzie wybranie się z nim do psiego przedszkola.

Dla kogo ta rasa
Maltańczyk nadaje się dla większości osób. Psy tej rasy zazwyczaj świetnie się dogadują z dziećmi, jednak nie poleca się ich na towarzyszy maluchów ze względu na wyjątkowo delikatne ciało tych psów. Maltańczyk doskonale odnajdzie się zarówno w domu starszej osoby, jak i u samotnego kawalera mieszkającego w jednopokojowym mieszkaniu. Nie będzie jednak czuł się dobrze zostawiany na cały dzień w pustym domu. Maltańczyk nada się za to idealnie na towarzysza osoby, która może zabierać ze sobą psiaka do pracy.

Wady
delikatny, trzeba uważać przy kontaktach z większymi psami i dziećmi
wymaga czasochłonnej pielęgnacji
może cierpieć na lęk separacyjny

Zalety
łagodny wobec ludzi i zwierząt
łatwy w wychowaniu
ekonomiczny w żywieniu
zdrowy i długowieczny
stosunkowo cichy

Zdrowie
Maltańczyk jest zdrowy i długowieczny. Nawet typowe dla wielu ras miniaturowych problemy z wypadaniem rzepek kolanowych zdarzają mu się rzadko. Mimo to należy dbać, by nie dopuścić do nadwagi i nie pozwalać maltańczykowi na zeskakiwanie z dużych wysokości, takich jak łóżko czy schody. U niektórych piesków pojawiają się brązowe zacieki wokół oczu. Przyczyną tego jest zwykle niedrożność kanalików łzowych, zapalenie spojówek lub infekcja. Podrażnienie oczu mogą powodować także zbyt długie włosy w ich okolicy.

Żywienie
Maltańczyk może być żywiony zarówno wysokiej jakości karmą komercyjną (suchą lub mokrą) z dużą zawartością mięsa, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Niewielkie rozmiary tego psiaka nie uniemożliwiają karmienia go według zasad diety BARF. Drobne zęby maltańczyka bez większego trudu poradzą sobie z kurzą szyją czy skrzydełkiem. Jeśli maltańczyk karmiony jest gotowanym jedzeniem, należy pamiętać o suplementacji wapnia. Warto także wspomóc jakość futra takimi dodatkami jak olej z łososia czy suszone drożdże.
Ważne, by ilość podawanego jedzenia dostosować do małych rozmiarów psiaka. U tak drobnych czworonogów jak maltańczyk każdy dodatkowy kilogram to ogromny kłopot i nadmiarowe obciążenie dla delikatnych stawów. Maltańczyk z reguły nie jest wybredny, jednak wśród psów tej rasy można natrafić na osobniki, które będą marudzić przy misce.

Pielęgnacja
Maltańczyk o długiej, prostej sierści wymaga czasochłonnej pielęgnacji, co może odstraszać potencjalnych chętnych na psiaka tej rasy. Włos maltańczyka należy czesać codziennie, by nie tworzyły się kołtuny. Należy robić to szczotką z naturalnego włosia, z użyciem odżywki przeznaczonej do rozczesywania długiej sierści u psów.
Częstotliwość kąpieli zależy natomiast od upodobania opiekuna. Jeśli psiak ma brać udział w wystawach psów, powinien być kąpany mniej więcej co tydzień, by utrzymać okazałą fryzurę w kolorze lśniącej bieli. Należy do tego używać szamponów i odżywek przeznaczonych do białego futra. Inaczej ma się sprawa z domowymi kanapowcami, które mogą być kąpane wyłącznie w sytuacji większego zabrudzenia – po wizycie w kałuży czy tarzaniu się w aromatycznym znalezisku na spacerze. Po kąpieli zawsze należy wysuszyć maltańczyka za pomocą suszarki ustawionej na minimalne grzanie.
Psiaki, których nie zamierzamy wystawiać, możemy także zaprowadzić do profesjonalnego groomera i ostrzyc „na sportowo”. Krótka fryzura u maltańczyka nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji, jednak mimo to należy pupila przynajmniej raz dziennie dobrze wyszczotkować.
Uwagi wymagają także uszy, z wnętrza których należy wyskubywać włos. Maltańczyki mają też skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, wymagają więc regularnego mycia zębów. Warto także co tydzień sprawdzać, czy pazury psa nie są zbyt długie – tyczy się to szczególnie tych maltańczyków, które nie chodzą na długie spacery. Psy tej rasy mają także skłonność do tworzenia się brudnych zacieków w okolicach oczu i przebarwień na pysku. Wymagają one częstego przemywania specjalnymi płynami. Bardzo ważne jest, aby maltańczyka jak najwcześniej przyzwyczajać do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Akcesoria
Do akcesoriów potrzebnych dla maltańczyka należą dopasowane, wygodne szelki. Psy tej rasy są niezwykle delikatne – nie powinny być więc wyprowadzane na spacery w obroży ani gwałtownie szarpane. Smycz powinna być lekka i zaopatrzona w niewielkie karabińczyki. W przypadku, kiedy pozwolimy maltańczykowi siedzieć na kanapie czy spać na łóżku, warto zainwestować w schodki, które umożliwią czworonogowi łatwe wchodzenie i schodzenie. Zmniejszy to ryzyko urazów związanych z zeskakiwaniem z dużych wysokości.
Maltańczyk to pogodny, niewielki pies – bez przeszkód można go zabierać ze sobą niemal wszędzie. Dla czworonożnych podróżników przyda się transporter, miękka torba do przewozu psów lub specjalny plecak. Do pielęgnacji futra maltańczyka przydadzą się szeroka szczotka z naturalnego włosia i szampon do białej sierści.

Ciekawostki o rasie
Maltańczyk był ulubieńcem między innymi królowej Szkocji Marii Stuart i królowej Elżbiety I. Niegdyś wierzono, że maltańczyk ma uzdrowicielską moc. Położony w nogach łóżka biały psiak miał podczas snu leczyć reumatyzm. Julian Ursyn Niemcewicz napisał ku czci maltańczyka „Odę do Kasperka”. Rasa maltańczyk występuje też często na obrazach sławnych malarzy.

× W czym możemy pomóc ?