Lwi piesek

Lwi Piesek

Niewielki piesek o długiej, jedwabistej, gęstej sierści (często strzyżonej „na lwa”), dość mocnej budowy ciała. Skoczny, ruchliwy, bardzo wesoły i pogodny, żywy, nigdy nie histeryczny. Łatwy w prowadzeniu, inteligentny. Doskonały towarzysz dla całej rodziny.

Charakter
Lwie pieski to wesołe, energiczne, skore do żartów czworonogi. Hodowcy mówią o tej rasie: mały pies z duszą klauna. Jest ruchliwy, zwinny i szybki. Do jego ulubionych zajęć należy aportowanie. Przy całej swej energii nie jest jednak nadaktywny. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem – ceni głaskanie i przytulanie.
W młodym wieku lwie pieski chętnie nawiązują kontakty z obcymi psami na spacerach, z czasem jednak przestają się nimi interesować i wybierają towarzystwo człowieka.
Niemal do końca życia zachowują radosny charakter, werwę i młody wygląd. Lewek bez problemu akceptuje w domu inne gatunki zwierząt i zaprzyjaźnia się z nimi. Z powodzeniem może żyć również w większej grupie psów.

Umiejętności
Jako psy od wieków hodowane po to, by nieść radość ludziom, są sympatycznymi towarzyszami domowników. Kochają całą rodzinę i potrafią dopasować się do jej rytmu życia. Chętnie biorą udział w każdej aktywności.
Spokojnie znoszą parogodzinną nieobecność pracujących właścicieli, jeśli zostały przyuczone do tego od szczeniaka. Nie należą do niszczycieli. Szybko uczą się też czystości.
Lwie pieski wymagają wczesnej socjalizacji. Prawidłowo prowadzone szczenię będzie w przyszłości psem otwartym na kontakty z osobami dorosłymi, dziećmi czy innymi psami. Stała gotowość do zabawy czyni je dobrymi towarzyszami dzieci. Sprawdzają się też w dogoterapii.

Szkolenie i wychowanie
Jako zwierzęta bystre i pojętne bacznie obserwują otoczenie i szybko, a przy tym chętnie uczą się nowych komend. Na kursach posłuszeństwa osiągają doskonałe wyniki. Nadają się do uprawiania agility oraz tych psich sportów, w których ważna jest współpraca z człowiekiem.
Mają doskonałą pamięć, co powoduje, że równie szybko uczą się zarówno dobrych manier, jak i złych zachowań. Nie można ich traktować ostro, dużo lepsze rezultaty przynosi szkolenie pozytywne.

Dla kogo ta rasa
Przedstawiciel tej rasy to dobry wybór dla osób szukających niewielkiego, długowłosego psa o wesołym charakterze. Łatwość w prowadzeniu sprawia, że nadaje się on dla początkujących właścicieli. Będzie dobrym kompanem rodzin z dziećmi, osób samotnych czy ludzi chcących samodzielnie szkolić podopiecznego.

Wady
szata wymaga regularnej pielęgnacji

Zalety
doskonały pies do towarzystwa
łagodny wobec dzieci
łagodny wobec zwierząt
szybko i chętnie się uczy

Zdrowie
Lwi piesek należy do dość zdrowych ras. Spośród nielicznych chorób dziedzicznych można wymienić postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćmę i nawykowe zwichnięcie rzepki. Dobrzy hodowcy regularnie badają psy pod ich kątem. Warto więc, decydując się na szczenię, sprawdzić, czy jego rodzice przeszli stosowne badania.

Żywienie
Rasa nie jest wymagająca pod względem żywienia, jednak należy pamiętać o kilku szczegółach dotyczących żywienia psów ras małych. Takie pieski szybko trawią podawany im pokarm, przez co potrzebują stosunkowo więcej energii niż psy ras średnich i dużych.
Mają też ma stosunkowo duży przewód pokarmowy, dzięki czemu mogą zjeść sporą ilość pokarmu, nie obciążając przy tym żołądka. Mają małe szczęki, przez co nie są w stanie gryźć zbyt dużych krokietów.

Pielęgnacja
Wymagany we wzorcu wygląd małego lwa czyni lewka atrakcyjnym psem wystawowym. Z pewnością nie jest to zwierzak dla ludzi, którzy nie lubią pracy z włosem wymagającym regularnej pielęgnacji. Nie jest ona jednak bardzo skomplikowana. Czworonogi niebiorące udziału w wystawach można strzyc krótko.

Ciekawostki o rasie
Nazwa rasy pochodzi od charakterystycznego sposobu strzyżenia, pozostawiającego „lwią” grzywę.

× W czym możemy pomóc ?