Landseer

landseer

Landseer to potężny pies o czarno-białym umaszczeniu. Bliski kuzyn nowofundlanda, od którego jest nieco lżejszy i ma mniej futra. Zrównoważony, łagodny, przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Uwielbia wodę i pływanie, a do tego jest podatny na szkolenie, dlatego doskonale sprawdza się w ratownictwie wodnym.

Charakter
Landseery mają podobne cechy charakteru jak ich bliscy kuzyni – nowofundlandy. Są łagodne, odważne, inteligentne, uwielbiają kontakt z ludźmi. Spokojne i zrównoważone, przyjazne wobec obcych, cierpliwe w stosunku do dzieci. Tolerancyjne względem innych zwierząt w domu i napotkanych psów. To psy niezwykle oddane właścicielowi, czułe względem członków swojego stada, zarówno tych dwu-, jak i czworonożnych. Lubią się bawić i są miłymi towarzyszami dziecięcych zabaw.
Jednak pomimo tego, że są przyjazne i spokojne, potrafią być też nieco samowolne – to cecha wynikająca z ich użytkowości, kiedy to pies musiał czasami podejmować samodzielne decyzje. Co więcej, w razie potrzeby potrafią wykazać się instynktem obronnym, choć raczej nie szczerzą od razu zębów i nie warczą, to jednak odgradzają swym ciałem zagrażającego intruza od członka stada. Ale każdy pies, dziecko czy dorosły człowiek, który nie ma złych zamiarów, zostanie przez landseera powitany przyjaźnie.
Przy całej tej łagodności zdarza się, że niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców, jeśli właściciel nie znajduje się w pobliżu i nie da swojemu psu do zrozumienia, że takie zachowanie jest wysoce niepożądane. Generalnie to jednak cierpliwe i zrównoważone psy o wysokim progu reakcji.

Umiejętności
Landseery doskonale sprawdzają się w roli ratowników wodnych. Nic dziwnego – kochają wodę i pływanie. W wodzie są zadziwiająco szybkie i silne. W porównaniu do nowofundlandów, są bardziej temperamentne i wytrzymalsze. Szybciej i chętniej się też uczą. Można powiedzieć, że landseer to taki pracujący typ nowofundlanda. Niektórzy żartują, że nowofundland przyniesie ci gazetę, ale to landseer ci ją przeczyta.

Szkolenie i wychowanie
Landseery są bardzo wrażliwe na ton głosu przewodnika. Szkolenie tych psów musi więc być prowadzone przy użyciu spokojnego, ale pewnego siebie głosu. Ważna jest także konsekwencja i stawianie jasnych wymagań. Są to psy podatne na szkolenie, bo lubią pracę z ludźmi, jednak lekcje nie powinny być zbyt długie ani nudne. Nie można oczekiwać od landseera pracy w stylu owczarka, bo to mimo wszystko duży molos.

Dla kogo ta rasa
Najlepiej, aby landseer mieszkał w domu z ogrodem. Choć uwielbia przebywać na zewnątrz, potrzebuje też towarzystwa człowieka. Nie jest to pies, który nadaje się do kojca. Nie wystarczy mu jedynie okazjonalny kontakt z ludźmi! Źle znosi długotrwałą samotność. Może mieszkać także w mieszkaniu, ale pod warunkiem, że zostaną zaspokojone jego potrzeby ruchowe, czyli długie spacery z możliwością pływania. W domu jest stosunkowo mało aktywny, podobnie jak w ogrodzie. Dobrze nadaje się na psa rodzinnego dla ludzi, którzy poświęcą mu czas i dadzą dużo uczucia.

Wady
kosztowny w utrzymaniu
w młodości nie powinien chodzić po schodach

Zalety
doskonały pies rodzinny
chętnie się uczy
spokojny i zrównoważony
cierpliwy wobec dzieci
w razie potrzeby potrafi stanąć w obronie swojego stada

Zdrowie
Jako rasa olbrzymia landseery narażone są na problemy z układem kostnym, m.in. dysplazję biodrową i łokciową. Nie wolno ich w młodym wieku zatuczyć, bo to bardzo źle wpływa na rozwijające się stawy. Szczenięta powinny mieć zapewniony swobodny ruch, ale mogą być forsowane ani chodzić po schodach (zwłaszcza w dół).
Podobnie jak inne duże psy, landseery narażone są na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego nie należy ich karmić dwie godziny przed i od razu po spacerze, a posiłek najlepiej rozdzielić na dwie porcje. Ważne jest, aby piły i jadły w spokoju, bez pośpiechu. W rasie zdarzają się choroby serca i wady powiek – entropium i ektropium.
Psy te niebyt dobrze znoszą upały – należy im wtedy zapewnić schronienie w cieniu i dużo chłodnej wody do picia. Najlepiej, jeśli pies ma możliwość schłodzenia się w zbiorniku wodnym – wtedy czuje się dobrze nawet przy wyższej temperaturze.

Żywienie
Szczenięta landseera wymagają dobrej jakości karmy przeznaczonej dla ras olbrzymich. Jednak po zakończeniu okresu wzrostu dorosły pies je stosunkowo niewiele – jak na swój rozmiar – gdyż doskonale wykorzystuje karmę. Nadal jednak są to znaczne ilości pożywienia, co oznacza też spore koszty.
Landseer to duży pies, który pije dużo wody, przy tym zaś sporo jej ląduje na podłodze wokół miski. Choć jego fafle nie są tak okazałe jak u nowofundlanda i nie ślini się tak jak on, to jednak potrafi nabałaganić.

Pielęgnacja
Pielęgnacja psa tej rasy nie jest skomplikowana, jednak nie można zapominać, że w okresie linienia gubi on duże ilości włosa. W tym okresie najlepiej psa wyczesywać codziennie, w innych wystarczy szczotkowanie raz na tydzień. Należy psa wyczesać także po każdej kąpieli w zbiorniku wodnym, ponieważ mokra sierść ma tendencje do filcowania się. Kąpiemy psa w zależności od potrzeby. Regularnie wycinamy włosy między palcami, opuszkami i koło uszu.

Akcesoria
Do wyczesywania landseera najlepiej posłuży metalowy grzebień o długich i rzadkich zębach, szczotka pudlówka i zwykła rzadka szczotka. Przed zabiegiem sierść można spryskać preparatem ułatwiającym rozczesywanie.

× W czym możemy pomóc ?