Łajka zachodniosyberyjska

Łajka zachodniosyberyjska

Łajka zachodniosyberyjska to inteligentny, ale niechętnie podporządkowujący się ludzkim poleceniom, samodzielny i odważny pies. Został wyhodowany na Syberii jako pomocnik myśliwego polującego głównie na grubą zwierzynę. Źle znosi niedelikatne traktowanie.

Charakter
Łajka zachodniosyberyjska to pochodzący z Syberii pies, który zachował swoją pierwotną funkcję myśliwego. Choć jego życie w tajdze bywa ciężkie, robi to, do czego został stworzony. Jest twardy, odporny i lojalny – jak ludzie, przy których wyrósł.

Umiejętności
Łajki to popularne na terenie całej Syberii psy w typie szpica. Słowo „łajka”, które można przetłumaczyć dosłownie jako „szczekacz”, albo „oszczekiwacz”, pochodzi od rosyjskiego „łajat’” – „szczekać”. Podczas polowań rolą tych psów jest tropienie i wypłaszanie zwierzyny.
Najpierw gonią ją w milczeniu, a oszczekiwać zaczynają dopiero podczas wystawiania. Psy te wykorzystuje się przede wszystkim do polowania na dziki, rzadziej na kaczki.

Szkolenie i wychowanie
Łajki z jednej strony są bardzo przywiązane do właściciela, z drugiej zaś dosyć niezależne, ponieważ pracują samodzielnie. Właściciel psa tej rasy nie powinien oczekiwać od łajki bezwzględnego posłuszeństwa. Bardzo ważna jest staranna socjalizacja.

Dla kogo ta rasa
Aby stać się właścicielem łajki, niekoniecznie trzeba być myśliwym. Należy jednak przygotować się na długie spacery. Łajka zachodniosyberyjska może również biegać przy rowerze lub pracować w zaprzęgu.
Nawet jeśli nie jesteś myśliwym, warto, aby twoja łajka zachodniosyberyjska brała udział w konkursach psów myśliwskich. W tym celu nie musisz nawet specjalnie szkolić swojego psa, gdyż w pracy z łajką polega się przede wszystkim na jej wrodzonych umiejętnościach.

Wady
wymaga dużo ruchu
ma silny instynkt łowiecki
dosyć niezależna i uparta
bywa agresywna wobec innych psów
lubi dużo szczekać

Zalety
dobry pomocnik myśliwego, niewymagający wiele nauki, bo praca opiera się na instynkcie
doskonały stróż
przywiązana do rodziny
zdrowa i odporna
łatwa w pielęgnacji

Zdrowie
Łajki zachodniosyberyjskie są bardzo zdrowe i odporne. Nie odnotowano typowych przypadłości zdrowotnych u tej rasy.

Żywienie
Łajki nie mają szczególnych wymagań żywieniowych. Oczywiście psy polujące powinny otrzymywać bardziej energetyczny pokarm w okresie polowań.

Pielęgnacja
Łajki mają bardzo gęstą i bujną sierść, która wymaga regularnego czesania. W okresie linienia tracą bardzo duże ilości włosa.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?